BETA

17.10.2016

18:09

"נקודת תפנית במאבק בטרור" - המאבק נגד דאע"ש במוסול צובר תאוצה

המלחמה נגד דאע"ש נכנסה לשלב דרמטי. כוחות של צבא עיראק ולוחמים כורדים, בגיבוי הקואליציה בהובלת ארצות הברית, פתחו לפנות בוקר במתקפה על מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק והמעוז המשמעותי ביותר שנותר בידי הארגון. בבגדד מבטיחים - מוסול תשוחרר בתוך שבועות עד חודשים • חשש במערב: דאע"ש ינסה להפעיל נשק כימי בקרבות במוסול

התקדמות כוחות צבא עיראק לעבר העיר השנייה בגודלה בשליטת דאע"ש נמשכת. היום (שלישי) המשיכו הכוחות העירקיים, בשיתוף כוחות הפשמרגה הכורדיים והקואליציה נגד דאע"ש המונהגת בידי ארה"ב את המתקפה שהחלה לפנות בוקר ונרשמות בה הצלחות ראשונות. "היום הוא נקודת תפנית במאבק בטרור", אמר מסעוד אלברזאני מנהיג הכורדים בעיראק.


מקורות כורדים דיווחו לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי כוחות צבא עיראק הצליחו להפיל את קו ההגנה הראשון של דאע"ש וכי הם מתקרבים לצומת חשובה מאוד, רק 10 ק"מ מהעיר הנצורה בידי ארגון המדינה האיסלאמית. בנוסף, כוחות הפשמרגה הכורדיים כבשו 7 כפרים מזרחית למוסול, והם נמצאים קילומטרים בודדים מהכניסה לעיר.

 

>> לכתבות נוספות במדור "איום דאע"ש":

צבא עיראק והקואליציה האמריקנית: נשחרר את מוסול מידי דאע"ש

חיל האוויר המצרי תקף יעדים של דאע"ש בסיני, כ-100 מלוחמי הארגון חוסלו

צבא טורקיה החל במבצע לכיבוש מעוז דאע"ש בחלב

 

מפקד בצבא ארה"ב צפה כי הקרבות לכיבוש העיר, שנערכות על ידי צבא עיראק בסיוע אווירי אמריקני, יימשכו שבוע או יותר, וכי פעילי המדינה האיסלאמית מפטרלים מסביב למוסול באופנועים.


עם זאת, התגברות הקרבות צפויה להוביל לאסון הומניטרי גדול. הנציבות לזכויות אדם של האו"ם מסרה כי היא צופה שההפצצות הכבדות במוסול יובילו לבריחה של כ-100 אלף אזרחים אל טורקיה וסוריה הקרובות, וכי ביקשה תוספת סיוע של 61 מיליון דולרים לרכישת אוהלים, מזון וציוד חורף למחנות האו"ם באזור.

 

"אנחנו נערכים לקליטת 90 אלף פליטים בסוריה, ולתוספת של עשרות אלפי אוהלים למתקנים קיימים, אליהם מגיעים מדי יום מאות פליטים", נאמר בהודעת הנציבות.

 

עם כיבוש מוסול בידי דאע"ש לפני כשנתיים היו בעיר מעל מיליון בני אדם, ההערכה היא שכיום נותרו כמה מאות אלפים בעיר, שתחת שלטון המדינה האסלאמית הפכו חייהם לגיהנום.

 

ההערכה היא כי כאשר ייכנסו הכוחות העיראקיים קרקעית למוסול יתקיים שם מרחץ דמים. דאע"ש ישתמש בתושבים כמגן אנושי ועל פי דיווחים הכין מכוניות נפץ ומחבלים מתאבדים רבים.

 

 

כוחות הפשמרגה הכורדיים מתכוננים לכניסה למוסול
 

כוחות הפשמרגה הכורדיים מתכוננים לכניסה למוסול(רויטרס)

 

במקביל, טורקיה, שאמרה מוקדם יותר כי 3,000 חיילים עירקים שאימנה משתתפים בפשיטה, הודיעה כי תקלוט מאות אלפי פליטים שיברחו ממוסול. "עם זאת, טורקיה לא מצפה למבול פליטים אם המבצע יבוצע כראוי", אמר סגן ראש הממשלה הטורקי, נומן קורטולמוס.


כזכור, לפנות בוקר הודיע ראש הממשלה העירקי, חיידר אל עבאדי, כי כוחות צבאו בשיתוף הקואליציה האמריקנית יפתחו במבצע הצבאי הגדול ביותר שנראיתה על אדמת עירק מאז הפלישה האמריקנית בשנת 2003. "נשחרר אתכם מהדיכוי של דאע"ש, בקרוב ניפגש על אדמת מוסול כדי לחגוג את שחרורכם", אמר אל עבאדי בנאום ששודר בטלוויזיה העירקית.

 

"היעד שלנו הוא שחרור מוסול וגירוש אחרון לוחמי דאע"ש מעיראק", מוסיף חייל עיראקי. יחד עם זאת עד הכניסה הקרקעית יעברו ימים ואולי שבועות עד למערכה הגדולה שנועדה למוטט את אחיזת הארגון בעיראק. החשש במערב הוא כי דאע"ש ינסה להפעיל נשק כימי בקרבות במוסול.