BETA

27.09.2016

06:22

עודכן:

אמריקה בוחרת - דקה אחר דקה: כך התנהל העימות הנשיאותי הראשון

טראמפ טען כי הוא לא התכונן לעימות, קלינטון אמרה כי היא התכוננה אליו במשך שבועות ארוכים. הוא מומחה לשליפות מהמותן, היא יותר מחושבת. העימות הראשון בין המועמדים לנשיאות ארצות הברית כבר הסתיים - ואלה הדברים שהשניים אמרו במהלכו

העימות הראשון מאחורינו: שעה וחצי של מהלומות מילוליות בין דונלד טראמפ להילרי קלינטון, באוניברסיטת הופסטרה שבלונג איילנד, ניו יורק, נתנו לכ-90 מיליון אמריקנים על פי ההערכות ולעוד רבים בעולם הרבה חומר לדבר עליו בימים הקרובים.


על פי ההערכות, העימות הראשון בין השניים צפוי היה להיות האירוע הפוליטי הגדול ביותר בהיסטוריה, במיוחד לנוכח הסקרים שמציגים את המירוץ לבית הלבן כצמוד במיוחד.

 

 

כתבות נוספות בנושא הבחירות לארצות הברית:

>> רגע לפני העימות הראשון: תיקו 46% בין טראמפ לקלינטון

>> נתניהו נפגש עם קלינטון: "אתנגד להליכה למועצת הביטחון של האו"ם"

>> טראמפ לנתניהו: תחת הנהגתי נכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל

 

04:06 - קלינטון: "השאלה המרכזית בבחירות האלו היא באיזו ארץ אנחנו רוצים לחיות ואיזה עתיד אנחנו רוצים לבנות? צריך שהעשירים יישלמו יותר על חלקם"

 

04:10 - טראמפ: "אוריד מסים, חברות יבואו לארצות הברית, ייבנו כאן ויתרחבו, אני מחכה מאוד לעשות זאת, עלינו לעצור מדינות זרות מלגנוב את העבודות של אזרחינו".

 

04:11 - קלינטון: "טראמפ מאמין שככל שעוזרים לאנשים עשירים המצב יהיה טוב יותר. אבי היה איש עסקים קטן שעבד קשה מאוד, ככל שנעזור למעמד הביניים - יהיה לנו טוב יותר".

 

04:12 - טראמפ: "מה שהמדינות הזרות עושות לנו הוא דבר עצוב מאוד, הן לוקחות את העבודות שלנו"

 

04:16 - קלינטון: "תוכנית המסים של טראמפ תביא לכך שנפסיד 3.5 מיליון משרות".

 

04:18 - טראמפ: "אני מאמין בכל סוגי האנרגיה, המדינה שלנו מפסידה המון במונחי אנרגיה ובתשלומי חובות. את עושה את זה כבר 30 שנה, למה את חושבת על הפתרונות דווקא עכשיו? אני אחזיר את המשרות - ואת לא".

 

04:21 - טראמפ: "היצרנים ירדו ברמה של חמישים אחוז! עכשיו את רוצה לאשר שותפות טראנס-פאסיפית".

 

04:23 - קלינטון: "אני חושבת שאנחנו צריכים צמחיקה חזקה ויציבה, אנחנו צריכים לראות כיצד עוזרים למאזן התקציבי ולמאזן החיים של משפחות".

 

04:24 - טראמפ: "את רק רוצה להגביר את הרגולציה ולהחמיר אותה, אני אקצץ את המסים ואת תעלי אותם"

 

04:25 - טראמפ: "היא אומרת לך בדף האינטרנט שלה איך להילחם בדאע"ש, הגנלים לא ירצו לשמוע את זה. היא מספרת לאויבים את כל מה שהיא רוצה לעשות, לא פלא שאת לא מצליחה להילחם בדאע"ש בכל חייך הבוגרים".

 

04:30 - קלינטון: "לא צריך לתת יתרונות נוספים לאנשים שנמצאים כבר כך למעלה".

 

04:30 - טראמפ: "שוק המניות נראה טוב, אם ניזהר ויש לו בנק פדרלי שעושה דברים פוליטיים והוא שומר על הריבית, ביום שאובמה יעזוב - כשיעלו את שיעור הריבית תראו דברים רעים קורים".

