BETA

29.03.2017

10:34

תסבוכת ברוטב רוסי: הפרשייה שמטרידה את טראמפ ומסעירה את ארה"ב

ראש ה-FBI הטיל פצצה והודיע כי הוא חוקר קשר אפשרי בין מטה הבחירות של טראמפ לרוסיה. מאז, יו״ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים שחוקרת את הנושא יצא להגנת הנשיא, וחתנו של טראמפ "שכח" לגלות שנפגש עם השגריר הרוסי • גיל תמרי עם מורה נבוכים לקשרים בין טראמפ למוסקבה

״לא יהיה כלום, כי אין כלום״, דומה שלמרות הידידות הרבה ביניהם, הנשיא טראמפ, טרם שאל מראש הממשלה נתניהו, את סלוגן החקירות שלו. טראמפ בדרכו המגושמת טוען ״כי החקירה הרוסית היא תרמית״.

 

דובר הבית הלבן טוען בלי לספק הוכחות, כי מי שנחשפו לחומרים, יודעים שאין שום בסיס לטענה שהיה ״קשר עם רוסיה״ בין טראמפ או מי ממקורביו לפני הבחירות. לכתבים הוא אומר: ״מתי כבר תבינו שאין כלום. אם הנשיא אוכל היום סלט ומתבל אותו ברוטב רוסי, אתם תטענו לקשר לרוסיה״.

 

לכתבות נוספות בנושא:

מאיכות הסביבה ועד לרפורמת הבריאות: מלחמת טראמפ במורשת אובמה
טראמפ: "סיפור היחסים שלי עם רוסיה הוא תרמית"
טראמפ מכחיש את הידיעות על תיאום בינו לבין רוסיה


אלא שלמרות כל הנסיונות המגושמים של הבית הלבן לטעון גם בלא להשתמש בסלוגן שבעצם ״לא יהיה כלום, כי אין כלום״, הרי שראש ה-FBI, ג׳יימס קומי חוקר קשר אפשרי בין מטה הבחירות של טראמפ ומקורביו לרוסיה. למרות ההכחשות התברר במרוצת החודשים האחרונים כי לראש הקמפיין לשעבר, פול מנפורט היו קשרים ענפים עם רוסיה, כך גם ליועץ לבטחון לאומי שאולץ להתפטר, הגנרל מייקל פלין.

 

גם מקורבים אחרים לטראמפ כחברו הקרוב רוג׳ר סטון ואפילו החתן הכל יכול שלו, ג׳ארד קושנר היו מגעים כאלה ואחרים. ועוד לא הזכרנו את שר המשפטים ג׳ף סשנס. ייתכן שבחקירה יתברר כי כל הקשרים האלה כשרים. שכולם פעלו במסגרת תפקידיהם השונים כשניהלו את המגעים הנ"ל, אבל יש גם אופציה אחרת.

 

כדי לסבך עוד יותר את העלילה, דמות המפתח בימים האחרונים היא חבר הקונגרס דווין נונז, רפובליקני, יו״ר וועדת המודיעין של בית הנבחרים. נונז עומד בראש אחת משתי הוועדות שחוקרות את ההתערבות הרוסית בבחירות בארה״ב (הוועדה השנייה שחוקרת, היא וועדת המודיעין של הסנאט). שתי הוועדות האלה אמורות להתעלות מעל הפוליטיקה המפלגתית, לברר את העובדות ולייצר דוח בעל משמעות, שיכולות להיות לו השלכות פוליטיות ומשפטיות כאחת.

 

אלא שנונז נקרע בין היותו יו״ר הוועדה לבין היותו מקורב לנשיא טראמפ. במהלך הקמפיין, עוד לפני שטראמפ נבחר למועמד הרפובליקני, נונז התגייס לתמוך בו. הוא ליווה אותו במסע הבחירות ואח״כ גם בצוות המעבר.

 

נונז כבש בשבוע שעבר את הכותרות, כשהכריז שהיה ״מעקב מודיעיני אחרי טראמפ וצוותו״, ורץ אל הנשיא לבשר לו על ״האקדח המעשן״, אלא שעכשיו מתברר, שנונז נחשף ״לעדויות המרשיעות״ במהלך ביקור במתחם הבית הלבן, שם על פי אחת הגרסאות פגש את ״המקור״ שלו, ״שלא היה מצוות הבית הלבן״ (כלומר, איש מודיעין), ושם ראה, בחדר המאפשר גישה למידע מסווג, את דוחות המודיעין שהצביעו על המעקב לטראמפ ולאנשיו. (כלומר, הוא ביקר במתחם הבית הלבן, רק כדי להשתמש בחדר מאובטח).

