BETA

25.09.2016

13:42

עודכן:

הלוחם שנפצע בפיגוע מעיד מטעם ההגנה. זירת פיגוע הדקירה בחברון
הלוחם שנפצע בפיגוע מעיד מטעם ההגנה. זירת פיגוע הדקירה בחברון
,TPS

משפט אזריה: הלוחם שנפצע בפיגוע בחברון - "חששתי ממטען"

סמל א' מחטיבת כפיר, שנפצע קל כשהותקף ע"י המחבל בפיגוע הדקירה לפני כחצי שנה, עלה להעיד מטעם ההגנה במשפט החייל היורה. "לא יכול לאשר שהיה עליו מטען, אני חששתי מכל האפשרויות", טען החייל. מנכ"ל מד"א: "הנהלים ברורים - לא ניגשים למחבל לפני שיודעים שאין עליו מטען"

בבית הדין הצבאי ביפו נמשך הבוקר (ראשון) משפט החייל אלאור אזריה, שמואשם בהריגת המחבל שביצע פיגוע דקירה לפני כחצי שנה בחברון.

 

סמל א' מחטיבת כפיר, הלוחם שנדקר על ידי המחבל ונפצע בפיגוע, עלה להעיד מטעם ההגנה וטען בדומה לגרסתו של אזריה, כי אכן היה חשש ממטען חבלה בזירה. "ניסיתי לוודא את הנטרול של המחבל עד הסוף. לקום מהרצפה הוא לא יכול, אבל אם יש לו מטען אז אולי יצליח לפגוע", אמר, "‏ניסיתי לירות בו עוד פעם, ולא הצלחתי. אבל אז הבנתי שהוא מת".

 

>> כתבות נוספות על סערת הירי במחבל בחברון:

נתניהו: דברי לא הובנו כהלכה, לא השוויתי בין משפחות שכולות לאזריה

פרופסור היס העיד במשפט אזריה: "לא ניתן לקבוע האם המחבל מת לפני הירי"

אחות החייל היורה מחברון: "אני ומשפחתי נתונים בסיוט מתמשך"

 

א' נשאל האם חשש שהמחבל שרץ נשא עליו מטען ורצה לבצע פיגוע נוסף. על כך ענה: "אני לא יכול לאשר שהיה עליו מטען, אבל אני חששתי מכל האפשרויות, כמו סכין, מטען".

 

 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
 

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי(חדשות 10)

 

עוד הוסיף החייל: "כששמעתי את הצעקות על המטען אלאור היה לידי. אני חושב שהוא הסתובב לכיוון המחבל והסתכל לכיוונו. היה בזירה לחץ מטורף. לא ראיתי ולא שמעתי את הירי של אלאור. חששתי מכל האפשרויות, כולל שיש עליו מטען. הייתי חייב לנטרל אותו. הייתה צריכה להיות עדלידא באותו יום. זו הייתה המחשבה שלי".

 

החייל תיאר את השתלשלות האירוע במהלך הפיגוע: "שאלתי את עצמי איפה המחבל השני, אולי הוא מנסה להפעיל מטען או משהו. אני מרגיש שתי דקירות מאחור - אחת בכתף ואחת ביד. אני מסתובב, המחבל דוחף אותי ואני יורה בו תוך כדי נפילה אחורה כמה כדורים", סיפר א'.

 

"המחבל מתחיל לברוח ואני כל הזמן במחשבה שהוא עדיין מהווה סכנה ואולי יש עליו איזה מטען או משהו, אולי לא הצליח להפעיל קודם", המשיך הלוחם, "אני מתחיל לרוץ אחריו תוך כדי תפעול מעצורים. אני רואה שהוא נעצר, רואה שאני לא מצליח לתפעל את הנשק. הוא מתחיל לירות לעברי והבנתי שהוא במצב בעייתי. הלכתי למ"מ, אמרתי לו שיורד לי דם, ואז התחילו לתת לי טיפול".

 

 

לוחם צה"ל יורה במחבל שלא מהווה סכנה בחברון
 

לוחם צה"ל יורה במחבל שלא מהווה סכנה בחברון(בצלם)

 

מנכ"ל מד"א: "אנחנו לא ניגשים למחבל לפני שיודעים שאין עליו מטען"

לאחר הלוחם עלה לדוכן העדים מנכ"ל מגן דוד אדום אלי בין. הוא הבהיר כי רק לצבא יש את הסמכות לזכות את הזירה. "דברים שראיתי בתקשורת לא תמיד עלו בקנה אחד עם דברים שהציגו לי, לכן החלטנו להקים ועדת בדיקה ולשמוע את הגרסאות", הוא הבהיר.

 

"נהלי מד"א ברורים - לא ניגשים למחבל לפני שיודעים בוודאות שאין עליו מטען", אמר בין, "אין מצב שמישהו יסתכל על מחבל בעין ויגיד הוא מזוכה. מי שלוקח את האחריות על זה הריבון ביו"ש, זה הצבא. הוא בעצם נכנס לנעליה של משטרת ישראל בתוך יו"ש. הוא הריבון שמנהל את האירוע למעשה".

 

לאחר מכן סיפר בין על פגישה שנערכה עם אלוף פיקוד המרכז רוני נומה, בה סוכם על שינוי הנהלים ודרשו שיהיה מגע פיזי עם המפגע ולא יספיק מבט עין כדי לזכות זירה. "הנוהל שסוכם עם אלוף הפיקוד - מישוש פלג גוף עליון, הפשטת מעיל, והודעה של המפקד בשטח שהוא זוכה. הזהרתי את הצוותים שלא ייגעו עד שאין זיכוי", אמר מנכ"ל מד"א.

 

 

 

 

"הזהרתי את הצוותי שלא יגעו במפגע עד שאין זיכוי". מנכ"ל מד"א בין(חדשות 10)

 

לאחר מכן התייחס בין להתנהלותו של מתנדב מד"א עופר אוחנה בזירה, שכזכור בעט בסכין לכיוון גופו השרוע של המחבל, זאת לאחר שהמפגע כבר נורה. "אוחנה לא קיבל נזיפה", הבהיר מנכ"ל מד"א, "היו מקרים רבים שעופר טיפל במחבלים. רק לאחרונה קיבלתי דיווח שעופר טיפל במפגע. עופר אוחנה הוא מתנדב עתיר זכויות עם כל הכבוד לכולם, הוא הציל חיים רבים בגזרה".

 

"שמעתי טענות והם נבדקו, ובנושא הזה חשבנו שצריך להעיר הערה שהשיחות שמתנהחות בזירה צריכות להישאר ברמה מקצועית", המשיך בין, "אם מישהו צועק ומתנהל בזירה חיה זה קורה. גם אני פיקדתי על הרבה אירועים והזהרתי את הצוותים שלא יגעו עד שאין זיכוי. אנחנו למודי נסיון מארועים קודמים, בדגש על אירוע בית ליד שם הפעיל מחבל נוסף מטען בפעם השניה, ואלה חלק מהמסקנות שהוכנסו לנהלים של מד"א".

 

עוד אמר בין: "אם אני הייתי מפקד באירוע הזה הייתי נוהג בדיוק כך. בעל תפקיד ראשון שמגיע לזירה צריך להרחיק אנשים ולהזהיר מאירוע נוסף. אני לא יכול להגיד בנקרה הזה אם זה פיקציה או לא. אני לא יכול להיכנס לנעליו של עופר".