BETA

22.05.2017

12:39

עודכן:

טראמפ נחת בישראל: "הזדמנות אדירה להביא ביטחון לאזור"

הנשיא האמריקני נחת בנתב"ג, לאחר עיכוב בן רבע שעה, שם נערכה לו קבלת פנים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין. רה"מ לטראמפ: "בטוח שתחת הנהגתך החברות המדהימה של שתי המדינות תהיה אפילו יותר חזקה". ריבלין: "הברית בין ארצות הברית לישראל מאירה כמגדלור של חירות וקדמה"

ביקור טראמפ בישראל: לאחר ציפייה ארוכה נחת הצהריים (שני) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מטוס ה"אייר פורס 1" בנמל התעופה כחלק ממסע "שלוש הדתות" אותו הוא עורך בישראל, ברשות, בסעודיה ובוותיקן.

 

זמן ההגעה של טראמפ היה כרבע שעה לאחר המועד הראשוני שדווח, והוא נחת ב-12:30 בנמל התעופה בו נפגש עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר מכן יטוס טראמפ במסוק הנשיאותי לבית הנשיא בירושלים שם יערוך פגישה אישית עם ריבלין.

 

לכתבות נוספות בנושא:
התרחקו מירושלים: ביקור טראמפ - מפת חסימות הכבישים המלאה
בצל השערוריות בבית: הביקור בישראל הוא ההזדמנות הגדולה של טראמפ
דיווח: טראמפ סיכם עם א-סיסי על ועידת שלום בהשתתפות נתניהו ואבו מאזן

 

עם הנחיתה אמר לו ראש הממשלה: "ברוך הבא ידידי הטוב" ולאחר מכן לחץ טראמפ ארוכות את ידיה של רעיית ראש הממשלה. ראש הממשלה וטראמפ דיברו ביניהם תוך כדי שצעדו על השטיח האדום ואמרו שהם לא יודעים באיזה אופן והרכב הם צריכים לצעוד. נתניהו אמר לו שאין פרוטוקול קבוע. שגריר ארה"ב בישראל אמר לטראמפ שהוא בסדר ושהוא הולך בצורה נכונה.

 

עם נחיתתו פנה נשיא ארה"ב לקהל בנאום קצר: "זה נפלא להיות כאן בישראל. בביקורי הראשון מחוץ לארה"ב אני מגיע למדינה הזו כדי לאשר מחדש את הקשר בין ארה"ב ומדינת ישראל".

 

"באדמה הזו, כה עשירה בהיסטוריה, ישראל בנתה את אחת הציוויליזציות החזקות ביותר והמשגשגות ביותר. אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי לבנות עתיד שבו האומות של האזור בשלום והילדים שלנו יכולים לגדול חזקים וחופשיים מטרור ואלימות", ציין טראמפ.

 

"במשך הטיולים שלי מצאתי סיבות חדשות לתקווה. עכשיו סיימתי ביקור לערב הסעודית ואתמול נפגשתי עם המנהיגים מכל העולם מוסלמי והערבי. בביקור הזה הגעתי להסכם היסטורי במאבק נגד טרוריזם והאידיאולוגיה המרושעת שלו", אמר הנשיא. "יש בפנינו הזדמנות נדירה להביא ביטחון ויציבות לאזור הזה ולאנשים שבו, לנצח את הטרור, אבל נוכל להגיע לשם רק על ידי עבודה משותפת".

 

"אדוני הנשיא וראש הממשלה אני מצפה לעבוד עם שניכם במשך הביקור שלי. אנחנו אוהבים את ישראל ומכבדים אותה. אני שולח לאנשיכם ברכות חמות מכל האנשים באמריקה", סיים טראמפ את נאומו.

 

 

 

"מצאתי סיבות חדשות לתקווה". טראמפ ונתניהו בישראל(רויטרס)

 

עוד טרם טראמפ, נאם נשיא המדינה ראובן ריבלין ראשון, ציין את הקשר הנרחב בין ישראל וארה"ב והודה לנשיא על מחויבותו למדינה ולבירת ישראל ירושלים. כמו כן טען הנשיא כי הערכים העומדים בבסיס האמונה של שלוש הדתות משותפים לכל המאמינים.

 

"אתה הנשיא של בעלת הברית החשובה ביותר והגדולה ביותר של ישראל", פתח ריבלין, " ישראל זקוקה לארצות הברית חזקה. ואם יורשה לי, אדוני הנשיא, ארצות הברית זקוקה לישראל חזקה". הנשיא הישראלי הוסיף: "במזרח התיכון, אזור מוכה טרור, דיכוי וטירוף, הברית בין ארצות הברית לישראל מאירה כמגדלור של חירות וקדמה".

 

"אנו מודים לך על המחויבות כלפי יכולתה של ישראל לעמוד באיום ההווה והמחר", המשיך ריבלין, "משמח אותנו מאוד שבעלת בריתנו החשובה ביותר מכירה בחשיבותה של ירושלים לעם היהודי". בהמשך עבר ריבלין למרחב אישי יותר וטען כי הקשר הוא גם בין בני אדם. "אנו חולקים ערכים דומים, כמו גם תקווה לשלום", אמר, "לכל דת אמונות שונות, אך כולנו עובדים את אותו האלוהים".

 

 

הנשיא טראמפ ורעייתו עם רה
 

הנשיא טראמפ ורעייתו עם רה"מ נתניהו ואשתו(רויטרס)

 

לאחר מכן עלה לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בנמל התעופה ואמר: "מעולם בעבר לא ביקור החוץ הראשון של נשיא ארה"ב לא היה לישראל. תודה לך אדוני הנשיא".

