BETA

03.07.2016

14:01

עודכן:

ראש המוסד ספד לבן דודו: "מסרבים להאמין שהאור שלך הלך"

מאות השתתפו בהלווייתו של מיכאל מרק שנרצח ביום שישי בפיגוע ירי על כביש 60 בדרום הר חברון. ראש המוסד, יוסי כהן, ספד לבן דודו: "זה הספד בלתי אפשרי, היית מאיר עיניים וחייכן. כך אתה עוזב אותנו". אחיו של מרק סיפר כי חייו היו חיים מאושרים: "בחיים שלך היה כדי לשמח הרבה אנשים אחרים". מסע הלוויה יצא מביתו של מרק בעתניאל. אשתו חווי פקחה עיניים בבית החולים

ראש המוסד ספד לבן דודו: "חיברת אותנו בימים טובים וגם בימים פחות טובים". מיכאל מרק, שנרצח ביום שישי האחרון בפיגוע הירי ליד כביש 60, הובא אחר הצהריים (ראשון) למנוחות בבית העלמין בהר מנוחות בירושלים. מאות ליוו אותו במסע הלוויה שהחל בביתו בעתניאל והגיע לירושלים.

 

בין בני המשפחה האבלים והסופדים היה גם ראש המוסד יוסי כהן, בן דודו של מרק. "אני זוכר איך הגעת אלינו הביתה, מאיר עיניים, בלונדיני, היפר אקטיבי וחייכן. כך נזכור אותך, כך עזבת אותנו", אמר כהן. הוא הוסיף כי בן דודו תמיד היה שמח והפיץ סביבו אור.

 

"זה הספד בלתי אפשרי, כולנו מסרבים להאמין איך הולך מאיתנו האור הזה, החיוך הזה שלך, האהבה הזו שחיברה אותנו בימים טובים וגם פחות", הוסיף כהן. בתו של מרק ספדה לו בקול חנוק מדמעות ואמרה כי הוא כולו היה אור גדול שלא כעס מעולם.

 

אשתו של מרק, שנפצעה בפיגוע באורח קשה, לא הגיעה להלוויה אך שבה היום להכרה מאז יום שישי. בתו שנפצעה בינוני הגיעה להלוויה ותשוב לבית החולים בסיומה.

 

בתו אורית ספדה לו בדמעות: "אבא שלי אהוב, אני לא מאמינה שנפרדים. רק לפני רגע עמדת איתי וחיבקת אותי. הבטחת שלא תעזוב. אלוקים לקח אותך אבא שלי. כל הזמן אמרנו אבא שבשמיים לוקח את הטובים ביותר, אבל אתה הכי מדהים בעולם ואנחנו אוהבים אותך אבא".

 

"כמה טוב אתה הוספת בעולם, כמה תרמת ונתת מעצמך לאחרים. כמה עשית בשבילנו. כל דבר שרק רצינו נתת מכל הלב. לא עזבת אותנו לרגע. אתה האבא הכי טוב בעולם, תבקש מאבא שבשמיים שירחם עלינו. אני אוהבת אותך וממש שמחה שהספקתי להגיד לך את זה כל כך הרבה פעמים. אתם ההורים הכי מדהימים שיכולתי לבקש. אנחנו שבורים אבל כל כך חזקים והכל מהחינוך שלך ושל אימא".

 

"תהיה גאה למעלה", הוסיפה, "תראה איזה ילדים חזקים גידלת איזה כוחות יש לכל אחד. עזרת לי להיות מי שאני. תתפלל על אימא שהיא תקום ותבריא כי אנחנו צריכים אותה. תפתח שערי שמיים, אנחנו צריכים אותך שם למעלה. נרצחת על קידוש השם. שמור עלינו מלמעלה".

 

"כל כך הרבה עשייה. תראה את המשפחה, איזה מפעל הקמת", ספד לו בנו, "אתה איש גדול. הגשמת חלום, עזבת עולם ומלואו בשביל לשבת וללמוד תורה. אני מאוד גאה בך. תשמור על אימא".

 

 

בתו של מרק סופדת לו.
 

בתו של מרק סופדת לו. "האבא הכי טוב בעולם" (צילום מסך)

 

שקד: התשובה שלנו לרצח - המשך ההתיישבות והבנייה

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, קרוב משפחתו של מרק, ספד לו: "אני עומד מול מיטתך כואב ועצוב ואיתי עומדת יחד אבלה אומה שלמה. עוד טרם נכנסה השבת גזלה אותך יד המרצחים ממשפחתך, בדם קר, לנגד עיני שניים מילדיך ורעייתך האהובה".

 

"למדתי עליך יותר רק אחרי מותך", אמר, "היית איש רוח שהיה גם איש מעשה. אדם שאוהב את מלאכת הכפיים וחובש את ספסל בית המדרש, מנהל שהוא גם מורה דרך, מעמודי התווך של עתניאל והר חברון. אדם ישר דרך וצנוע שנתן מעצמו. בכל עת שהכה השכול בביתך ובבית הישוב, נהגת לומר על הנרצחים שבשמיים בוחרים את האנשים האלה בפינצטה - המובחר שבמובחרים צדקת מיקי. אנו יודעים במעשיך וברוח שהשרית, היית המובחר שבמובחר".

 

שרת המשפטים איילת שקד קראה להמשיך ולבנות ביו"ש בתגובה לרצח: "מיקי היה בולדוזר של נתינה ועשייה. מול האור של מיכאל יש חושך שלא נובע סביב סכסוך טריטוריאלי. בין הפיגועים בארה"ב, טורקיה ועתניאל עובר קו של איסלאם קיצוני. התשובה שלנו לרצח צריכה להיות המשך ההתיישבות והבנייה, עוד הרבה בנייה".

 

עוד הוסיפה: "לא נסתפק בזה - נרדוף את המרצחים ומשפחתם התומכת במעשיהם תשלם גם היא מחיר יקר. ארדוף אויביי ואשיגם ולא אשוב עד לכלותם. מתיישבי יו"ש הם לא הבעיה הם הפתרון. הם המגן החלוץ של מדינת ישראל בפני הטרור. הם החיילים הקרביים של כולנו. הלוחמים ללא מדים האלו מגנים בגופם על שאר מתיישבי מדינת ישראל. בלי חומת המגן של יו"ש לא יהיה מגן שיעצור את השטף של הטרור".

 

מוקדם יותר פנו ילדיו של הרב מרק, בבקשה שהציבור יגיע להלוויית אביהם. בסרטון שפרסמו נאמר: "הוא לא היה רק אבא שלנו, הוא היה אבא של כל כך הרבה אנשים. חשוב לנו שאנשים יבואו, שיקחו מעט מהטוב שהיה בו".

 

בתו אורית נפרדה ממנו בפוסט שכתבה בפייסבוק. "אבא שלי אהוב, כמה שאתה חסר לנו פה", כתבה, "כמה שאנחנו מתגעגעים אליך. אבל אנחנו חזקים אבא, תהיה גאה בנו, תביט עלינו מלמעלה. אבא אהוב שלנו, תתפלל על אמא שלנו, אמא שכל כך אהבת,  שתבריא לגמרי. תתפלל על תוליק הגיבורה שלנו שהבטן שלה תהיה בסדר. וגם לפדיה שלנו. אבא, קשה לו".