ההסכם הישראלי-טורקי: לנתניהו מזמן לא היה קל כל כך בזירה הפוליטית

ראש הממשלה יכול לנשום לרווחה. בניגוד לסוגיות אחרות, לא יצאו כנגדו מימין ומשמאל, והוא צפוי להעביר ביום רביעי את ההסכם לאישור הקבינט - ביתר קלות • פרשנות

נראה שמזמן לא הייתה הסכמה רחבה כל כך במערכת הפוליטית, כמו בסוגיית ההסכם עם טורקיה. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שבעבר היה נחרץ יותר כנגד ההסכם, צפויי להתנגד אמנם, אך לא להכשיל את המהלך.

 

מבחינת נתניהו ההסכם הוא קל פוליטית. למרות הקלות נתניהו מבטיח שההסכם יעבור בכל מקרה, בכך שהוא סוגר את פרטי ההסכם היום (שני), וכבר ביום רביעי הוא יובא לאישור הקבינט, שם מובטח לו רוב מוצק.

 

צבי יחזקאלי על התגובות של מדינות האזור להסכם:

 

הרוב הזה יאפשר גם לגורמי ימין בממשלה, כמו השרים בנט ושקד, "לעשות שרירים" - בלי לפגוע בהסכם. לא הייתה לנתניהו התקפה נחושה מצד ימין, מלבד ח"כ לשעבר גדעון סער, שתקף אותו בחריפות.

 

משמאל ניתן היה לראות שני סוגי פוליטיקאים. הראשון, הפוליטיקאים שמסוגלים "לכבוש את יצריהם" ולהגיב בענייניות כמו ציפי לבני ושלי יחימוביץ'. השני, פוליטיקאים כמו הרצוג וגלאון, שעל אף שבאופן טבעי אמורים לתמוך בהסכם שכזה, לא יכלו לכבוש את התנגדותם לנתניהו גם בסוגייה זו.

 

הפלסטינים קיבלו את ההסכם בתחושות מעורבות. ארדואן התקשר מיד עם קבלת ההחלטה לאבו מאזן על מנת להרגיע אותו, ונראה שגם חמאס, שמרוויח רבות מן ההסכם הזה, לא יוצא מגדרו. איש חמאס בעזה אמר לפרשן חדשות 10, כי ההסכם לא כל כך משנה את המציאות ההומניטרית בעזה. "אין כמעט סחורה שאנחנו רוצים להכניס מישראל לרצועה - ולא מצליחים", הוא אמר.