 

בהמשך הנאום ברך ראש הממשלה את טראמפ על נאומו אתמול בערב הסעודית. "קראת לכל האומות לגרש את הטרוריסטים והקיצוניים. קראת לכוחות הציוויילזציה להתעמת עם הברבריים.  69 שנים ישראל עושה בדיוק את זה. איישנו את החזית של הציוויליזציה, נלחמנו בטרור ובנינו מדינה יהודית ודמוקרטית. בכל המזרח התיכון מיעוטים נרדפים. כאן בישראל אנחנו גאים בקהילה נוצרית ומוסלמית ענפה ואנחנו מבטיחים את הזכויות של כולם.

 

עוד ציין ראש הממשלה כי ישראל חולקת את המחויבות לשלום. "כבר עשינו שלום עם ירדן ומצרים. אנחנו מחויבים גם לשלום עם הפלסטינים. השלום שאנחנו מחפשים הוא כזה שבו מכירים במדינה היהודית והסכסוך יסתיים אחת לתמיד", הדגיש נתניהו.

 

"הלוואי שהביקור שלך יהיה ציון דרך בדרכנו לשלום. אני מצפה לעבוד איתך בשנים הקרובות. אני בטוח שתחת הנהגתך החברות המדהימה של שתי המדינות תהיה אפילו יותר חזקה. בשם עם ישראל והממשלה אנחנו מברכים את פניכם בישראל".

 

 

 

"מצפה לעבוד איתך". ראש הממשלה נתניהו נואם בפני נשיא ארה"ב טראמפ(חדשות 10)

 

לאחר שאתמול התחוללה סערה מאחר ושרי הממשלה לא היו מרוצים מכך שנוכחותם בקבלת הפנים תהיה רשמית בלבד ולא תכלול לחיצת יד ואיימו שלא להגיע לקבלת הפנים, הוחלט הבוקר כי טראמפ ילחץ את ידי השרים.

 

<figure data-alias="ביקור-נשיאותי-דונלד-טראמפ-בישראל" data-version="0.1.1" class="tline-iframe op-interactive" style="text-align: center; margin: 0 auto"> height="500" width="100%" scrolling="yes" frameborder="0">

 

11 אלף שוטרים לוקחים חלק במבצע שמנוהל מבנייני האומה. חלק מהפמליה של טראמפ שכוללת 1,300 אנשים גם הגיעו עימו לישראל. ברשות הפלסטינית האבטחה תהיה יותר מורכבת מאחר וישנן התרעות על פיגועים של פעילי חמאס שרוצים לסכל את הביקור. יש הודעות הסתה גם ברשתות החברתיות: חמאס קורא לצעירים פלסטינים לקחת יוזמה ולבצע פיגועים כדי להעיב על הביקור.

 

שר החוץ האמריקני רקס טילרסון אמר טרם הביקור: "מרגיש שיש רגע בזמן שיש בו הזדמנות לקדם את תהליך השלום בין ישראלים לפלסטינים".

 

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן התראיין לחדשות 10 טרם הנחיתה והבטיח: "זה יהיה ביקור מדהים. זה הנשיא הראשון שביקר בכותל ואני חושב שאנשי ישראל יהיו שמחים מאוד ממה שהנשיא יאמר". יחד עם זאת ציין פרידמן: "אני חושב שהוא היה ברור שלא יהיו הצהרות על השגרירות בביקור הזה".

 

שרת המשפטים איילת שקד התארחה באולפן חדשות 10 לפני ההגעה והתייחסה לחבילת ההקלות לפלסטינים שאושרה בממשלה: "אני יכולה בגדול להגיד שתמכנו בצעדים כלכליים לטובת הפלסטינים אבל בטח ובטח לא בנתינת שטחים לבנייה מופקרת וחופשית בידי הרשות. יש להם את שטחי A ו-B הם יכולים לבנות שם כאוות נפשם. אנחנו מתנגדים ונמשיך להתנגד לבנייה בשטחי C", ציינה שקד.

 

 

 

לו
 

לו"ז ביקור טראמפ בארץ(ללא קרדיט)

 

שר התיירות יריב לוין התארח גם הוא באולפן והדגיש כי: "אפשר להרגיש הקלה מדינית מבחינת ישראל. הגיבוי שאנחנו מקבלים מהממשל האמריקני במסגרת הבינלאומית משפיע ויש לזה אפקט מיידי. כל הניסיונות שהיו בשלהי ממשל אובמה לדחוק את ישראל ולכפות עלינו פתרון פינו את מקומם להבנה שאם בכלל אפשר להגיע לאנשהו זה רק בהידברות בין שני הצדדים".

 

הגעת טראמפ לישראל גרמה לשינויים בהסדרי התנועה: כביש 1 מת"א לירושלים נחסם סמוך לזמן הגעת הנשיא מגנות ועד גינות סחרוב ונפתח לתנועה. גם כביש 6 בקטע החופף נחסם ונפתח לתנועה באופן מלא. החל מהשעה 12:00 היום נחסמו לסירוגין ובהדרגה הצירים הבאים בירושלים: דרך חברון, דוד רמז, דוד המלך, ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, פלומר, חטיבת ירושלים, שער יפו, בתי מחסה, מעלה השלום, אגרון, קרן היסוד, בלפור, סמולנסקין.

 

 

מפת חסימות הכבישים
 

מפת חסימות הכבישים(חדשות 10)