BETA

04.01.2017

13:41

משפט החייל היורה: שרים וח"כים קוראים למתן "חנינה מיידית" לאלאור אזריה

שרים וח"כים התייחסו להרשעתו של החייל היורה. השר בנט קרא למתן חנינה לאלאור אזריה: "חייל שהרג מחבל, הושם באזיקים והורשע כאחרון העבריינים". שר הביטחון ליברמן הוסיף כי למרות שמדובר ב"פסק דין קשה, מערכת הביטחון תסייע למשפחת החייל". ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי יש "לשקול חנינה"

חברי כנסת, שרים ואישי ציבור הגיבו היום (רביעי) להרשעתו של החייל אלאור אזריה.

 

שר החינוך נפתלי בנט קרא למתן חנינה מיידית: "היום חייל שהרג מחבל בן-מוות שניסה לשחוט חייל, הושם באזיקים והורשע כאחרון העבריינים. האמירות החמורות של הדרג המדיני עוד בטרם פתיחת חקירת מצ״ח, היעדרות החייל עצמו מן התחקיר המבצעי ועוד, גרמו לאלאור נזק בלתי הפיך".

 

לכתבות נוספות בפרשה:

אלאור אזריה הורשע בהריגה: "אין הצדקה לירי, החייל לא חש בסכנה"

משפט אזריה: עימותים אלימים בין מפגינים למשטרה מחוץ לבסיס הקריה

נפתלי בנט: "רה"מ ושר הביטחון זיהמו את חקירת אזריה, יש לחון אותו"

 

בנט הוסיף ופנה לחיילי צה"ל: "אתם הגיבורים שלנו; העם מאחוריכם. המשיכו לשמור על אזרחי ישראל ועל עצמכם, בלי מורא ובלי חשש. המשיכו להאמין בצהל ובעומד בראשו ללא פקפוק. עם ישראל ישאר מאוחד גם אחרי החלטה זו, כי אתם ראויים לאחדות זו. אני מצפה משר הביטחון שיהיה נאמן לאינספור הבטחותיו ויביא לחנינה מיידית לאלאור אזריה בלא שיישב יום אחד בכלא״.

 

שר הביטחון אבגידור ליברמן אמר כי מדובר בפסק דין קשה: "הייתי מבקש מכולנו, מי שאוהב ומי שפחות כמוני, כולנו מחוייבים לכבד את ההכרעה ולשמור על איפוק. למרות שזה פסק דין קשה, מערכת הביטחון תסייע למשפחתו".

 

ליברמן קרא להפסיק את ההשתלחויות במערכת הביטחון, בצבא וברמטכ"ל: "הקריאות ששמעתי בחצי השעה האחרונה הן פסולות מיסודן. הרמטכ"ל עושה ימים כלילות ומחוייב לביטחון ישראל. כל ההשתלחויות, אין להם שום מקום. לשמור את הצבא מעבר ומעל כל ויכוח פוליטי ולשמור אותו כקונצנזוס הרחב ביותר בחבר הישראלית. ראוי ללמוד את פסק הדין, לקרוא, לקחת אוויר לפני שכולנו נסתער על המיקרופונים. גם אלו שאוהבים פחות את ההכרעה, ואני איתם, מחוייבים לקבל אותה. אסור שהויכוח הפוליטי יחליש את צה"ל".

 

 

"מדובר בשיבוש חקירה חמור". החייל אלאור אזריה ומשפחתו בביה"ד
 

"מדובר בשיבוש חקירה חמור". החייל אלאור אזריה ומשפחתו בביה"ד(חדשות 10)

 

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב התייחסה להכרעת הדין ואמרה כי תפעל למתן חנינה: "כך לא מתנהגים לחייל של כולנו. זה משפט שלא היה צריך להתחיל. אירוע לחימה בו נהרג מחבל על ידי חייל צה"ל, לא צריך להגיע למישור הפלילי".

 

רגב הוסיפה ואמרה כי אזריה היה צריך להיקרא לדין משמעתי אצל מפקד החטיבה: "לצערי, בית הדין העיקרי במקרה הזה היה בית דין שדה, בו פרשנים ופוליטיקאים שפטו את אלאור עוד לפני שהסתיים התחקיר הצבאי. התנהלות הזו מועבר למעשה מסר לחיילים שמתגייסים לצבא: אתם לבד בשטח".

 

השר אריה דרעי אמר "ביהמ"ש עשה את עבודתו, אני מכבד את הכרעת הדין. מכאן ואילך הדרך הנכונה היא חנינה. ניהול המשפט והסבל שעברו החייל ומשפחתו מצדיקים מתן חנינה".

 

 

 

מפגינים מתפרעים מחוץ לבסיס הקריה, בזמן הקראת פסק הדין של החייל אלאור אזריה
 

מפגינים מתפרעים מחוץ לבסיס הקריה, בזמן הקראת פסק הדין של החייל אלאור אזריה(רויטרס)

 

בזמן הכרעת הדין פרצו עימותים אלימים בין מפגינים למשטרה מחוץ לבסיס הקריה. על כך כתב ח"כ בר-לב ואמר "כנופיית העבריינים שמשתוללת עכשיו מחוץ לקריה הם ממש לא 'הילדים של כולנו' ואם הילדים שלי היו נוהגים כך הייתי קודם כל שואל את עצמי איפה נכשלתי". יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה: "באמת מילה טובה לבית המשפט, שמצליח באופן מעורר הערכה להתעלם מרעשי הרקע של הגופשטיינים, ומכריע על סמך ראיות בלבד".

 

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד התייחס גם כן להפגנות ואמר: "אני קורא לכולם לעצור את האלימות ואת ההתבטאויות חסרות האחריות המגיעות מתוך המערכת הפוליטית. זו לא דרכו של העם היהודי, לא דרכה של מדינת ישראל ולא דרכו של צה"ל. בית המשפט אמר את דברו, עכשיו גם לנו יש תפקיד: למנוע את הקרע בעם, למנוע את הפגיעה בצבא העם. מדינת ישראל עוצמתית וחזקה בזכות הצבא הנפלא שלה, מפקדיו וחייליו, וגם בזכות היותה מדינת חוק וסדר".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) כתבה עוד בתום הקראת פסק הדין: "הרשעתו של אלאור אזריה מוצדקת, ומי שמשתלחים כעת בבית המשפט פוגעים בליבת הממלכתיות הישראלית. מעשהו של אזריה היה חמור ביותר, וצמרת הפיקוד של צה"ל נהגה כראוי כאשר חידדה באופן צלול את הנורמות הערכיות והצה"ליות. ואולם בתום הליכי המשפט יהיה נכון לשקול חנינה לאזריה, כפי שקיבלו אנשי השב"כ בפרשת קו 300. כתפיו צרות מכדי לשאת עליהן את כל השסע המעמיק בחברה הישראלית. בית המשפט הוא שטח סטרילי שבו מדברות הראיות, אך החברה הישראלית היא זירה גועשת ונפיצה, ויש לעשות מאמצים כבירים למתנה, בוודאי כשהדבר משפיע ישירות על חוסנו של צה"ל".

 

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר: ״זה לא יום לצהלות. אני קורא לכולם לכבד את פסיקת בית המשפט שהוא גורם עצמאי, חשוב ובלתי תלוי. עצמאות בית המשפט וכיבוד פסקי הדין שלו הם חלק חשוב ובלתי נפרד מחוסנו של הצבא ויכולתו להיות צבא מוסרי״.