"המפצח" בודק: מה קרה לגיבורי הפינה שיצאו למאבק נגד "השיטה"

פינת "המפצח" במסע בין האנשים שסיפוריהם הוצגו השנה. נהג המשאית שגילה מה קורה למי שמנסה להקים ועד עובדים ברשת החנויות של רמי לוי. הנער בן ה-14 שיצא להילחם לבדו בתחנות הפחם המזהמות בחדרה. בעל המכולת שהעז להתמרד בחברות האשראי, וחולה הסרטן שנלחם בחברות התרופות ויצא לחפש תרופות זולות בחול

פינת "המפצח", מביאה בכל שבת סיפורים של אנשים "קטנים" שנלחמים בשם הרוב הדומם נגד "השיטה", בסבך האינטרסים של בעלי ההון והבירוקטיה. כעת חזרנו לבדוק - מה קרה לגיבורי הפינה?

 

אייל מלול יושב כבר שנה בבית, אבל מבחינתו הוא ניצח את בעל אימפריית הסופר מרקטים רמי לוי. הוא וחבריו, עובדי חברת ביכורי השקמה שבבעלות לוי, ביקשו להתאגד. רמי לוי, שבשעתו הדליק משואה על פועלו לצמצום פערים חברתיים בישראל, אלא שבהנהלה עשו הכל כדי למנוע זאת. היום הוא כבר מובטל במשך שנה, אבל בית הדין לענייני עבודה קבע שרמי לוי פגע בהתארגנות העובדים והוא יפצה את העובדים במיליון וחצי שקלים.


עמלת סליקה היא העמלה שגובות חברות האשראי מבעלי העסקים בכל פעם שאנחנו מגהצים, כאשר חברות האשראי דורשות מעסקים קטנים עמלות גבוהות כמעט פי שניים. לפני חצי שנה החליטה קבוצה של כ-200 אלף בעלי עסקים קטנים לצאת למאבק, אבל מאז המצב לא ממש השתפר. עם זאת, לראשונה מזה 20 שנה תיכנס בקרוב חברת אשראי חדשה לשוק הסליקה, דבר שיגביר את התחרות אולי יוריד את העמלות. שינוי חיובי נוסף הוא האפשרות שניתנה לעסקים להתאגד ולנצל את כוחם כדי לדרוש עמלת סליקה נמוכה, לפחות על הנייר.

 

באוגוסט האחרון הוביל אלעד יעקבי, ביחד עם פעילי "גרינפיס", מאבק למען סגירת תחנת הכוח הפחמית המזהמת בחדרה. המאבק הגיע אז לאוזניו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ (הליכוד), שמיהר להבטיח הבטחות. כעת, שמונה חודשים אחרי מסיבת העיתונאים המפוארת של שטייניץ, התברר שלוחות הזמנים שקבע שטייניץ דיברו על סגירת התחנה תוך שש שנים, נצח במונחים ישראליים. אלא שגם לוח הזמנים הנדיב הזה שהעניק שטייניץ לחברת החשמל עלול עוד להתארך.

 

את אריה אברמוב פגשנו לפני כחצי שנה, כשהייתה לו מטרה אחת בחיים: לגייס 700 אלף שקלים, סכום שיממן עבורו את התרופה שתגדיל את הסיכוי שלו לשרוד ותעלה את הסיכוי מעל שני האחוזים שנתנו לו הרופאים. ניסינו אז להבין למה מנצלות חברות התרופות את הגנת הפטנטים שניתנה להן כדי לגבות סכומי עתק מהחולים הנואשים. את המאבק ההוא אריה ניצח, כשהצליח להשיג מימון לרכישת התרופה. אלא שהסרטן היה עקשן יותר, והשבוע הוא נסע לגרמניה על מנת להשתתף בניסוי בתרופה ייחודית לסרטן שאולי תציל את חייו.

 

תגובת משרד האנרגיה: "בהתאם לסיכום בין שר האנרגיה לבין השר להגנת הסביבה, יחידות 4-1 בתחנת הכוח "אורות רבין" צפויות להיסגר עד יוני 2022. בשבועות הקרובים יגיש השר הצעת מחליטים לממשלה אשר תכלול את הצעדים ואבני הדרך הנדרשות להבטיח את הסגירה. יחידות4-1 מספקות כ-9% מכושר הייצור במשק החשמל והתנאים לסגירתן הנם חיבור של שלושה מאגרי גז טבעי למשק והקמת הספק חשמל חלופי".