 

04:32 - טראמפ: "המדינה שלנו לא מצליחה לעמוד על הרגליים, יש לנו חובות סחר עם כל המדינות איתן אנו סוחרים של כ-8 מיליארד דולרים".

 

04:33 - טראמפ: "יש לנו מצב במדינה שצריך לקחת עליו אחריות, אשחרר את החזרי המס שלי בניגוד למה שעורכי הדין שלי רוצים, אבל אעשה זאת ברגע שקלינטון תשחרר את 33 אלף המיילים שלה שנמחקו".

 

04:35 - קלינטון: "לעם האמריקאי יש את הזכות לראות את החזרי המס של טראמפ כי הוא מחביא משהו, נצטרך לנחש מה הוא מחביא".

 

04:36 - קלינטון: "עשיתי טעות כשהשתמשתי בחשבון אי-מייל פרטי, הייתי עושה זאת בצורה שונה, זאת הייתה טעות ואני לוקחת עליה אחריות".

 

04:37 - טראמפ: מבחינת החזרי המס שלי, לא לומדים כל כך מהחזרי מס. אני מאוד לא ממונף. יש לי הכנסה גבוהה ואני לא מתרברב, הגיע הזמן שהמדינה הזו תנוהל על ידי מישהו שיש לו מושג בכסף. הפכנו להיות מדינת עולם שלישית. פוליטיקאים כמו קלינטון יצרו את הבעיות שלנו, אנחנו צריכים בתי ספר חדשים, בתי חולים חדשים - אבל אין לנו את הכסף לכך".

 

04:39 - קלינטון: "פגשתי רבים שעבדו אצלך, אנשים שסירבת לשלם להם כשסיימת את העבודה שלהם".

 

04:41 - קלינטון לטראמפ: "פשטת את הרגל 6 פעמים, אתה קורא לעצמך 'מלך החובות', פעם אחת הצעת שתנסה לקיים משא ומתן בחוב של ארצות הברית. לפעמים הכישורים של איש עסקים גרועים למדינה".

 

04:44 - קלינטון: "נושא הגזע נשאר נושא משמעותי בארצנו וזה מכריע יותר מדי, למשל היכן אנשים חיים או איזה חינוך הם יקבלו, וכן, זה מכריע כיצד יתייחסו אליהם במערכת המשפטית. צריך להכיר בנוסף לאתגרים עם השוטרים, ויש שוטרים טובים רבים, אנחנו צריכים לקרב בין הקהילות שיעבדו ביחד. צריך להוציא אקדחים מאנשים שאקדחים לא צריכים להיות בידיים שלהם".

 

04:46 - טראמפ: "בשיקגו יש אלפי מקרי ירי מאז תחילת השנה, ואני שואל את עצמי אם אנחנו חיים במדינה הנמצאת במלחמה? צריך להשיב את החוק והסדר על כנו".

 

04:51 - קלינטון: "אם אתה אדם אפרו-אמריקני, ותעשה את אותו המעשה כמו אדם לבן, יש יותר סיכוי שיעצרו אותך - ואנחנו חייבים להתייחס למערכת המשפטית שלנו בנושא הזה (הגזענות). אנו צריכים תוכניות של הזדמנות שנייה, אני שמחה שאנחנו מסיימים את בתי הכלא הפרטיים".

 

04:53 - קלינטון: "אנחנו קופצים למסקנות לגבי אחד על השני, אמרתי כבר שנשקיע בהכשרה מחודשת של השוטרים שלנו. פגשתי בבכירים במשטרה שהודו שמדובר בנושא רציני, אחת הדאגות הגדולות במשטרה היא הבריאות הנפשית".

 

04:57 - טראמפ: "הפוליטיקאים הוליכו שולל את הקהילה האפרו-אמריקנית, הקהילות האלה נוצלו על ידי פוליטיקאים דמוקרטים כדי לקבל קולות נוספים".

 

04:59 - קלינטון: "התכוננתי לעימות הזה וגם ללהיות נשיאה, ואני חושבת שזה דבר טוב".

 

05:00 - טראמפ: "אני הייתי זה שגרם לאובמה להציג בפנינו את תעודת הלידה שלו ואני חושב שעשיתי עבודה טובה בנושא. היא תכחיש שהיא עשתה את זה, אבל זה נכון".

