BETA

13.04.2016

19:33

עודכן:

כוח צה"ל סמוך לרמאללה
כוח צה"ל סמוך לרמאללה
,רויטרס (ארכיון)

כוננות מוגברת בשטחים בפסח: "הפוגה לא יציבה בטרור"

למרות מגמת הירידה בפיגועים, בצה"ל חוששים מהסלמה מחודשת בחג הפסח ויציבו שני גדודים נוספים ביהודה ושומרון. נשיא המדינה קרא לחברי מועצת ראשי הדתות: "זו עת חירום ממש והחובה מוטלת עלינו, למנוע התפרצות של אלימות. כל הסתה וכל אמירה יכולה להבעיר את האזור כולו"

חרף מגמת הירידה בפיגועים, במערכת הביטחון חוששים כי חג הפסח יהווה הזדמנות להצתה מחודשת של אינתיפאדת היחידים ונערכים להסלמה. גורם בכיר בצה"ל מסר היום (רביעי) כי צה"ל יתגבר בשני גדודים נוספים את הכוחות בשטחים בחג הפסח בשל החשש להסלמה. בשיחה עם כתבים צבאיים, אמר הבכיר: "בשטחים יש היום הפוגה לא יציבה בגל הטרור וקיימות התראות לפיגועים. רק לאחר הפסח וצום הראמדאן יתברר האם מגמת הדעיכה בגל הטרור היא מגמה קבועה".

 

עוד כתבות בנושא:

 

במערכת הביטחון אמנם מעודדים מהירידה שחלה בחודשים האחרונים במספר אירועי הטרור, אולם לוקחים בפרופורציות את הדעיכה. כעת קיים חשש שהרגישות סביב חג הפסח, בייחוד בירושלים ובהר הבית, תצית אותו מחדש ותביא לעלייה במספר הפיגועים. דוגמא למתיחות הגדולה בבירה ניתן לראות בדבריו של ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, שקרא בדרשה במסגד אל-אקצא: "האדמה הזאת, אם היא אדמת ג'יהאד, הרי שיש מאבק לגביה. גם הכיבוש הישראלי יסתלק, אין שום ספק בכך!".

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ניסה גם הוא למנוע הסלמה כשקרא למנהיגים דתיים לעצור הסתה שעלולה להוביל לשפיכות דמים. ריבלין נועד עם ראשי המועצות הדתיות בישראל לאחר התייעצות עם הגורמים הרלוונטיים העוסקים בנושא במשרד ראש הממשלה ובמועצה לביטחון לאומי במטרה לפעול להרגעת הרוחות סביב המתח הדתי בירושלים ובהר הבית.

 

 

ריבלין בפגישה עם מועצת ראשי הדתות, היום
 

ריבלין בפגישה עם מועצת ראשי הדתות, היום(מארק ניימן, לע"מ)

 

"המפגש הזה הוא לא טקסי," הדגיש הנשיא, "אנחנו עוסקים כאן בחיי אדם - בדם שנשפך ובדם שעוד עלול חס וחלילה להישפך. זוהי עת חירום ממש והחובה מוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו, למנוע התפרצות של אלימות שעלולה לגרום לשפיכות דם נקי. כל הסתה וכל אמירה יכולה להבעיר את האזור כולו והארץ לצערנו בוערת. לא נוכל לרחוץ בניקיון כפנו, אם לא נחוש אחריות, כל אחד ואחד, בפני צאן מרעיתו".

 

הנשיא המשיך ואמר: "המקום הזה שכולנו שייכים אליו, מדמם כבר חודשים ארוכים מתסכול וייאוש, משנאה מעיוורון ומפחד. המקום הזה, הבית שלנו, בוער גם מהסתה, וחלק מן ההסתה הזו מקורה באמירות של מנהיגים דתיים מוכרים ובכירים המתיימרים לדבר בשמה של אמת דתית. הבה נודה על האמת, באכיפה בלבד אין מנצחים הסתה. הסתה ניזונה מהתבטאויות של מנהיגים ומשתיקתם המסוכנת לא פחות. והסתה נסוגה אחור מפני הנהגה שמציבה את המופת ההפוך. מופת של סובלנות, מופת של כבוד לזולת, ומופת של מתינות. אשר על כן, נוכחותכם כאן היום חשובה מאין כמותה. נוכחותכם כאן מקדשת את שם האל".

 

הנשיא התייחס לחגים ולמועדים הקרבים ליהודים, לנוצרים למוסלמים ולבני העדה הדרוזית, והדגיש את הרגישות הנובעת מכך. "אנו עומדים בפתחם של שבועות משופעים בחגים וימים טובים - הפסח היהודי, הפסחא הנוצרי, חג נבי שועייב, ולילת אלאסראא ואלמעראג'. תקופות של חגים ושמחה הופכות לא פעם למוקדים של מתח, חיכוך ואלימות. במיוחד נכונים הדברים לעיר הזו הקדושה לכולנו, ירושלים. אני קורא לכם להעביר את המסר לקהילותיכם - מדינת ישראל מחויבת וערבה לשלום בני כל הדתות ולחופש הדת, הפולחן והאמונה. יתר על כן, מדינת ישראל מחויבת מחויבות מלאה לשמירה קפדנית על הסטטוס קוו בהר הבית וביתר המקומות הקדושים. קל מאוד להפוך את ירושלים למקום סכסוך, אך חובה עלינו, על כלל אוהבי ירושלים המאמינים בקדושתה, להתעקש כדי לגנות את הניסיונות להצית בירושלים את אש מלחמת הדת".