BETA

01.09.2016

22:08

עודכן:

פיצוץ העמוס 6: "מכה קשה מאוד לתעשיית הלוויינים הישראלית"

פרט לנזק של 200 מיליון דולר, בסוכנות החלל הישראלית חוששים מהשלכות קשות לפיצוץ בניסוי המנועים בפלורידה שהוביל להריסת הלוויין הישראלי המתקדם. עם הפיצוץ, נגוז, בינתיים, גם חלומו של מייסד פייסבוק להביא את האינטרנט ל-14 מדינות באפריקה

את הדי הפיצוצים שאירעו בבסיס השיגור בפלורידה שמעו למרחק קילומטרים, אולם ההדף הגיע עד לישראל: בתעשיית החלל הישראלית חוששים כי הנזק שנגרם ללוויין "עמוס 6" בפיצוץ על כן השיגור בנמל קייפ קנברל, יומיים בלבד לפני שהיה אמור להיות משוגר לחלל, יובילו לנזק ממושך לתעשייה הישראלית. ראש סוכנות החלל, פרופסור יצחק בן ישראל, אמר הערב (חמישי) בשיחה עם חדשות 10 ש"מדובר במכה קשה מאוד".

 

עוד בחדשות 10:

 

הפיצוץ אירע מעט לפני 9:00 (שעון מקומי) במהלך ניסוי הנחשב שגרתי לקראת השיגור. לפי דיווחים, מעוצמת הפיצוץ רעדו בניינים במרחק של כמה קילומטרים משם, ונשמעו פיצוצים רבים נוספים במשך כמה דקות. עשן שחור סמיך היתמר לשמיים. הלוויין החדש אמור היה להחליף את "עמוס 2". "במהלך בדיקת המנועים, כשהלווין עמוס 6 עמד בקצה הטיל המשגר, התפוצץ אחד המנועים ויחד איתו הטיל כולו עם הלווין שהותקן עליו", סיפר בן ישראל. "הלווין עמוס 6 נהרס לחלוטין. מה שיכול היה להוביל לפיצוץ, היא תקלה טכנית. מדובר בתקלה מאוד נדירה".

 

בשעות הערב פרסמה חברת SpaceX את תיעוד רגעי הפיצוץ על כן השיגור. "מהתמונות עולה כי התקלה החלה בשלב השני של המשגר", אמר טל ענבר, ראש מרכז פישר לחקר החלל, שניתח את התיעוד עבור חדשות 10. "רואים פיצוץ הקורע את הטיל, ומיד לאחר מכן נתלש כל חלקו העליון של המשגר, המכיל את הלוויין עמוס 6, וחלק זה נופל על הקרקע אל תוך הלהבות. מאוחר יותר ניכרת עוצמת הבערה האדירה בשריפה שממשיכה להשתולל על כן השיגור. ניתן לשער כי הטיל היה מתודלק בכמות נכבדה של דלק, לקראת ניסוי הנעה של תשעת מנועי השלב הראשון".

 

 

עשן לאחר הפיצוץ בניסוי שיגור העמוס 6 בפלורידה
 

עשן לאחר הפיצוץ בניסוי שיגור העמוס 6 בפלורידה(ללא)

 

כתבי חדשות 10 עם סיכום האירועים וההשלכות

 

ההרס לאחר הפיצוץ
 

ההרס לאחר הפיצוץ()

 

לדבריו, לצד אובדן של 200 מיליון דולר, הנזק אינו רק כלכלי. "מבחינת תעשיית תקשורת הלווינים של מדינת ישראל", הוא אמר, "מדובר במכה קשה מאוד, שכן גם אם יוזמן לוויין חדש, זה יהיה רק עוד שלוש שנים. מדובר במשהו שיכול העמיד את עתידה של התעשייה בספק במקרה שבו לא יטפלו במשבר בצורה נכונה".

 

עם פיצוצו של ה"עמוס 6" נגוז, בינתיים, גם חלומו של מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. לפי הערכות, הלוויין "עמוס 6" היה אמור לספק גישה לאינטרנט ל-14 מדינות באפריקה. בשנה שעברה הכריז צוקרברג על היוזמה אחרי שחתם על שיתוף הפעולה במסגרת מיזם Internet.org שנועד לחבר גם פינות נידחות בעולם לרשת. "לוויין חדש הנקרא 'עמוס 6' עומד לספק כיסוי אינטרנט לחלקים נרחבים מאפריקה שמדרום לסהרה", הוא ציין.

 

מי שספגה מכה קשה גם כן היא חברת SpaceX שבבעלות המיליארדר אלון מאסק, אחת משתי החברות הקשורות בחוזה עם נאס"א לשיגור אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. החברה פרצה לתודעה העולמית כשהצליחה לשגר את רקטת "פלקון 9" הבלתי מאוישת, ולהחזירן לכן השיגור. החברה מתכננת לשגר את הרכב הבלתי מאויש הראשון שלה למאדים בשנת 2018 ולשלוח בני אדם לשם ב-2024. התאונה הנוכחית היא אכזבה גדולה עבור חברת החלל, שמנסה להתגבר על תקלת שיגור קודמת שחוותה לפני כשנה.