BETA

15.02.2016

20:55

עודכן:

"לחכות לנשיא הבא בשביל הסיוע? שישראל תחשוב לעומק על האינטרסים שלה"

מיוחד לחדשות 10 • בעוד נתניהו אמר כי יתכן שעדיף לחכות למחליפו של אובמה כדי לקבל חבילת סיוע טובה יותר מוושינגטון, הבהיר שגרירת ארצות הברית באו"ם: "ההסכם ישקף את עומק מחויבותנו לביטחון ישראל". על המלחמה בסוריה: "בחרנו בדיפלומטיה. רוסיה ואיראן צריכות להבין שהאינטרס ארוך הטווח שלהן אינו כרוך באימוץ פתרון צבאי"

לפני כשנתיים נכנסה סמנתה פאוור לאחד התפקידים החשובים של הממשל האמריקני. האישה שנחשבת לאחת הקרובות ביותר אל הנשיא האמריקני, ברק אובמה, מייצגת את ארצות הברית כשגרירה באו"ם. בפעם הראשונה מאז נכנסה לתפקיד, במהלך ביקור שהיא עורכת בישראל, העניקה היום (שני) ראיון טלוויזיוני ראשון לכלי תקשורת ישראלי וניסתה להסביר למה נראה שוושינגטון עומדת מהצד בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה והאם הממשל האמריקני הרים ידיים מהניסיון להשיג הסדר בין ישראל והפלסטינים.

 

מעל ביקורה של פאוור בישראל מרחפים לא רק היחסים העכורים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והנשיא האמריקני, אלא גם המשא ומתן המתנהל בימים אלה בין וושינגטון וירושלים בנוגע לחבילת הסיוע הביטחונית האמריקנית לישראל. בשבוע שעבר אמר נתניהו לחברי הקבינט כי אם חבילת הסיוע שיציע הממשל הנוכחי לא תתאם את ציפיותיה של ישראל, יתכן שעליה יהיה לחכות עד לבחירתו של נשיא אמריקני חדש (או נשיאה) כדי לקבל את מבוקשה. פאוור לא נראית מתרשמת מההצהרה ובריון לחדשות 10 אמרה ש"ישראל תצטרך לחשוב לעומק על האינטרסים שלה".

 

"להבנתי חלה התקדמות בעניין. המשא ומתן נמשך", אמרה פאוור. "נפגשתי לא מזמן עם ראש הממשלה. נראה שהוא חדור תקווה בנוגע לסיום המשא ומתן. המחויבות שלנו לביטחונה של ישראל היא חסרת תקדים. ביטחונה של ישראל מקודש בעינינו ואני סבורה שמזכר ההבנות, אם וכאשר נגיע אליו, ישקף את עומקה של מחויבות זו". לדבריה, ליחסים בין שני המנהיגים לא צריכה להיות השפעה על הסיוע: "אנחנו בוחנים זאת מנקודת מבט זהה לזו של גורמי הביטחון בישראל. האקלים התקציבי אצלנו נכנס גם הוא לתמונה. לא מדובר במפגש בין אישיויות, לא מדובר בכימיה. מדובר בביטחון ובמשא ומתן להגעה להסכם הטוב ביותר האפשרי".

 

על הפלסטינים: "לדאוג לאופק מדיני למען הצעירים"

אחד הנושאים שהגבירו את המתיחות בין הממשלות בשנים האחרונות היה הקיפאון המדיני בין ישראל והפלסטינים. פאוור, הניצבת גם כיד שעשויה להטיל וטו במקרה של הצעת הכרה במדינה פלסטינית במועצת הביטחון, הבהירה שארצות הברית לא הרימה ידיים מהשגת הסכם, אך הדבר אינו תלוי בה.