 

05:01 - טראמפ: "אני חושב שהקהילה האפרו-אמריקנית רוצה שאגיע למסקנה ושאעשה עבודה טובה כדי שהנשיא אובמה ישחרר את תעודת הלידה שלו".

 

 

דונלד טראמפ והילרי קלינטון בעימות הנשיאותי הראשון
 

דונלד טראמפ והילרי קלינטון בעימות הנשיאותי הראשון(רויטרס)

 

05:02 - קלינטון: "טראמפ ביסס את תחילת הקריירה הפוליטית שלו שהנשיא השחור הראשון שלנו הוא לא אמריקאי. הוא התעקש על כך במשך שנים כי כמה מתומכיו האמינו בכך או רצו להאמין בכך. זכרו, הוא החל את הקריירה שלו בכך שהפלה על רקע גזעי".

 

05:04 - טראמפ: "התייחסת לאובמה ביחס נוראי בעימות שלכם ב-2008, את רדפת אחריו והקמפיין שלך הראה תמונות שלו במראה אתני. בכל הנוגע לתביעה (על רקע גזעי), נתבענו יחד עם כמה חברות נוספות - אבל יישבנו את הסכסוך. הרבה אנשים נתבעו, אני חושב שזה מדהים שיישבנו את הסכסוך הזה בלי להודות באשמה".

 

05:06 - קלינטון: "אני מודאגת ממתקפת הסייבר של רוסיה, טראמפ משבח את פוטין".

 

05:10 - טראמפ: "אנחנו יודים שברני סנדרס נוצל לרעה. בין אם רוסיה או סין או כל מדינה אחרת שביצעה את הפריצות, איבדנו את השליטה בנושא. דאע"ש מנצחים אותנו עם האינטרנט, הם מנצחים אותנו במשחק שלנו!".

 

05:11 - קלינטון: "אנחנו צריכים להגביר את המתקפות האוויריות נגד דע"ש ובסופו של דבר לתמוך בשותפינו הכורדים כדי שנוכל לנצח את דאע"ש. אנחנו מתקדמים, הצבא עוזר בכך בעיראק, ואנחנו מקווים שבתוך שנה נוכל לדחוק את דאע"ש מחוץ לעיראק ולצמצם אותם לגבולות בסוריה".

 

05:13 - קלינטון: "אנחנו חייבים להביס את דאע"ש ולהפריע להם במאמצי התעמולה שלהם ברשת".

 

05:14 - טראמפ: "אנחנו נפיל את דאע"ש, הנשיא אובמה וקלינטון יצרו ואקום בדרך שבה יצאו מעיראק. הם לא היו צריכים להיכנס, אבל הדרך שבה יצאו הייתה נוראית - וכך נוצר דאע"ש. היא מנסה לחסל את דאע"ש כבר זמן רב".

 

05:14 - קלינטון: "טראמפ תמך בפלישה לעיראק, זה דבר שהוכח שוב ושוב, הוא פעל לטובת הפעולות שביצענו בלוב. היינו צריכים להשיג הסכם עם ממשלת עיראק כדי להגין על החיילים שלנו. איך אנחנו מגנים על האנשים שלנו? אנחנו חייבים להגביר את המודיעין, למצוא כל פיסת מידע. הייתי גאה מאוד ברשויות החוק במשטרה שהגיבה כה מהר למתקפות האחרונות".

 

05:17 - טראמפ: "האיראנים נחנקו מהסנקציות ועכשיו הם יכולים להפוך למעצמה. לגבי נאט"ו - רבים מהמדינות החברות בו לא משלמות את חלקן וזה מטריד כי אנחנו מגנים עליהן, הן צריכות לשלם לפי ההסכמים".

 

 

דונלד טראמפ בימים שלפני המינוי. הציוצים - להיט מסחרי
 

דונלד טראמפ בימים שלפני המינוי. הציוצים - להיט מסחרי(Getty Images)

 

05:20 - טראמפ: "לא תמכתי במלחמה בעיראק! זו שטות שהתקשורת של הילרי מפריצה. התנגדתי למלחמה בעיראק, חשוב לומר זאת. התיעוד מראה שאני צודק.

