BETA

27.09.2016

13:06

עודכן:

מעיד מטעם ההגנה. שמואל זכאי
מעיד מטעם ההגנה. שמואל זכאי
,חדשות 10

מפקד חטיבת גולני לשעבר העיד במשפט אזריה: "הוא ירה כדי להסיר את האיום"

תא"ל שמואל זכאי, ששימש כמפקד חטיבת גולני וכמפקד אוגדת עזה בעבר, מעיד מטעם ההגנה במשפטו של החייל היורה בחברון שהתחדש הבוקר. "בנקודה הספציפית בה הוא החליט לפתוח באש הוא חש בסכנה, הוא ירה כדור אחד ונסוג אחורה", טען

משפטו של אלאור אזריה, החייל היורה במחבל בחברון, נמשך הבוקר (שלישי) עם תא"ל שמואל זכאי, לשעבר מפקד אוגדת עזה וחטיבת גולני, שמעיד מטעם ההגנה.

 

"שוחחו איתי על חוות הדעת של (האלוף במיל') ביטון, שלחתי להם אותו ואז הם הכינו תקציר, שלחו לי אותו ותיקנתי קצת דברים ואז העברתי אותו להם בחזרה", אמר זכאי עם פתיחת הדיון. התובע, סא"ל (במיל') נדב ויסמן, ביקש מזכאי להוציא את חוות הדעת, ולהגיד לו איזה שינויים נערכו בו. בשלב הזה, התובע מטיח בזכאי כי חוות הדעת שלו דומה "מילה במילה" לסעיפים 1 עד 11 בחוות הדעת של ביטון. בתגובה אמר זכאי כי הוא לא דיבר עם ביטון.


>> כתבות נוספות אודות הירי במחבל בחברון:

הלוחם שנפצע בפיגוע בחברון - "חששתי ממטען"

פרופסור היס במשפט אזריה: "לא ניתן לקבוע האם המחבל מת לפני הירי"

אלוף במיל' עוזי דיין - "מחבלים צריך להרוג"

 

 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי (ארכיון)
 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי (ארכיון)(חדשות 10)

 

"קראתי את עדות המ"פ והמג"ד לפני שכתבתי את חוות הדעת שלי, ראיתי את כל הסרטונים אבל לא קראתי אף עדות של הנאשם", ענה זכאי. ויסמן שאל את זכאי האם יש לזכאי ידע מקצועי לגבי גזרת חברון התקפה לשנת 2016, וזכאי ענה בשלילה.

 

"בהנחה ומפקדים משתמשים במונח 'איום יחסי', האם אתה יודע מה הוא האיום היחסי בחברון 2016?", שאל ויסמן, וקיבל על כך תשובה ש"לא סביר שמפקד יגדיר לחייליו דרך פעילות של אויב כאויב ייחוס, חובה להציג את דרך הפעולה המסוכנת שבענייננו, פיגועים משולבים. אני יודע מה מהווה איום על כלל הגזרות במדינת ישראל, וזה כולל ירי, דקירה ומטענים - אין שום שוני בין חברון לשאר הגזרות".

 

זכאי נשאל על ידי ויסמן מדוע הוא לא קרא את הוראות הפתיחה באש של מפקד האוגדה לפני שכתב את חוות דעתו, וביקש ממנו לאשר כי הוראות הפתיחה באש מחייבות את החיילים. "מאשר, לא קראתי את הוראות הפתיחה באש כי קראתי את עדויות המ"פ, המג"ד והמח"ט".

 

 

לוחם צה"ל יורה במחבל שלא מהווה סכנה בחברון
 

לוחם צה"ל יורה במחבל שלא מהווה סכנה בחברון(בצלם)

 

"ירי סתם במחבל הוא דבר פסול מעיקרו ואני נגד זה, הנאשם טען שביצע את הירי כי חשש שהמחבל נושא על גופו מטען - בעיניי זו סיבה סבירה בנסיבות העניין לפתוח באש", הוסיף זכאי. בשלב זה, ויסמן מקריא לזכאי מתוך הוראות פתיחת האש - וזה טוען כי הוא אינו מכיר אותן. "בנקודה הספציפית שבה הנאשם החליט לפתוח באש, הרי בן אדם פותח באש כאשר הוא חש בסכנה שעומדת כביכול בניגוד להוראות פתיחה באש", ענה זכאי לויסמן.

 

"כל חייל צריך לפעול על פי הסיטואציה שבה הוא נמצא בהתאם לערכים שעליהם הם חונכו ובהתאם ליכולת המבצעית שלהם", הוסיף זכאי. "יש כאן חייל שטוען ששמע צעקות על מטען כמה דקות לפני שיקרה ועם התחושה הזו הוא מסתובב, אתה מצפה ממנו שישים את הקסדה על הראש?", שאל ויסמן בתקיפות את זכאי, שענה שהוא חושב שהדבר "לא רלוונטי לביצוע הירי".

 

ויסמן המשיך לשאול את זכאי בנושא, ושאל אותו האם הוא מצפה שחייל שמסתובב בזירת פיגוע, אחרי ששמע על התרעה על מטען ומחשש הוא מחזיק קסדה בידו, ישים קסדה על ראשו כמו חבריו - וזכאי ענה שלא. "אתה שואל אותי שאלות של סרט מתח שאף פעם לא נתקלתי בו", אמר זכאי לויסמן, "אני לא יכול לענות על שאלות תיאורטיות אלא רק על מה שראיתי או חוויתי".

 

זכאי: "ככה לא נראה אדם שרוצה להרוג"

התובע הראה לקצין במיל' סרטון מזירת הירי, ולאחר שצפה בו אמר זכאי: "ראיתי בחיי אנשים שירו כדי להרוג ולשמחתי הם לא היו חיילי צה"ל. ככה לא נראה אדם שרוצה להרוג, ככה נראה אדם שמבצע ירי מושכל. הוא כיוון את הנשק שלו במהירות. ירה כדור אחד ונסוג אחורה. כל זה מעיד אלך עדים ותומך בגרסתו הסובייקטיבית שהוא ירה להסיר את האיום".

 

זכאי המשיך בתמיכה בפעולותיו של החייל בזירה: "לא ניכרת כאן על פניו שאלאור יורה מתוך סערת רגשות או שיורה כדי להרוג על מנת להרוג. הפעולות שהוא מבצע הן םעולות קרות שלא מעידות על היסטריה אלא להיפך על קור רוח ושליטה עצמית".

 

מפקד חטיבת גולני לשעבר הפנה אצבע מאשימה כלפי מפקד הפלוגה של אזריה. "התחושה שלי היא שהמ"פ היה יכול למנוע את הארוע. אם הוא מגביל את הירי מהזירה פנימה, ירי כזה יכול לסכן את כוחותינו", טען, "הוא היה צריך לתת הוראה כזו. המ"פ ביצע הרבה פעמים הגבלות כאלו. הוא לא נתן פקודה כזו והשאיר את החייל עם הוראות הפתיחה באש הקודמות. אם היה נותן את הפקודה - לדעתי הארוע היה נמנע".

 

בסרטון - לאחר עדותו לחץ זכאי את ידו של אזריה ואמר לו: "אני מאמין בך"