 

"מה שחשוב לציין הוא ששני הצדדים ישובו לשיחות. לא נראה שזה עומד לקרות", היא אמרה. "עדיין יש צעדים שאפשר לעשות שירחיקו את האפשרות לקיום שיחות אף יותר. לכן לצד התמקדות בעצירת הטרור ובהגנה על ביטחונה של ישראל, יש גם לוודא שצד מסוים אינו באופן שייצור תסבוכת ויוסיף למורכבותו של המשא ומתן בסופו של דבר. הצדדים יצטרכו להתקדם כדי להגיע לגרומים שמתדלקים את האלימות. לחלק מכך אחראית ההסתה, אך חלק מכך נזקף גם לתחושה של היעדר אופק מדיני ועלינו לוודא שאופק זה יתקיים למען הדור הצעיר".

 

למרות כל זאת, הנושא המרכזי שנמצא כיום מונח לפתחו של הממשל האמריקני בזירה העולמית הוא מלחמת האזרחים בסוריה. בעוד רוסיה מנחיתה מתקפות נמרצות בשטחי המדינה השסועה, תוך שהיא מתייצבת לצד שלטונו של הנשיא בשאר אסד, ארצות הברית של אובמה בחרה להישאר במלחמה בזירה הדיפלומטית.

 

 

פאוור בפגישתה עם הנשיא ריבלין, היום
 

פאוור בפגישתה עם הנשיא ריבלין, היום(מארק ניימן, לע"מ)

 

 

המתקפה כוונה נגד דאע"ש. הפגזות בעיר חלב בסוריה (ארכיון)
 

המתקפה כוונה נגד דאע"ש. הפגזות בעיר חלב בסוריה (ארכיון)(רויטרס)

 

 

אובמה ופוטין.
 

אובמה ופוטין. "רוסיה צריכה להבין שהאינטרס לא צבאי"(רויטרס)

 

על סוריה: "מאמינים בדיפלומטיה"

"נכון שבחרנו שלא להיכנס למלחמה בסוריה", ציינה פאוור. "אני פונה לאלה שראו מה קרה בעיראק ושואלת אם כניסה למלחמה בסוריה ושקיעה בקונפליקט משמעותי, מסוכן ומורכב ביותר, תועיל לתושביה של סוריה, לארצות הברית ולאזור? איננו מאמינים שבחירה בפתרון צבאי או שניסיון להתגושש עם רוסיה יסייעו לגורם כלשהו. הכוח בידינו ואנחנו מאמינים בדיפלומטיה. אנו סבורים שחייב להיות פתרון מפני שאין גורם בשטח שמפיק תועלת מכך כעת ואין גורם שיפיק מכך תועלת בעתיד".

 

לדבריה, את המסר הזה מנסה ארצות הברת להעביר גם ליתר המדינות המעורבות בלחימה בסוריה, בהן רוסיה ואיראן, לצד מדינות המפרץ. "לא חסכנו במאמצים כמעט בכל המשאבים הלאומיים בניסיון להביא לפתרון. האתגרים שבמצב בשטח הם מורכבים ביותר. ישנן מאות קבוצות צבאיות מסוגים שונים, כאלה שמשתפות פעולה לעתים ולעתים לוחמות זו בזו. מה שעשינו הוא להשקיע בהפעלת לחץ רב על המדינות שיש להן אינטרס בקונפליקט, אלה שתומכות בצד כזה או אחר. בהקשר זה עוצב ההסכם עם רוסיה".

 

היא הוסיפה: "אנו מקווים שארצות הברית תוכל לפעול עם כמה מבעלות הברית שלנו במדינות המפרץ להפעיל לחץ על האופוזיציה ושרוסיה ואיראן יפעילו לחץ על הממשל. האם הן מסכימות לעשות זאת? זו שאלה שעדיין אין עליה תשובה, אך אני סבורה שבלי לחץ כזה, ההשלכות יהיו נוראות לא רק למדינות האזור, כמו ישראל, אלא לעולם כולו. רוסיה ואיראן צריכות להבין שהאינטרס ארוך הטווח שלהן אינו כרוך באימוץ פתרון צבאי".