 

05:21 - טראמפ: "הנכס הכי חזק שלי הוא המזג שלי, יש לי מזג של מנצחים, היא לא יודעת כיצד לנצח".

 

05:22 - קלינטון: "נאט"ו אמרו שייכנסו איתנו לאפגניסטן וילחמו, הם עדיין עושים זאת לצידנו. הצבעתי נגד כל סנקציה שהוצעה נגד איראן, אבל זה לא הספיק. הצלחנו להשיג הסכם עם איראן בלי לירות ירייה אחת - זו דיפלומטיה!".

 

05:25 - קלינטון: "ההתנהגות שלו כלפי נושא הגרעין מזלזלת מאוד, אדם שיכול להתעצבן מציוץ לא צריך להתקרב למתג של הנשק הגרעיני, זה מתאר בצורה די מדויקת את הבעיה".

 

05:26 - טראמפ: "אנחנו מפסידים בכל דבר, אם המדינות לא משלמות לנו אנחנו מפסידים. אנחנו לא יכולים להגן על יפן אם הן לא משלמות".

 

05:27 - טראמפ: "רוסיה מתרחבת, יש לה יכולות חדשניות יותר מאשר יש לנו. אנחנו לא עומדים בקצב, כשמסתכלים על קוריאה הצפונים - אנחנו לא עושים דבר בנושא הגרעין. למה הם לא קיימו עסקה טובה עם איראן? זו אחת העסקאות הגרועות ביותר שמדינה כלשהי עשתה".

 

05:29 - קלינטון: "אני רוצה להבטיח לבנות בריתנו שיש לנו הסכמים איתן שנכבד אותם. טראמפ לא אומר האם היה מפציץ את איראן או פותח במלחמה. זו כמו התוכנית שלו להביס את דאע"ש - הוא אומר שהתוכנית סודית אבל התוכנית האמיתית היא שאין לו בכלל תוכנית".

 

05:32 - טראמפ: "קלינטון הייתה יכולה להביס את דאע"ש בכך שלא הייתה גורמת לכך שהארגון יקום. אני רוצה לעזור לכל בנות הברית שלנו אבל אנחנו מפסידים מיליארדי דולרים, לא נוכל להגן על מדינות בכל העולם שלא משלמות לנו על כך".

 

05:33 - טראמפ: "לקלינטון אין את המראה הנשיאותי, אין לה את כושר העמידה כדי להיות נשיאה".

 

05:34 - קלינטון על טראמפ: "ברגע שייסע ל-112 מדינות, ייטפל במשא ומתן, הסכמי הבטחות אש, בפתיחת הזדמנויות חדשות עם מדינות ברחבי העולם או אפילו יבלה 11 שעות בחקירה - הוא יוכל לדבר איתי על כושר עמידה".

 

05:35 - טראמפ: "לקלינטון יש ניסיון, אבל זה ניסיון רע מאוד, למשל בהסכם עם האיראנים, המדינה הזו לא יכולה להרשות לעצמה ניסיון רע במשך ארבע שנים נוספות".

 

05:35 - קלינטון: "הוא אמר שלנשים לא מגיע שכר שווה, אחד הדברים הכי נוראיים שאמר לאישה בתחרות יפות שהיא 'עוזרת בית' רק בגלל המוצא הלטיני שלה".

 

05:36 - טראמפ: "היא בזבזה מיליוני דולרים על מודעות נגדי, הן שקריות, זה לא נחמד וזה לא מגיע לי, אבל זה בהחלט דבר לא נחמד שהיא עשתה. מאות מיליוני מודעות!".

 

05:37 - קלינטון: "אתמוך בתוצאות הבחירות, לא משנה מה יהיו, אני מקווה שהאנשים יבינו שהבחירות האלה תלויות בהן, לא בנו. זה תלוי בדרך בה אתם רוצים את העתיד של המדינה שלכם".

 

05:37 - טראמפ: "אני רוצה להפוך את ארצות הברית למדינה מצוינת שוב. אנשים מפסידים את עבודותיהם, אני אוכל לעשות את זה - אני לא חושב שקלינטון תצליח בכך, אבל אם היא תנצח אתמוך בה לחלוטין".

 

 

 

"התכוננתי כדי להיות נשיאה". הילרי קלינטון בעימות הראשון(Getty Images)