BETA

10.05.2017

03:58

עודכן:

טראמפ פיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי: "לא מסוגל להנהיג"

פיטורי ראש ה-FBI נעשו בעקבות המלצת התובע הכללי ג'ף סשנס. חיפוש אחר ראש חדש לסוכנות הביון יחל באופן מידי. סגן התובע הכללי: "לא יכול להגן על האופן בו קומי ניהל את פרשת האימיילים של קלינטון טרם הבחירות". קומי היה מופקד בין היתר על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות

דרמה גדולה בארה"ב: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פיטר הלילה (רביעי) במפתיע את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. במכתב הפיטורים לקומי כתב הנשיא: "אתה לא מסוגל להנהיג באופן יעיל" ואמר כי יש צורך "להחזיר את אמון הציבור" בסוכנות הביון המרכזית.

 

"ה-FBI הוא אחד המוסדות היקרים והמוערכים ביותר של מדינתנו, והיום יהיה סימן של התחלה חדשה עבור היהלום שכתר של אכיפת החוק שלנו", אמר טראמפ בהצהרה.

 

לכתבות נוספות בנושא:

ראש ה-FBI: "המחשבה שפרסום המכתב על חקירת קלינטון השפיע על הבחירות מבחילה"

קלינטון: ה-FBI, רוסיה ושנאת נשים גרמו להפסד שלי בבחירות

דיווח: בידי ה-FBI יש מידע על קשרי מקורבי טראמפ עם הרוסים

 

פיטורי ראש ה-FBI נעשו בעקבות המלצת התובע הכללי ג'ף סשנס. סגן התובע הכללי הסביר כי הוא לא יכול להגן על האופן בו קומי ניהל את פרשת האימיילים של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, טרם הבחירות.

 

טראמפ אף צייץ כי מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט צ'אק שומר יצא נגד ראש ה-FBI המפוטר לאחרונה ואמר כי אין לו בו אמון. "מדוע עכשיו הוא כל כך זועם על הפיטורים?", שאל הנשיא.

 


בכירים ברשויות המדינה האמריקניות אמרו כי סוכנויות המודיעין בארצות הברית לא קיבלו התראה מראש על פיטורי קומי, שלמד על פיטוריו מצפייה בטלוויזיה. הבית הלבן אמר כי החיפוש אחר מנהל חדש של הארגון החל מיד.

 

כעת בארה"ב מזכירים היסטוריונים ופרשנים כי גם הנשיא ריצ'רד ניקסון פיטר בזמנו את חוקרי פרשת "ווטרגייט" במהלך שיצר כדור שלג, שהוביל בסופו של דבר להתפטרותו מן הנשיאות.

 

ההכרזה המפתיעה יצאה זמן קצר לאחר שה-FBI תיקן משפט בעדות בשבועה של קומי בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר. קומי אמר לחוקקים כי הומה אבדין, עוזרת ראשית של הילרי קלינטון, שלחה "מאות ואלפים" של הודעות דוא"ל למחשב הנייד של בעלה, כולל כמה עם מידע מסווג.

 

ביום שלישי, ה- FBI אמר במכתב בן שני עמודים לוועדת המשפט של הסנאט, כי רק "מספר קטן" מאלפי הודעות האימייל שנמצאו במחשב הנייד הועבר לשם, בעוד שרובן פשוט גובו ממכשירים אלקטרוניים. רוב הודעות הדוא"ל על המחשב הנייד המכיל מידע מסווג לא היו תוצאה של שליחתם, ה- FBI הסביר.

 

 

מתקפה עקיפה על טראמפ. הילרי קלינטון בנאום ההפסד
 

מתקפה עקיפה על טראמפ. הילרי קלינטון בנאום ההפסד(רויטרס)

 

כזכור ביולי 2016 הודיע קומי כי ה-FBI החליט לסגור את החקירה נגד קלינטון בפרשת המיילים המסווגים שנמצאו במחשבה האישי. אולם בחודש אוקטובר, פחות משבועיים לפני הבחירות לנשיאות, הודיע קומי על פתיחת החקירה מחדש עקב גילויים של מיילים נוספים.

 

בעדות בסנאט הצהיר קומי: "בדיעבד היה נכון להוציא את המכתב, וזה מעורר בחילה לחשוב שהוא השפיע על תוצאות הבחירות". קלינטון עצמה טענה אחרת: "למרות הטעויות שהיו, אני חושבת שהמכתב של קומי בנוגע לחקירה מחודשת של פרשת המיילים, כמו גם ההדלפות של וויקיליקס, גרמו לאנשים שרצו להצביע עבורי לשנות את דעתם", אמרה בריאיון שהעניקה לרשת CNN.

 

לאחרונה מנהל ה-FBI מידע על הקשרים של טראמפ ומקורביו עם רוסיה סביב הידיעות על מעורבותם במערכת הבחירות לנשיאות על מנת שטראמפ ייבחר. הסנאטור הדמוקרטי דיק דרבין אמר כי הדחתו של קומי מעלה את השאלה "האם האינטרסים הרוסיים בקמפיין הנשיאותי האחרון - ימשיכו להיחקר על ידי ה- FBI".

 

קומי הרפובליקני, בן 57, הועמד בראשות ה- FBI על ידי הנשיא הקודם ברק אובמה בשנת 2013 לתקופה של 10 שנים. הוא שובח על עצמאותו ועל יושרתו וזכה להערכה חוצת גבולות במערכת הפוליטית בארה"ב, לאחר שירות של שלושה עשורים באכיפת החוק.

 

בתוך כך גורם רשמי בארה"ב מסר כי טראמפ ייפגש מחר עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בבית הלבן וידון עימו על הלחימה בסוריה והיחסים בין המדינות.