 

אלא שעד שלשום, נונז הסתיר את העובדה שצפה בחומרים המסווגים במתחם הבית הלבן. מה שמעלה את השאלה, מדוע הוא היה צריך לעשות זאת דווקא שם? הרי בקונגרס, יש בדיוק את אותם אמצעים ואותם חדרים המאפשרים גישה לחומרים מסווגים? מכאן עבור הדמוקרטים קצרה הדרך להשערה, שנונז עשה הצגה. קיבל מידע בצינורות עקיפים מטראמפ, ואחר כך רץ כאילו לטראמפ, לבשר לו על כך, וסיפק לנשיא סיפור כיסוי, לציוצים חסרי האחריות שהפיץ שלפיהם אובמה הורה להאזין לטלפון שלו.

 

 

הכריז שהיה מעקב מודיעיני אחר טראמפ. יו
 

הכריז שהיה מעקב מודיעיני אחר טראמפ. יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים דווין נונס(רויטרס)

 

ואכן, אם מסתכלים על ציר הזמן, שבו התרחשו האירועים מהציוצים של טראמפ ועד לשבוע הזה, עולות לא מעט שאלות ותהיות:


שבת, 4 במארס: טראמפ מצייץ - ״אובמה צותת לטלפון שלי במהלך הליך הבחירות המקודש. זה ניקסון/ווטרגייט. בחור רע (או חולני)".


רביעי, 15 במארס: הנשיא טראמפ מתראיין לטאקר קרלסון ברשת פוקס וכשהוא נשאל על הציוצים בדבר הציתות של אובמה הוא משיב: ״אני חושב שדברים מאוד מעניינים יצוצו בשבועיים הקרובים״.


שני, 20 במארס: ראש ה-FBI ג׳יימס קומי מפיל את הפצצה בתדרוך של וועדת המודיעין של בית הנבחרים (בראשות נונז) ומודיע - אנחנו חוקרים אם היה שיתוף פעולה בין מטה טראמפ ומקורביו לבין רוסיה בתקופת הבחירות. דבריו בוועדה מתפרשים בוושינגטון כמכה אנושה לטראמפ, מה גם שקומי אומר כי לא נתקל בראיות שיצדיקו את טענת טראמפ ש״אובמה הורה להאזין לו״ תוך שהוא מבהיר, שמבחינה חוקית, זה בכלל לא אפשרי ושלנשיא אובמה או לכל נשיא אחר אין סמכות שכזו.


שלישי, 21 במארס: במהלך נסיעה במכונית בשעות הערב ביחד עם עוזריו ברחובות וושינגטון, דווין נונז, יו״ר וועדת המודיעין של בית הנבחרים, מקבל לפתע טלפון/ הודעה מסתוריים. מבקש מהנהג לעצור באמצע הרחוב. יורד מהרכב לבדו , מזמין אובר, ונעלם עד למחרת היום. עוזריו נבוכים, אין להם מושג לאן נעלם הבוס.

 

 

 

"אובמה צותת לטלפונים שלי". ברק אובמה(רויטרס)

 

רביעי, 22 במארס שעות הבוקר: נונז מופיע בקונגרס, מכנס מסיבת עיתונאים דרמטית ומודיע: ״מצאתי אישור לכך שקהילת המודיעין אספה מידע על צוות המעבר של טראמפ לרבות על טראמפ עצמו (אחרי הבחירות) בחודשים בנובמבר, דצמבר וינואר". בכך נונז שובר מסורת בקונגרס, הוא לא טורח ליידע כנהוג את שאר החברים בוועדת המודיעין לפני שהוא ״רץ״ לתקשורת.

 

22 במארס אחה״צ: נונז מגיע בבהילות לבית הלבן, ו״מבשר״ לטראמפ על הממצאים המודיעיניים שגילה. יוצא בדרמטיות לעיתונאים ומצהיר: ״דיווחתי לנשיא על מה שראיתי. מה שראיתי, זה פעילות מעקב. יתכן שהיא חוקית, אבל זה לא אומר שזה בסדר ושזה משהו שהציבור האמריקני יהיה מוכן לקבל״.


