BETA

27.09.2017

17:15

הרטמכ"ל החליט: עונשו של אלאור אזריה יקוצר בארבעה חודשים

גדי איזנקוט העביר ביקורת על החייל שירה במחבל בחברון מכיוון שלא הביע חרטה על התנהגותו, אבל קיצר את עונשו ל-14 חודשים. "מצאתי לנכון להפעיל שיקולי חסד ורחמים", נכתב בהחלטת הרמטכ"ל. הפרקליט הצבאי הראשי התנגד לקיצור. אזריה: "שמח על ההחלטה, בניגוד לאויבינו יש בנו חמלה"

עונשו של אלאור אזריה יקוצר. הרמטכ"ל גדי איזנקוט הודיע היום (רביעי) כי החליט לקצר את עונשו של החייל היורה בחברון בארבעה חודשים.

 

משמעות החלטתו של הרמטכ"ל, שהתקבלה בניגוד להמלצת הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק, היא שעונשו של אזריה יעמוד כעת על שנה וחודשיים.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

הרמטכ"ל: "אשקול בכובד ראש הקלה בעונשו של אזריה"

בעקבות ההחלטה לערער: פרקליטיו של אלאור אזריה פרשו מהתיק

מוקף בעשרות תומכים: אלאור אזריה נכנס לכלא 4

 

בהחלטתו העביר איזנקוט ביקורת על התנהגותו של אזריה. "התנהגותו הייתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא וערכי צה"ל", נכתב בהחלטה, "כמו כן, עמדה לנגד עיני העובדה שאזריה לא לקח אחריות על המעשה".

 

בהמשך ציין מדוע החליט בסופו של דבר להקל בעונשו של אזריה. "מצאתי לנכון להפעיל שיקולי חסד ורחמים בהחלטתי", כתב.

 

אזריה: "צר לי שהפרקליטות הצבאית התנגדה"

אלאור אזריה קיבל את ההודעה על החלטת הרמטכ"ל בעת שבני משפחתו ביקרו אצלו בכלא. "אני מודה לרמטכ"ל על קיצור העונש", מסר אזריה, "לדבריו, הוא החליט על כך במידת החסד והרחמים, מידה שהקדוש ברוך הוא נתן בכל אחד ואחת מאיתנו. עם זאת, מצר אני על כך שהפרקליטות הצבאית המליצה לרמטכ"ל שלא לקצר את עונשי ולו ביום אחד".

 

בהמשך הוסיף אזריה כי "באויבינו, יש לזכור, אין שום חסד ושום רחמים, הם תאבי רצח ומלאי שנאה. אני שב ואומר כי פעלתי מתוך תחושת סכנה בזירת הפיגוע בחברון, מול מחבל שפל שבא לרצוח. הבא להורגך השקם להורגו. בהר אדר אתמול, בהר הבית לפני כמה חודשים ובמקומות נוספים, חווינו עוד ועוד אירועים הממחישים עד כמה הציווי הזה מדויק, כשמרצחים שפלים גדעו חיי ישראלים, רק בגלל אידיאולוגיה של שנאה".


לסיום מסר כי "אנו מלאי חמלה, מקדשים את החיים ורודפי שלום בעוד שאויבינו תאבי דם יהודי. אחרי הכול אמשיך לרצות את עונשי בראש מורם ואתפלל לבורא עולם שאשוב הביתה במהרה לחיק משפחתי האהובה. אני שב ומודה לעם ישראל על התמיכה לאורך כל הדרך".

 

 

 

"מודה לרמטכ"ל". אלאור אזריה(רויטרס)

 

כזכור, בתשעה באוגוסט האחרון נכגנס אזריה לכלא לאחר שנשפט לשנת מאסר וחצי בגין הריגת מחבל שהיה שכוב על הרצפה. בפניה להמתקת עונשו שהעביר לרמטכ"ל באותו החודש, לא הביע אזריה חרטה על הירי שביצע אל עבר המחבל בחברון. יחד עם זאת, הוא כן טען כי לא היה מבצע את המעשה אם היה יודע שעל המחבל לא היה מטען. "לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב.

 

טרם כניסתו לכלא הגיש אזריה שתי בקשות לדחיית הכניסה עד להחלטת הרמטכ"ל בעניין המתקת עונשו. בבקשתו הראשונה, טען כי הרמטכ"ל קיבל ייעוץ משפטי שגוי, לפיו הוא יכול לדון בבקשת ההמתקה רק בחלוף מועד הגשת רשות הערעור לבית המשפט העליון. מכיוון שאזריה הודיע כי אינו מתכוון לערער, פסק הדין הפך למעשה לחלוט.

 

בתביעה הצבאית דחו את הטיעונים ואמרו כי "החוק קובע תקופות מוגדרות, שבמהלכן רשאים הצדדים להליך להגיש את ערעוריהם לערכאות המוסמכות ולמעשה אין אפשרות לוותר על הערעור", נכתב בהחלטה, "בכך, למעשה, רק לאחר תום 30 הימים לאחר שפסק הדין הופך חלוט ניתן להגיש בקשת המתקה".

 

עוד ציינו בתביעה כי "האינטרס המידי לביצוע גזר הדין גובר בשל עניין המשמעת שעליו הצבא מושתת". מי שביצע מעשה חמור, כמו המעשה שבו הורשע המבקש על ידי שתי ערכאות, מן הדין שירצה את עונשו באופן מידי".