BETA

25.03.2016

00:41

עודכן:

הכל צפוי והרשות קורסת: מי ישלם את המחיר אם הרשות הפלסטינית תתפרק?

השר זאב אלקין מסתובב כבר זמן רב עם תרחישים הנוגעים להתפרקותה של הרשות הפלסטינית. החובות שם כבדים, המצב הכלכלי בגדה המערבית קשה, אבל בהתחשב בעלויות הכבדות שבהן ישראל תישא במידה והתסריט יתממש, בכלל לא בטוח שזה ישתלם למישהו

השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, מסיים עוד ראיון ומתחיל סיור בין סמטאות העיר העתיקה. ואולי אין מקום הולם יותר לגלגל את חבית הנפץ שאיתה מסתובב השר אלקין בחודשים האחרונים - תוכנית המגירה שהוא בונה ליום בו הרשות הפלסטינית תקרוס.

אז דווקא בתקופה בה נראה כי מערכת הביטחון כולה, ראש הממשלה ושר האוצר יוצאים מגדרם כדי לנסות ולייצב את הרשות, אלקין מהמר שיקרה בדיוק ההפך - וכשבוחנים את יומן הפגישות העמוס שלו, מבינים שלא מדובר ברצון לייצר כותרת - אלקין מתייחס לסיפור הזה ברצינות.


כן, בצד השני שומעים טוב מאוד את המסר של אלקין, חבר הקבינט, שלכולם ברור עד כמה קרוב לאוזנו של ראש הממשלה, והדרך שבה מפרשים את אלקין היא החלק השני של הסיפור הזה.

את ד"ר חוסאם זומלוט, עוזרו של אבו מאזן ואחד מיועציו הקרובים ביותר, אנחנו פוגשים מול מלון שבע הקשתות - בשנת 1964 בסוויטה הנשיאותית של המלון הזה ייסדו את אש"ף, זומלוט חשב שזה מקום טוב להתמודד עם השאלה האם ישראל באמת מתכוננת לקיצה של הרשות הפלסטינית.


אז האם ישראל אכן חותרת לפירוק הרשות? לא קיים כמעט גורם בכיר במערכת הפוליטית או הביטחונית שנשבע שלא, וגם ברשות עצמה יעשו הכל כדי שזה לא יקרה - אבל המציאות בשטח פריכה כל כך שאף אחד לא מוכן להשבע ביציבות של רמאללה.

 

הפגנה אחת ברמאללה לפני כשלושה שבועות היתה בסך הכל סכסוך עבודה, אבל אחד הסימנים המשמעותיים שמעידים עד כמה מצבה של הרשות בכי רע. אלפי המורים בגדה משביתים כבר חודש ימים את הלימודים בדרישה להעלות את שכרם, ההפגנות הסוערות שלהם הן המחאה המאורגנת הגדולה ביותר נגד הרשות מאז הוקמה, והתסכול שפעם נשמר בחדרי חרדים מתחיל לעלות על גדותיו ונשפך החוצה.

 

את העובדה הפשוטה שהרשות על סף קריסה כלכלית כבר הבאנו כאן בהרחבה לפני כשנה. מאז המצב רק הלך והחמיר, והשאלה אם התסכול הגובר כלפי הרשות והעומד בראשה לצד ההצהרות מכיוון ישראל יכולות להוביל בסופו של יום לקריסה של הרשות הפלסטינית ביום שאחרי אבו מאזן.


משרד פנים, משרד חקלאות, ביוב, מים, חינוך, עיריות, מערכת בריאות - המשפט הבינלאומי יחייב את ישראל לספק את הכל במידה והרשות תקרוס - וממש כפי שקרה בעבר, חיילי וקציני צה"ל יקימו ויתפעלו את המנגנון הבירוקרטי של הממשל הצבאי.

 

 

אירח משפחות רוצחים. אבו מאזן
 

אירח משפחות רוצחים. אבו מאזן(רויטרס)

 

אז מה יקרה במידה והרשות תקרוס, וכמה זה יעלה לנו?

 

ביקשנו מיצחק גל ממרכז משה דיין שינתח את העלויות של העסק, ושישתדל להיות אופטימי. החדשות הרעות - הרבה מאוד כסף. החדשות הטובות - לא, אין כאלה. תנו לנו לקצר לכם, פלוס מינוס מדובר ב-20 מיליארד שקלים בכל שנה. אבל סבלנות, כי מכאן זה רק הולך ומסתבך עוד יותר.

 

הנתון המעניין ביותר של גל, הגיע בטור האחרון של החישוב המסובך שלו, ולא מדובר בניתוח כלכלי תיאורטי אלא בקריאת מציאות בסיסית - מה קורה כשמחברים שישים אלף מובטלים מתוסכלים לעובדה שיש להם נשק ותחמושת מתחת למיטה.

 

אז מה הסיכוי שישראל תצליח להתמודד עם הטלטלה שעוברת הרשות הפלשתינית היום וביתר שאת בימים שאחרי אבו מאזן? ויותר מזה, האם יש במערכת הפוליטית מי שמתכוון לטלטל את הסירה הרעועה הזאת עד שתתהפך כחלק מתוכנית שאנו חוזים רק בתחילתה. שחקן שח מוכשר כאלקין לא חושף מהלכים עתידיים אבל ללא ספק מתכנן אותם מראש. מי יפסיד במשחק הזה, אם אכן יתקיים? כנראה שכולם.