22 במארס ערב: הנשיא טראמפ מצהיר בתגובה לדברים ששמע מנונז - ״אני מודה על מה שנמצא. אני מרגיש שהוצדקתי במידה מסויימת״


שישי 24 במארס: נונז מבטל את השימוע בוועדה עם ראש ה-FBI ועם ראש ה-NSA.


שני 27 במארס בוקר: נחשף המקום שאליו נונז נעלם בערבו של ה-21 במארס. הוא היה במתחם הבית הלבן שם נחשף לחומר המודיעיני שמראה לדבריו כי היה מעקב הקשור לטראמפ ולאנשיו.


27 במארס ערב: הבכיר הדמוקרטי בוועדת המודיעין, אדם שיף, דורש שנונז יפסול עצמו מלעמוד בראש ״החקירה הרוסית״.


שלישי 28 במארס: נונז מסרב לפסול עצמו מראשות ״החקירה הרוסית״ ומודיע כי לא ישתף את חבריו לוועדה ״במקורות״ שלו ונותן בכך חיזוק לטענה הדמוקרטית כי הוא מספק ״סיפור כיסוי״ לציוצי טראמפ ש״אובמה האזין לו״.

 

 

"לא מעודדים פעילות של האקרים". פוטין
 

"לא מעודדים פעילות של האקרים". פוטין(רויטרס)

 

אלא שהדיון אם הציוצים של טראמפ הם שקר או אמת, אינו לב העניין, אלא כרגיל, הסחת דעת. הסיפור האמיתי הוא ההתערבות הרוסית בבחירות בארה״ב (הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית, לקמפיין של קלינטון וההדלפות שמצאו דרכן לוויקיליקס ולאתרים נוספים).

 

באשר לציוצים, אם טראמפ היה מסוגל מבחינת אופיו להתנצל על הטענה המופרכת שהשמיע שאובמה צותת לו, כל ההתעסקות הזו היתה נחסכת מאיתנו. אבל חסידיו של טראמפ וטראמפ עצמו, אוהבים מאוד תיאוריות קונספירציה ומלבים אותן, מה גם שהם ממשיכים להאמין באמת ובתמים שאובמה צותת לטראמפ, ושום דבר לא ישכנע אותם אחרת.


אז הסיפור הגדול והחשוב, הוא לא סיפור הציוצים, אלא הסיפור הרוסי. במקביל לוועדת המודיעין של בית הנבחרים, גם ועדת המודיעין של הסנאט חוקרת את הנושא. אליה יגיע בקרוב ל״ראיון״ גם ג׳ארד קושנר (החתן של טראמפ), שגם הוא משום מה שכח לגלות עד לאחרונה כי לא רק שנפגש עם השגריר הרוסי (פגישות שאגב בהחלט הגיוניות במסגרת תפקידו בצוות המעבר ובקמפיין), אלא גם עם ה״בנקאי״ הרוסי סרגיי גורקוב, שעומד בראש ״הבנק״ של פוטין ״לפיתוח״.

 

 

עוד מכה לנשיא האמריקני. טראמפ
 

עוד מכה לנשיא האמריקני. טראמפ(רויטרס)

 

כאמור, ייתכן שהכל כשר ומתחייב, ואם כך שואלים הדמוקרטים, למה גם כאן כמו במקרים של פלין, מנפורט וסשנס, היה צריך להסתיר את קיום הפגישות ומדוע הן מתגלות רק עכשיו?

 

וכשמסביב יהום הסער טראמפ מצייץ ושואל: ״מדוע וועדת המודיעין של הקונגרס לא חוקרת את עסקת האורניום של ביל והילרי קלינטון עם רוסיה, את כספי ההרצאות שקיבל ביל מהרוסים, את אתחול היחסים שעליו הכריזה קלינטון עם רוסיה והשבחים שהרעיפה עליהם, או את החברה הרוסית של ג׳ון פודסטה (ראש הקמפיין של הילרי). סיפור טראמפ רוסיה - הוא תרמית״, חותם טראמפ את ציוצו, שיכול היה להסתכם ב 26 תווים קולעים: ״לא יהיה כלום כי אין כלום״.