גרטרוד סינגה, שהציגה את עצמה כדוברת התיאטרון הנורבגי הלאומי
גרטרוד סינגה, שהציגה את עצמה כדוברת התיאטרון הנורבגי הלאומי
,יוטיוב

משרד החוץ נגד סרטון נורבגי: "מזכיר תעמולה פרי מוחו החולני של גבלס"

סרטון עלום שם שתוקף את ישראל בשם התיאטרון הלאומי הנורבגי וקורא לה מדינת אפרטהייד, הוציא הודעה חריגה ממשרד החוץ המשווה אותו לסרטונים של שר התעמולה הנאצי גבלס. התיאטרון הנורבגי: ״זה לא אנחנו והסרטון לא משקף את ערכינו"

<iframe width="410" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Bh8XajrrSVc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

סרטון מזויף, שהופץ לכאורה מטעם התיאטרון הנורבגי הלאומי, גרם למשרד החוץ להוציא הודעת גינוי חריפה ביותר שמשווה את הסרטון לשר התעמולה הנאצי יוזף גבלס ולקולנוענית הנאצית לני ריפנשטאהל.


בסרטון נראית גרטרוד סינגה, המוצגת כדוברת התיאטרון הנורבגי הלאומי, אומרת :"זה יום גדול לתיאטרון הלאומי של נורבגיה. אנו מתנצלים באופן פומבי על שיתוף הפעולה שלנו עם תיאטרון הבימה הישראלי. כשהחלטנו על שיתוף הפעולה לא ידענו על התפקיד המרכזי שהתיאטרון משתף בנורמליזציה של הכיבוש. לא ידענו שאמנות היא חלק מרכזי בהצגתה של ישראל את עצמה כאומה הומניסטית ולא כמדינת האפרטהייד שהיא".

 

 

משרד החוץ הגיב לסרטון והוציא הודעה: ״תחת מעטה צבוע של חופש הדיבור, שחקנים הנחזים להיות מהתיאטרון הלאומי הנורבגי הפיקו סרטון, במימון רשמי, הקורא במילים בוטות להטיל חרם על תיאטרון 'הבימה' ועל מדינת ישראל כולה".

 

"הסרט מזכיר תעמולה פרי מוחם החולני של גבלס, והקולנוענית הנאצית לני ריפנשטאהל. מדינת ישראל דורשת מהתיאטרון הלאומי הנורבגי, שדברי הדיבה מוצגים בשמו, שיתנער בצורה ברורה ומיידית מהסרטון ויפעל להסרתו מכל אתר או רשת. משרד החוץ פועל במרץ מול כל הנוגעים בעניין״.


בתיאטרון הנורבגי מכחישים כל קשר לסרטון והוציאו הודעה: ״זה לא אנחנו והסרטון לא משקף את ערכינו. אנו בעד שיתוף פעולה עם הבימה ונגד חרמות״.