BETA

01.09.2016

14:15

עודכן:

יואשם בהריגה? אלאור אזריה בבית הדין הצבאי
יואשם בהריגה? אלאור אזריה בבית הדין הצבאי,
חדשות 10

סגן המ"פ של אזריה: "לא חשבתי שזה מעשה פסול, לפי מה שאלאור תיאר"

שלב העדויות מטעם ההגנה במשפטו של אלאור אזריה, חייל צה"ל המואשם בהריגת פלסטיני, נמשך ואל הדוכן עלה סגן מפקד הפלוגה. "המח"ט, המג"ד והמ"פ אמרו שהוא שקרן, רוב האנשים חשבו אחרת", הוא אמר והוסיף: "חיילים אמרו שאף אחד לא נותן להם גב, ולא יגבו אותם אם יקרה משהו"

משפטו של החייל היורה מחברון, אלאור אזריה, נמשך היום (חמישי) בדיון נוסף בבית הדין הצבאי ביפו. אחרי שכל מפקדיו הבכירים של החייל היורה אלאור אזריה העידו בשלבים מוקדמים יותר של משפטו, עלה היום (חמישי) לדוכן העדים סגן מפקד הפלוגה שלו ומתח ביקורת על המ"פ, סרן תום נעמן.

 

"המח"ט, המג"ד והמ"פ אמרו שהוא שקרן. רוב האנשים חשבו אחרת, רוב החיילים", הוא אמר. "אני לא חשבתי שזה מעשה פסול לפי מה שאלאור תיאר בפניי. זה מאוד סובייקטיבי וכל אחד לפי איך שהוא רואה את זה בשטח", הוא הוסיף.

 

"חיילים אמרו שאף אחד לא נותן להם גב ולא יגבו אותן אם יקרה משהו ורצו לעזוב", אמר וסיפר שבשיחות מפקדים רבות הועבר המסר שאזריה משקר ושזו המעדה המקובלת בצבא.

 

>> כתבות נוספות בנושא הירי במחבל בחברון:

"המחבל היה מסוכן לכוחותינו": התחדש משפטו של החייל היורה בחברון
בעקבות משפט אזריה: חיילים קוראים לסרב להתייצבות למילואים
ליברמן על פרשת אזריה: על השופטים להתעלם מרעשי הרקע שבחוץ
"מבטיח כי אזריה לא ירצה בכלא את התקופה שמדמיינים"

 

 

הסמ
 

הסמ"פ צפוי לסתור את עדותו. מח"ט יהודה, אל"מ יריב בן עזרא(חדשות 10)

 

הסבירו לנו בשיחות שאלאור שיקר. יוצאים מנקודת הנחה שזו העמדה המקובלת בצבא. בהתחלה חשבתי משהו אחד ובעקבות השיחות שיניתי את דעתי", הוא סיפר. "אם נגיד לחיילים אותו דבר ברור שזה ישפיע עליהם. חלק מהעדים שמעו את השיחות של המפקדים לפני שהם העידו", הוא הוסיף.

 

מוקדם יותר העיד הפרמדיק זכי יהב החל להעיד בדיון. "אני מתקרב לזירה עצמה ושומע המולה גדולה. היה חוסר תפקוד מוחלט ובלגן גדול, שמעתי צעקות שהמפגעים זזים ולא מנוטרלים. פחדתי שאני הולך להתפוצץ. שמעתי צעקות שקראו 'סכנת חיים, המחבל זז, יכול להיות שהוא ממולכד, להתרחק'".

 

"22 שנים שלי במד"א חוויתי אוטובוסים מתפוצצים בכל מיני צורות", מתאר יהב את הפחד ששרר בו בזמן האירוע, "הפחד שאתה יורד מהאמבולנס ונתקל בחלקי גופות עד היום מרחיק אותי מכל גזרה שמוגדרת כפח"ע. בכל האירועים אני מתורגל כבר. אבל כאן הייתה איזושהי המולה מפחידה שגרמה לי פשוט לכהנס לאמבולנס ולצאת מהגזרה. לא זוכר שהייתי שם יותר מחצי דקה".

 

 

זכי יהב, פרמדיק מד
 

זכי יהב, פרמדיק מד"א שמעיד במשפט אלאור אזריה(חדשות 10)

 

יהב התייחס לאמירה של המ"פ בעדותו שתושבי חברון צינים ורוצים שמחבל ימות. "זה אמירות שקשה לי לראות. מטפלים באדם באשר הוא אדם. לא אחד ולא שני מחבלים אני פיניתי". השופטת, אל"מ מאיה הלר, שאלה את יהב אם הוא מכיר מניסיונו המקצועי מחבל שדקר ואז הפעיל חגורת נפץ. יהב טען שהוא לא מכיר.

 

כזכור, לפני ארבעה ימים התחדש משפטו של אזריה עם עדותו של קב"ט חברון אליהו ליבמן, שתיאר תחילה את השתלשלות האירוע מנקודת מבטו. "קיבלנו דיווח שיש ארוע פח"ע, כנראה עם נפגעים, וקפצתי למקום", הוא סיפר, "לאחר מספר דקות הגעתי למקום וראיתי מחבל ראשון שוכב על הארץ. חלפתי על פניו והלכתי ללוחם הפצוע".


לטענת ליבמן, האווירה שיצרה הצמרת הביטחונית במדינה לאחר התקרית יצרה תחושה של "סתימת פיות" בקרב אלה התומכים בחייל: "הייתה אווירה מאוד לא נוחה של כלל המערכות להגיד מה שאתה חושב. זה שונה מהקו שניסו לייצר במערכת הביטחונית ובתקשורת. היתה אווירת עליהום של כל מי שחושב אחרת".