BETA

28.01.2016

10:48

עודכן:

רק מינוי אחד המפכ"ל אלשיך טרם ביצע. וזה מה שהכי חסר אתמול

מפכ"ל חדש יש, גם קצינים חדשים מהניילונים, אבל בשנת 2016 המשטרה זקוקה גם לאדם שיבנה אסטרטגיה תקשורתית - ואתמול, לאחר החשיפה של כרמלה מנשה, התברר כמה חסרונו מורגש • המידע שמסרו האחיות על המחבל באוטובוס כנראה כבר לא היה משמעותי באותו רגע, אבל לו רק מישהו היה חוזר אל מעסיקן ומודה על העזרה, כל המבוכה היתה נמנעת • אז מדוע אין דובר? ומדוע השר גלעד ארדן לא נותן גיבוי למשטרה?

סגל פיקוד חדש חדש מהניילונים כבר יש, שני ניצבים מבחוץ הוצנחו, עוד כמה שדילגו דור התייצבו, ולפחות שלושה קיבלו פרס ניחומים. אבל המפכ"ל החדש רוני אלשיך עדין לא הבין שהמינוי החשוב ביותר הוא דובר למשטרה.

 

ואולי הוא כן מבין, ומה שתוקע את זה הוא השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שרוצה מאוד להיות מעורב בתהליך בחירת הדובר. שחלילה לא תצא הודעה על תפיסת מחבל, לפני שהוא מצייץ בטוויטר.

 

התדמית של המשטרה ואמון הציבור בה הם פועל יוצא של דוברות חזקה. כמה חודשים טובים עברו, והמשטרה שוב עוברת משבר תקשורתי, וכרגיל הוא מנוהל על ידי דוברים שזה גדול עליהם.

 

שתי הודעות דוברות יצאו אתמול, די באיחור, לאחר חשיפתה של כרמלה מנשה ברשת ב'. מה שהציבור יזכור זה שמוקד 100 שוב פישל, כי "היו אזרחים שהתקשרו 100 בזמן אמת וסיפרו שעה אחרי הפיגוע שנשאד מלחם נוסע באוטובוס עם חולצה מוכתמת בדם ואף אחד לא התייחס".

 

אז מה אם השיחות הגיעו רק כמה שעות אחרי שהנערות ירדו מהאוטובוס. ולא האחיות בעצמן התקשרו, אלא רק המעסיק שלהן. והוא סיפר משהו לא כל כך ברור. המידע כן הועבר הלאה, אבל אף אחד לא טרח לחזור אל המעסיק, ולא אל האחיות שלאחר מכן התקשרו שוב בעצמן להגיד שזיהו את מלחם מסרטון האבטחה ששודר בחדשות 10. המחדל בעיניי הוא שפשוט לא ידעו לשוב אליהן ולהגיד "אנחנו מטפלים, תודה על המידע החשוב".

 

ההודעות לתקשורת שיצאו לאחר חשיפתה החשובה של כרמלה לא הסבירו דבר. ניצבים כעסו, ובצדק, שהמסר הפשוט לא הובן. אלשייך יודע שיש לו נכס, שמו בנצי סאו שפורש עוד שבועיים מהמשטרה. אלשייך רצה לשלוח אותו לעמוד מול המצלמות ולהגיד שמדובר בסערה בכוס מים. סאו סרב פקודה, ובצדק מבחינתו. ניצב אהרון אקסול נקרא לדגל, רק שזה כבר היה מאוחר מדי, והנרטיב של "שוב מחדל במשטרה" כבר השתרש.

 

 

סאו מול התקשורת. סרב פקודה, ובצדק מבחינתו
 

סאו מול התקשורת. סרב פקודה, ובצדק מבחינתו(ללא)

 

בכירים במערכת הבטחון הסבירו אתמול שלמידע של האחיות לא היה משקל - מודיעינית, ידעו יותר בשלב ההוא. אם בכיר בשב"כ או בצה"ל היה מתדרך כתבים - דבריו ודאי היו הופכים לכותרות ראשיות. להתנהלות התקשורתית של המשטרה במקרה הזה יש משקל, משקל כבד.

 

הגוף המתוקשר ביותר במדינה מתנהל כבר חודשים רבים בלי אדם שיבנה אסטרטגיה תקשורתית, אדם שימנה תחתיו דוברים חדשים במקום דוברים שתדמית המשטרה לא מעניינת אותם, אלא דרגתם. סיגל טולדו, הדוברת הנוכחית, צריכה לקבל צל"ש על עמידתה האיתנה מול כל עיתונאי ישראל - מבלי שבכלל מישהו מינה אותה לכך. העיקר שראש אג"ת יש, וגם ראש את"ל.


ושום מילה של ארדן נכון להבוקר, שום גיבוי למשטרה. אף ציוץ. זו מנהיגות.