נתניהו: "הסכם בעל חשיבות רבה, לא נעצור עד שנחזיר את הבנים"

ראש הממשלה נתניהו התייחס לחתימה על הסכם הפיוס עם טורקיה, שש שנים אחרי משט המרמרה. "זהו הסכם בר חשיבות אסטרטגית לישראל, מבחינה ביטחונית וכלכלית", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים ברומא, איטליה. ראש ממשלת טורקיה יילדירים: "מחר החתימה הרשמית, בשישי תגיע כבר ספינה טורקית ראשונה לרצועת עזה"

אחרי שש שנים - הסכם פיוס בין ישראל לטורקיה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי הסכם הפיוס עם טורקיה הוא "הסכם בעל חשיבות אסטרטגית לישראל, מבחינה ביטחונית וכלכלית".

 

עוד כתבות בנושא:

>>> משפחות גולדין ושאול נפגשו עם אדלשטיין: "הולכים לעסקת הגז ומפקירים אותנו"

>>> נתניהו על ההסכם עם טורקיה: "צעד בעל השלכות כלכליות עצומות"

>>> ראש ממשלת טורקיה על גולדין ושאול: "נחליט איך לפעול בהמשך"

 

בדברים שאמר בבירת איטליה, רומא, הדגיש ראש הממשלה נתניהו כי מדובר בהסכם בעל חשיבות אזורית וכי מדובר בחלק ממהלך שישראל מנסה לקדם ובו כרוכות מדינות נוספות. "המדיניות שלי היא לייצר יציבות באזור רוגש ובלתי יציב", הסביר נתניהו.

 

"זה חלק מאסטרטגיה ברורה לייצר מוקדים של יציבות בתוך המזרח התיכון הרוגש", הוסיף נתניהו. הוא אמר כי ההסכם אליו הגיעו מגן על לוחמי ומפקדי צה"ל וחוסם את האפשרות שהם יהיו חשופים לתביעות. בנוסף הוא אמר כי ישראל לא תסיר את הסגר הימי על רצועת עזה.

 

"ההסכם מאפשר טיפול בנושאים הומניטאריים ברצועת עזה, בכפוף לשיקולים הביטחוניים של ישראל. מעבר לשיקול ההומניטארי, זה אינטרס ברור של ישראל", אמר נתניהו בהתייחסו לרצועה. ראש הממשלה הטורקי אמר כי כבר ביום שישי תגיע ספינה טורקית ראשונה לחופי רצועת עזה ועליה סיוע הומניטארי וצוות של רופאים.

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לעובדה כי ההסכם הסופי אינו כולל את השבתם של גופות החללים הדר גולדין ואורון שאול שנפלו במבצע "צוק איתן" לפני כשנתיים. "אני מבין את סבלן של המשפחות ומה עובר עליהן. אני מבטיח שלא נפסיק ולא נעצור עד שנחזיר את הבנים הביתה", הוא אמר.

 

נתניהו הגיב גם לביקורת שהופנתה כלפיו במערכת הפוליטית, ובעיקר מיושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג. "אני לא מנהל את המדינה לפי ציוצים. אני משוכנע שההסכם הזה חשוב, הוא לא חף מביקורת אבל הוא חשוב למדינה", הוסיף. מחר תתרחש החתימה הרשמית על ההסכם וביום רביעי יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני של הממשלה לאשר אותו.

 

נתניהו העביר את הבוקר בפגישות עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי ועם ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי. בסיום פגישתו עם קרי הוא אמר כי ההסכם הוא צעד חשוב ומשמעתי עבור ישראל. "זהו מהלך בעל השלכות עצומות לכלכלה הישראלית ואני בוחר את מילותיי בקפידה - השלכות עצומות", אמר נתניהו.