הנוסעים משלמים מסי נמל מופקעים בנתב"ג - רשות הנמלים חוגגת על עודפי המיליארדים

המפצח: נוסעים לחו"ל בחגים? כל אדם שעובר בנתב"ג ישאיר אצל רשות הנמלים 100 שקלים. משפחה של 5 נפשות תיפרד כבר מ-500 שקלים. מיסי הנמל בישראל עולים בעקביות כבר שנים, וזה למרות שהרשות העשירה ביותר במדינת ישראל, עם עודף של לא פחות משלושה מיליארד שקלים, היא רשות הנמלים. מדוע הכסף הזה לא חוזר לנוסעים בצורה כלשהי, כמו למשל - הפחתה ואולי אפילו ביטול של מיסי הנמל לתקופה מסוימת?

רפורמת השמיים הפתוחים של שר התחבורה ישראל כץ- פתחו גם את הקופה של רשות שדות התעופה (רש"ת). אם לפני עשור עברו בנתב"ג תשעה מיליון ישראלים בכל שנה- 2015 הסתיימה עם 18 מיליון.

 

במקביל חלה עלייה דרמטית במיסי הנמל שכל נוסע השאיר בקופה של הרשות - בשנת 2008 העלות הייתה 13 דולרים. היום - 26 דולרים. סכום כפול.

 

לכתבות נוספות של "המפצח":

בית דיל הזהב: מי חוגג על פיקדונות המיליונים של דיירי הדיור המוגן?

מדוע משרד הבריאות מסתיר את הדוח על בתי החולים המזוהמים?

"המפצח": מאבקו של הילד בן ה-12 שהביא לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה


הרווח העצום של הרשות- מגיע מהכיס שלנו: מדמי הזיכיון שמשלמת המונית שמביאה אותנו לשדה, דרך פקט הסיגריות או בקבוק הוויסקי שחלק ניכר מהמחיר שלהם נובע מהשכירות הגבוהה ועד למחיר כרטיס הטיסה עצמו שגם הוא מושפע- מהאגרות הגבוהות שחברות התעופה משלמות למונופול של רש"ת.


אלא שברש"ת מפעילים כבר שנים לובי אגרסיבי כדי למנוע מהמדינה להכריז עליהם "מונופול". כך הם יכולים לנצל את הכוח שלהם כמונופול- אבל בלי הסנקציות הנלוות.

 

 

3,500 עובדים קבועים יש ברש"ת- שכמעט חצי מההוצאות שלה הולכות לשכר שהוא מהגבוהים במגזר הציבורי. כך קלדנית הרוויחה 23 אלף שקלים, מנהל מחלקת פיתוח מוניות 39 אלף, הדובר מקבל למעלה מ-40 ופקח טיסה חורך את השמיים עם 70 אלף שקלים.


על מנת לשמוע את הצד של עובדי ומנהלי רש"ת ביקש "המפצח" לדבר עימם. במחלקת הדוברות הבטיחו בהתחלה שקיפות מלאה - אבל עברו למסלול התנגשות . הדובר הפסיק לענות לטלפונים, המנכל בחו"ל ויו"ר וועד העובדים- הוא בכלל לא נוהג להתראיין.


"כבר ב-2003 התרעתי שרשות שדות התעופה מנצלת את מעמדה כמונופול לשם גביית דמי זיכיון מאוד גבוהים מבעלי החנויות בטרמינל 3", אומר עו"ד דרור שטרום הממונה על ההגבלים העסקיים. "עברו 13 שנה, שום דבר לא השתנה ואנחנו ממנים זאת".

 

 

 

"במקום לשבח את רש"ת יוצאים נגדה". זאב שריג, לשעבר מנהל נתב"ג(חדשות 10 - צילום מסך)

 

במקום לשבח את רשות התעופה על כך שהציבור בישראל לא מסבסד את תשתיות התעופה בגרוש יוצאים נגדה. מה זה 26 דולר? על זה שאתה מקבל מיזוג אוויר וחנייה?", אומר זאב שריג, לשעבר מנהל נתב"ג.

 

שריג מתלהם בגלל החלטה טרייה של משרד האוצר לקחת מיליארד וחצי שקלים מקופת רש"ת לתקציב המדינה. חשוב לציין כי העובדים הסכימו להעברת הכסף - רק אחרי שהבטיחו להם שתי משכורות בונוס. אלא שהכסף הזה לא צריך היה להצטבר שם בסכומים מטורפים כאלה מלכתחילה ואם כבר הצטבר הוא צריך לחזור ישר לכיס של האזרחים.