העימות הנשיאותי הראשון: סקר CNN קבע חד משמעית - קלינטון ניצחה את טראמפ

עם תום העימות בין המועמד הרפובליקני למועמדת הדמוקרטית, החלו מיד מיליונים ברחבי העולם לנתח את התנהלות שני המועמדים. לפי סקרים ראשוניים נראה שקלינטון יצאה כשידה על העליונה, אך כמו שהוא כבר הוכיח לא מעט פעמים בעבר – טראמפ עוד לא אמר את המילה האחרונה

אוניברסיטת הופסטרה שבניו יורק הייתה מוקד תשומת הלב של העולם המערבי הלילה (שלישי) בעקבות העימות הנשיאותי הראשון שנערך שם הלילה, ונראה כי זה היה עימות מוצלח במיוחד.

 

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ דיברו הרבה במשך 90 הדקות של העימות, אך נראה שהמשפט שייזכר במיוחד מהן הוא כשקלינטון אמרה לטראמפ כי הוא מאשים אותה שהיא התכוננה לעימות - אך גם שהיא התכוננה להיות נשיאת ארצות הברית.


כתבות נוספות אודות הבחירות בארצות הברית:

>> דקה אחר דקה: כך התנהל העימות הנשיאותי הראשון

>> רגע לפני העימות הראשון: תיקו 46% בין טראמפ לקלינטון

 

לפי סקר ראשוני שערכה רשת החדשות האמריקנית CNN לאחר העימות, קבעו 62% מהנסקרים כי קלינטון היא זו שניצחה בעימות - לעומת 27% בלבד שבחרו בטראמפ.

 

במרבית הנושאים הציגה קלינטון מדיניות מסודרת בעוד שטראמפ חזר על סיסמאות שונות. החל משלב די מוקדם בעימות נראה היה כי טראמפ התעייף, ובשלב מסוים, כשהנושאים התחילו להיות לחוצים יותר, הוא לא הצליח למצוא תשובות טובות מספיק. הוא ניסה להגיד כי יפרסם את הדוחות הכספיים שלו רק אם קלינטון תפרסם את 33 אלף התכתבויות האי-מיילים הפרטיים שלה, אך הנושא הזה לא הצליח להתרומם.

 

בשלב מסוים נקלע טראמפ לוויכוח האם הוא התנגד או לא למלחמה האמריקאית בעיראק. בשורה התחתונה לא ברור כיצד העימות ישפיע על הבוחרים, אך נראה שקלינטון הצליחה לתת את הופעת חייה. גם המפלגה הרפובליקנית הודתה שטראמפ הפסיד את העימות, בין היתר בטענה כי המנחה נטה לטובתה של קלינטון.

 

נראה היה שטראמפ לא תקף את קלינטון כפי שיכול היה לעשות כשהעלה את פרשת האי-מיילים, והוא פספס שוב ושוב את ההזדמנויות לנסות ו"לעקוץ" אותה כראוי, ללא הצלחה. טראמפ עצמו התפרץ מספר פעמים לדבריה של קלינטון והוא לא היה נשיאותי.

 

אין ספק שמבחינת מצביעיו של טראמפ הוא נתן הופעה טובה, אך לא נראה כי היא הייתה טובה מספיק כדי לשכנע את המתלבטים - דבר שעלול לעלות לו בבחירות. גם אם ניתן להגדיר את קלינטון כמנצחת בעימות, אין זה אומר כי היא זו שתוכרז כמנצחת ביום הבוחר - אבל העימות בהחלט יכול להעלות אותה על מומנטום חדש.

 

 

התפרץ לדבריה של קלינטון. דונלד טראמפ
 

התפרץ לדבריה של קלינטון. דונלד טראמפ(Getty Images)

 

בשונה מטראמפ, קלינטון לא הסכימה עם טראמפ על דבר במהלך העימות - כשהוא עצמו הודה כמה פעמים כי הוא מסכים עם דבריה, דבר שיכול להצביע על חולשה בקרב המצביעים. אין ספק כי קלינטון יכולה להיות מרוצה מהתנהלותה בעימות, ויש שיגידו כי היה מדובר בהופעה משובחת של מועמדת רצינית לנשיאות.

 

מספר פעמים במהלך העימות, למשל בנושא המלחמה בעיראק, הצליחה קלינטון לגרום לטראמפ לנוע באי נוחות ולחוש באי נוחות, בין היתר כשאמרה בהמשך כי ייתכן והוא אינו עשיר כפי שהוא טוען - והיא גם טענה שאולי יש לו קשרים עם גורמים שונים אותם הוא מבקש להסתיר.

 

כשנשאלו השניים בנושא הסכם הגרעין עם איראן, תקף טראמפ את קלינטון ואמר כי ההסכם הוא אחד הגרועים ביותר שמדינה כלשהי חתמה עליו אי פעם. "מדוע הם לא השיגו את ההסכם הנכון? ההסכם עם איראן יוביל לבעיות גרעיניות", אמר המועמד הרפובליקני לנשיאות. "הדבר היחיד שהם צריכים לעשות הוא לשבת בחיבוק ידיים במשך 10 שנים, הם לא צריכים לעשות הרבה - ובסופו של דבר יהיה להם נשק גרעיני".

 

 

המטה של קלינטון פונה מיושביו. הילרי קלינטון
 

המטה של קלינטון פונה מיושביו. הילרי קלינטון (Getty Images)

 

בתום העימות, יצאה קלינטון מהאולם ופגשה כמה מתומכיה - להם אמרה שהיא מרגישה טוב אחרי העימות: "היה לי עימות נהדר! אני כל כך שמחה שניתנה לי ההזדמנות הזו לערוך את העימות הראשון, בדיוק כאן בניו יורק".

 

מנגד, טראמפ תקף את קלינטון בראיון שערך עם רשת "פוקס": "לא רציתי לומר, בעלה היה באולם עם בתה שאני חושב שהיא גברת צעירה נחמדה מאוד ולא רציתי לומר את מה שהתכוונתי לומר על מה שקורה בחיים שלהם, אז החלטתי לא לומר זאת. חשבתי שזה יהיה חסר כבוד מצדי כלפי צ'לסי ואולי כלפי המשפחה, אבל היא אמרה עליי דברים רעים מאוד".