בכיר במשטרה לחדשות 10: "ההדלפה נועדה לפגוע בחקירת בכירים"

לחדשות 10 נודע כי במסמך המרכז חשדות אפשריים נגד חברי כנסת נמצאים גם שבעה המכהנים כיום בתפקידים בממשלה, בהם השר הממונה על המשטרה כפי שדווח אתמול. בכיר במשטרה: "אנחנו לא מפחדים ונמשיך לבצע את עבודתנו נגד השחיתות הציבורית בישראל"

על רקע פגישת ההבהרה בין יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, אמר היום (רביעי) גורם בכר במשטרה כי הדלפת מסמך החשדות שריכז ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי, נגד חברי כנסת, נועד לסכל ולפגוע בחקירות עתידיות נגד בכירים במערכת הציבורית הישראלית. דברים אלה נאמרו כשברקע נודע לחדשות 10 כי במסמך נכללים שמותיהם של שבעה שרים מכהנים.

 

"מסמך יצחקי" - כתבות נוספות בנושא:

 

"אנחנו יודעים היטב מי מדליף ומי מוציא חומר רגיש כדי לפגוע באגף החקירות ובמפכ"ל", טען היום גורם בכיר במשטרה בשיחה עם חדשות 10 על רקע הסערה במערכת הפוליטית שחולל המסמך שנחשף בראשית השבוע. "סיבה להתקפה היא בגלל הפחד מחקירות גדולות שיגיעו בקרוב נגד גורמים פוליטיים בכירים ביותר. אנחנו לא מפחדים ונמשיך לבצע את עבודתנו נגד השחיתות הציבורית בישראל".

 

בתוך כך, למחרת הפרסום בערוץ 2 לפיו שמו של השר לביטחון הפנים ארדן נכלל במסמך שחובר בשנת 2014, בחדשות 10 נחשף הערב כי הוא לא לבד ולצידו עוד שישה שרים היושבים כיום סביב שולחן הממשלה. בניגוד להחלטת חדשות 10 שלא לחשוף את השמות הכלולים במסמך מעורר הסערה, הדלפת שמו של ארדן נועדה ככל הנראה למנוע ממנו מלהתערב בפרשה, בשל מעורבותו האישית, חרף היותו השר הממונה על המשטרה.

 

 

ביקש מפייסבוק לשתף עמו פעולה. השר לבטחון פנים גלעד ארדן
 

ביקש מפייסבוק לשתף עמו פעולה. השר לבטחון פנים גלעד ארדן(ערוץ הכנסת)

 

בפגישה שנערכה היום בלשכת יו"ר הכנסת, אלשיך סקר בפני אדלשטיין את תהליכי העבודה ואמר כי יש איסור מוחלט ליזום איסוף מידע על נבחרי ציבור ויש מחויבות לדווח לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה על כל מידע מהותי המתקבל במשטרה ולקבל הנחיות מדויקות כיצד לפעול. המפכ"ל טען כי המסמך מהווה תהליך בקרה פנימי של ראש אגף החקירות ולא כפי שפורסם, והביע צער על דליפת המידע, ואף הבהיר כי זו עבירה חמורה.

 

אדלשטיין קיבל את דברי אלשיך, אך הדגיש בפניו את החשיבות הרבה בהוצאת הבהרה רשמית ומסודרת בהקדם לציבור ולחברי הכנסת, שכן "יש עננה על כל חברי הכנסת ותחושה בציבור כאילו עשרות חשודים בפלילים". יו"ר הכנסת הדגיש בפני המפכ"ל את החשיבות הרבה בהוצאת הבהרה רשמית ומסודרת בהקדם ביחס לרשימה ולרלבנטיות שלה, כך ש"הציבור יוכל להיות סמוך ובטוח שהמשטרה מבצעת נאמנה את עבודתה, אך שחברי הכנסת יוכלו להיות בטוחים שהמשטרה אינה מחזיקה חומרים נגדם לצורך פגיעה בפעילותם ובמועמדותם לתפקידים שונים".

 

במקביל לפגישה התייחס השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס למסמך במליאת הכנסת וטען ש"הוכן לצורכי בקרה בלבד. אני כשר לביטחון הפנים מעולם לא נחשפתי לקיומו של מסמך כזה, לא מכיר אותו. היועץ המשפטי נחשף אליו. הוא בדק את הדברים מול נציגי המשטרה", אמר ארדן במליאת הכנסת. "המשטרה לא מעניקה חסיונות לאף אחד מצד אחד, ולא יוזמת איסוף מידע על נבחרי ציבור ולא משנה מעמדו מצד שני".