BETA

28.01.2017

21:06

עודכן:

"חנקו אותו": התינוק הפך ל"צמח" בגלל רשלנות רפואית - הצוות הסתיר מההורים

לפני שש שנים, אופק טאוב בן השמונה חודשים אושפז לניתוח לא מסובך. הניתוח הצליח - אבל אופק מעולם לא שב להכרתו והפך לצמח. מה שקרה בהליך ההרדמה של אופק לא הפתיע איש אבל דבר לא נעשה. מעבר לכך - הצוות הרפואי גם השמיט את הכשל החמור מדוח הנתיחה. מדוע הסתירו את הטעות בהדסה?

מקרה מצמרר של רשלנות רפואית וטיוח בבית החולים הדסה עין כרם.


רות ועמיעד טאוב הם לא זוג טיפוסי, ואילו היה מדובר בזוג אחר ייתכן וסיפור הרשלנות הרפואית שהם חוו היה נעלם. אבל הזוג טאוב הם מאלה שלא מהססים לשבת מול שורה של פרופסורים בכירים במדינה ולדרוש - אל תסתירו את האמת. הם מצאו הקלטות שהצליחו להרכיב במשך שש השנים שחלפו מאז נכנס בנם התינוק בן שבעה חודשים - לניתוח שהשתבש באופן בלתי נתפס כמעט.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

חשד לרצח: אישה ושלושה ילדים נמצאו ללא רוח חיים במושבה מגדל; אב המשפחה נעצר

בעקבות מדיניות טראמפ החדשה: שישה נוסעים ממדינות מוסלמיות הורדו מטיסות לארה"ב

 

אז מה קרה שם שהקפיץ את כולם? במהלך הניתוח הבחין הצוות בירידה ברמת החמצן של התינוק ובהאטת הדופק שלו, על פניו הייתה מולבשת מסכה שאמורה להזרים חמצן אך למעשה הייתה מחוברת לברז הלא נכון והזרימה פחמן דו-חמצני. בשׁלב הזה התינוק מאבד דופק - הרופא המנתח מחליט לחבר אותו למכונת לב ריאה שתזרים חמצן ישירות אל העורקים.

 

לאחר מכן מתחילה החייאה, מצבו מתייצב וממשיכים בניתוח שעובר בהצלחה. אלא שבזמן שהמנתח יוצא לעדכן את המשפחה על סיום הניתוח, לחץ הדם של אופק שוב יורד, הצוות מחבר אותו פעם נוספת למסכה ושוב מוזרם לגופו פחמן דו חמצני. מצבו מידרדר. כל ההתרחשות הזאת שנמשכה שעות פשוט נעלמה לחלוטין מהדוח המסכם של הניתוח, אף אחד גם לא טרח לעדכן את ההורים.

 

עד כמה שקשה להאמין, סיפור הברז לא היה האזהרה היחידה שׁבבית החולים פשוט התעלמו ממנה. ד"ר מילגלטר היה זה שהזהיר באותו בוקר כי חדר הניתוח של אופק לא מותאם לתינוקות אבל ראש המחלקה, פרופסור שפירא, העדיף להתעלם.

 

למה זה קרה? ד"ר מילגלטר טען במשך תקופה ארוכה שבמחלקה מתנהלת מערכת יחסים רעילה בין ראש המחלקה לבין כמה רופאים שכפופים לו - מערכת יחסים שׁלטענתוֹ פגעה לא רק באופק טאוב אלא בטיפול שקיבלו מטופלים נוספים שהגיעו להדסה.

 

לפחות שני מכתבים מנומקים הוא שלח ובהם פירט כמה מקרים שבהם לטענתו הוחלט לדחות או לבטל ניתוחים קריטיים שלו לחולים רק בשל מה שהוגדר על ידו "משחקי כוחות עם מנהל המחלקה שפירא". אבל בהדסה העדיפו להתייחס לרופא הבכיר שלהם כאל מטרד.

 

 

אופק טאוב, הפך לצמח לאחר רשלנות של רופאים בניתוח
 

אופק טאוב, הפך לצמח לאחר רשלנות של רופאים בניתוח(חדשות 10)

 

האם האזהרות על הניתוח של אופק נפלו על אוזניים ערלות מאותה סיבה? בהדסה מתעקשים שלא. ההורים של אופק לא בטוחים עד כמה ממהרים במוסד המפואר הזה לקבל אחריות עד היום על מה שקרה אצלם. "הם פשוט חנקו אותו, כמו בתאי הגזים בתקופת הנאצים", טען עמיעד טאוב.

 

בשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות שהיא עומדת לזמן את המעורבים בפרשה לשימוע לפני כתב אישום. חלקים נרחבים מהסיפור שהובא כאן לא מופיעים כלל בטיוטת כתב האישום שיהיה ככל הנראה זניח ובני הזוג טאוב ממשיכים במסע שלהם לחשיפת האמת. את הידע שצברו במהלך הטיפול באופק הם מפיצים עכשיו להורים אחרים במסגרת עמותה שהקימו.


תגובת המרכז הרפואי "הדסה": הדסה מבקשת להביע שוב את התנצלותה הכנה על הנזק שנגרם לילד ולמשפחתו.מאז האירוע נלמדו כל הלקחים וננקטו כל הפעולות כדי שאירוע מסוג זה לא יישנה. הדסה מקווה שבסופו של דבר לא יוגשו כתבי אשמה פליליים נגד המעורבים. כל אחד מהם לוקח איתו את המקרה הקשה יומם וליל מזה 6 שנים ויש מקום לשקול לקולא במקרה המיוחד של שגגה, כפי שביטאה התאונה הנוראה שכולנו מצרים עליה.


תגובת פרקליטות מחוז ירושלים: החשודים בתיק זומנו לשימוע בטרם תתקבל החלטה סופית אם להגיש נגדם כתב אישום ואם כן באילו עבירות. לכן בשלב זה לא נוכל להתייחס לטענות.הפרקליטות בחנה באופן קפדני את הראיות בתיק ואף הנחתה את המשטרה לבצע מספר השלמות חקירה כדי למצות את כל פעולות החקירה האפשריות בתיק. בטרם תתקבל החלטה סופית תישמע עמדת משפחת טאוב שעמה הפרקליטות מצויה בקשר רציף והיא מעודכנת בכל שלב בהליך.