BETA

24.12.2016

20:39

עודכן:

לאחר שראה את בנו נפצע בפינוי עמונה: פעיל הימין מגייס מתנחלים למשטרה

בפינוי עמונה ב-2006 משפחת אייל כמעט ואיבדה את בנה יחיעם אחרי שאלה ריסקה את ראשו. האב נחי אייל נשבע אז שיצא למלחמת חורמה נגד המשטרה. בחלוף הימים החליט אייל לעשות בדיוק את ההפך ופצח במבצע גיוס שוטרים שיגיעו דווקא מההתנחלויות

נחי אייל הוא האיש שמייצג בעמונה את משטרת ישראל. בשנים האחרונות הוא מסתובב בין המשרדים של הקצינים הבכירים ביותר במטה הארצי במסגרת תכנית שמגייסת שוטרים דתיים.


מדובר בתכנית שאפתנית שמחברת בין האנשים שנלחמים על כל סנטימטר בשטחים לבין האויבים המרים ביותר שלהם - כחולי המדים. 80 שוטרים שעברו בקורס של איל מפטרלים ברחובות, וזה לא תמיד פשוט.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

הרצוג לחדשות 10: "החלטת האו"ם רשומה על נתניהו - צריך ללכת הביתה"

ההחלטה באו"ם - גורמים מדיניים: "עוקץ אחרון של הנשיא אובמה"

בת 3 במצב אנוש לאחר שרכב החליק לנהר הירדן

 

"מאמינים במשטרה", כך נקרא המיזם שאייל מגלגל וזהו גם שמו של סרט תיעודי מיוחד במינו שמלווה את אחד הסיפורים המפתיעים, ויש מי שטוען מעוררי המחלוקת ביותר שקורים במשטרה ממש עכשיו.

 

צעירים שהגיעו מגבעות הטרשים ביהודה, שומרון ודרום הר חברון שמתגייסים וְהופכים באחת לאנשי חוק. עד לא מכבר גם אייל עצמו התקשה להסתיר את הבוז כלפי כחולי המדים. יותר מזה -  במשך שנים הוא היה נתון במלחמת חורמה של ממש מול המשטרה אחרי פינוי עמונה בשנת 2006.

 

"מי שנתן את הפקודות במשטרה צריך לעמוד לדין על רצח", כך טען אייל אחרי הפינוי ויצא למתקפה על המשטרה בכל מקום שרק אפשר היה - מעביר מחקרים ודוחות על אלימות משטרה לקובעי מדיניות ולשרים. לְימים יגייס את מי ששכב בחדר שליד בנו בבית החולים, פצוע אחר מהפינוי בעמונה שהיה לשוטר.

 

 

נחי אייל, יוזם התכנית
 

נחי אייל, יוזם התכנית "מאמינים במשטרה"(חדשות 10)

 

דרוזי מירכא ומתנחל מהשומרון חולקים חוויות על המכות שקיבלו בעמונה - משהו סוריאליסטי יותר מזה קצת קשה למצוא. החברות שתתפתח בין השניים האלה תגרום לשוטר שיגיע לפינוי הבא לחשוב פעמיים לפני שהוא מרים את האלה.

 

אבל בתוך המשטרה וגם מחוצה לה יש מי שמסתכלים על התהליך הזה בחשד ובחשש. כי אייל הוא לא רק אבא של צעיר שנפצע בעמונה, הוא גם מראשׁי המתנחלים ופוליטיקאי משופשף שאף היה מועמד לכנסת מטעם הצד הימני יותר של "הבית היהודי". לקורסים שהוא מעביר במשטרה הוא מזמן רבנים דוגמת הרב אליקים לבנון שקרא שלא להשכיר דירות ערבים או הרב דב ליאור שכינה בעבר את מערכת המשפט "רקובה" ואף נעצר בעקבות חקירה שנפתחה לאחר פרסום הספר הקיצוני "תורת המלך".

 

לצד המיזם שאייל מנהל במשטרה הוא הקים בשנים האחרונות את הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, ארגון איכות סביבה שפועל בשטחים, בית ספר לתקשורת בעל אוריינטציה ימנית וסוכנות ידיעות שפועלת בשטחים. כשנשאל פעם למה הוא מתפרס על פני כל כך הרבה נושאים אמר: "אנחנו ב-40 שנה איחור וַאַנחנו צריכים להיכנס לְכַמה שיותר מערכות וכמה שיותר תחומים כדי להביא לשינוי".

 

אולי המיזם הזה עוד יהפוך לגשר הנדרש בין המתנחלים לבין המשטרה אבל אולי כדאי גם להבין לאן בדיוק כל זה הולך.