BETA

23.12.2016

10:12

מעצרו של חבר הכנסת באסל גטאס הוארך בארבעה ימים

בתום לילה בבית המעצר ניצן הובא חבר הכנסת מן הרשימה המשותפת לדיון בהארכת מעצרו, בבית משפט השלום בראשון לציון. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשישה ימים, אך ביהמ"ש הורה להאריך רק עד ליום שני. לטענתם, ישנו גורם אלמוני שהיה אחראי על הקשר לאסירים, וגטאס מסרב להגיד את שמו. בנימוקים לבקשת המשטרה נכתב: "קיים יסוד סביר לחשש ששחרור החשוד או אי מאסרו יביא לסיכון שלום הציבור ובטחון המדינה"

חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת), שנעצר אמש (חמישי) בידי המשטרה לאחר שהורה על הסרת חסינותו, הגיע הבוקר לדיון בבית המשפט בראשון לציון על הארכת מעצרו. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשישה ימים, אך בית המשפט הורה להאריך רק בארבעה ימים, עד ליום שני.

 

במרכז הטענות כנגד גטאס, כך טענה המשטרה, אלמוני שהיה אחראי על הקשר עם האסירים הבטחוניים, אשר חבר הכנסת החשוד מסרב למסור את שמו. עוד נמסר כי עיקר החשדות נוגעות למכשירים הסלולריים שהעביר גטאס לאסירים, ולא למכתבים שנטען בתחילה כי הכילו מסרים מוצפנים.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

"מאבק מוחות מתמיד": המלחמה של בתי הכלא הביטחוניים בהברחות

פרסום ראשון: ח"כ גטאס מבקש להסיר את חסינותו מפני מעצר

עודה מתייחס לחשדות נגד גטאס: "ניסיון להסית נגד הציבור הערבי"

 

המשטרה נמקה את בקשת הארכת המעצר בכך שלטענתה "קיים יסוד סביר לחשש ששחרור החשוד או אי מאסרו יביא לסיכון שלום הציבור ובטחון המדינה". עוד נכתב, כי "יש צורך לנקוט הליכי חקירה שלא ניתן לקיימם אלא כשהחשוד נתון במעצר". בנוסף נטען כי שחרורו ממעצר יכול להביא לניסיונו לשבש הליכי החקירה.


גטאס חשוד כזכור בהחדרת טלפונים הסלולריים ופתקים לאסירים ביטחוניים במהלך ביקור בכלא קציעות. לדיון בהארכת מעצרו הגיעו אנשי ציבור המזוהים עם סיעת בל"ד, ובהם גם ח"כ חנין זועבי, שהגיעה לתמוך בחבר מפלגתה. לדיון הגיעו גם בכירים רבים במשטרה, ובהם גם מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת ניצב כורש בר נור.

 

 

 

 

את הלילה העביר גטאס בבית המעצר ניצן, בתא מיוחד לכאלו שנעצרים בפעם הראשונה בחייהם. בשירות בתי הסוהר מכניסים לתא שכזה אסיר נוסף, שאמור להתאים לו מבחינה אישיותית ולשמור עליו. מחוץ לתא נמצאים שני סוהרים, על מנת למנוע אפשרות של פגיעה עצמית. גטאס צפוי לבלות כך במהלך הימים הקרובים.

 

אתמול כאמור נעצר גטאס, לאחר שחוקרי המשטרה פיענחו את המכתבים המוצפנים שהעביר למחבלים בכלא. מבדיקה ראשונית עלה כי לא מופיע בהם מידע הומניטרי או פוליטי כפי שטען הח"כ, אלא תמיכה והסתה לטרור.

 

מוקדם יותר אתמול פירסם הח"כ החשוד בעבירות החמורות סרטון בו הוא מסביר את החלטתו לוותר על החסינות הפרלמנטרית. "הדרישה להסרת חסינותי היא דרישה לא צודקת ולא הוגנת", נימק גטאס את החלטתו, "אין לי מה להסתיר ואני מוכן להתמודד עם כל שאלה שתופנה אלי במהלך החקירה", הוסיף.

 

השר זאב אלקין (ליכוד) בירך את החלטת בית המשפט: ״מקומו של תומך טרור בכלא ולא בכנסת ישראל. אבל באסל גטאס עדיין ממשיך לקבל את המשכורת ואת התנאים של חבר כנסת וגם עלול לדרוש לבוא להצבעות בכנסת. המצב האבסורדי הזה עלול להימשך תקופה ארוכה עד השלמת ההליך הפלילי המשפטי. אני קורא ליאיר לפיד, ציפי לבני ובוז׳ הרצוג לקחת האחריות ולהצטרף אלינו בתהליך הדחת באסל גטאס מהכנסת באופן מידי. החוק מאפשר זאת, והאחריות על זה שגטאס עדיין חבר כנסת רובצת על מנהיגי מפלגות השמאל, שעדין ממשיכים לגונן עליו. הגיע זמן להפסיק את הבושה".