BETA

24.01.2016

18:27

ועשית ככל אשר יורוך? כך מאבדת הנהגת המגזר החרדי את ההגמוניה

כל התנגדות מצד המנהיגים להיפתחות לחברה הישראלית והמודרנית, רק מביאה עוד אנשים לבחור בדרך ה"אסורה" • כל סימון איקס על חלק מהמגזר, רק גורם לעוד פילוג פנימי • אט אט הופכים החרדים המודרניים מהשוליים לרוב - ומשאירים את הרבנים והעסקנים בודדים במגדל השן • טור לקראת סדרת הכתבות של אבישי בן חיים, "החרדים: התפרקות", החל מהערב במהדורה המרכזית

לפני כחודש התכנסו בשעת ערב מאוחרת רבני ועדת הרבנים לענייני חינוך של מועצות גדולי התורה, כאשר מטרה ברורה לנגד עיניהם: איסור לימודי תארים אקדמאים או בגרויות על בנות ישראל.

 

בשנים האחרונות החל המגזר החרדי לגלות את האקדמיה, ועשרות אלפי נשים וגברים פוקדים מדי יום את כתלי המכללות והאוניברסיטאות בדרך אל התואר הנחשק.

 

עבור ההנהגה החרדית מציאות זו בעייתית. לדבריהם, "במוסדות הלימוד האקדמאיים על כל צורותיהם, קיימות סכנות רבות של מכשולות עצומים הן בתכני הלימודים והן במרצים, שיש להם השפעה רעה של עניינים הנוגעים לחמורות, ובוודאי שהם מהווים סתירה גמורה לדרך ישראל סבא. על כן אנו שבים ומזהירים, כי בנות ונשות ישראל לא תלמדנה במוסדות אקדמאיים או במוסדות המסונפים לאקדמיה, ובכלל זה שלוחות או מוסדות המכנים את עצמם סמינרים ומעניקים תארים אקדמאיים. וכבר נאסר הדבר בכל החומר על ידי גדולי הדורות מקדמת דנא ועד ימינו. ואין להתפתות בנושאים אלו בתואנות שוא של פרנסה וכדו', שכך דרכו של יצר הרע היום אומר לו עשה כך וכו'".

 

מצוקת הפרנסה? "אקט מבלבל של יצר הרע"

 

הציטוט, מתוך מסקנות הוועדה המדוברת, מתנשא ויהיר, מתעלם לחלוטין מצרכי הדור, מצמיד לאקדמיה את הטייטל "עניינים הנוגעים לחמורות" (שלוש עבירות חמורות - עבודה זרה, גילוי עריות ולא תרצח) מול אמירה זו אדם מאמין לא יכול להתמודד כי דינן ייהרג ובל יעבור. הגדילה לעשות המועצת המיוחדת לענייני חינוך כאשר פטרה כלאחר יד את מצוקת הפרנסה איתה מתמודד המגזר החרדי כאקט מבלבל של היצר הרע.

 

בשנים האחרונות המגזר החרדי חווה תהליך של דמוקרטיזציה, המתעוררת לאיטה בכל פעם שמועצת כזו או אחרת מחליטה לסמן איקס על חלק אחר מהמגזר החרדי. כך קרה לחיילים החרדים שהתגייסו לשח"ר בשנים הראשונות של מסלולי שילוב החרדים, בעידודם של הרבנים - אך כאשר החל קמפיין החרד"קים, נותרו לבד במערכה ללא גינוי כלשהו מצד הפטרונות החרדית. כתוצאה מכך נוצר תת-מגזר בתוך המגזר החרדי, שכיום גם בפי עצמו מכונה חרד"קים; לא מזדהה עם מרבית המסרים של "חברת הלומדים", ואט אט יוצא לדרך עצמאית.

 

כך גם קורה לחרדים הספרדים שמבינים אט אט שחברת הלומדים האמיתית לעולם לא תכיל אותם כשווים בין שווים, אלא תקצה להם מכסות בסמינרים ובישיבות, וגם תת-המגזר הזה יוצא לדרך משלו.

 

אפילו מחלוקות על הקצנה לא מגיעות לפשרה. כך עם הפילוג במגזר הליטאי בין הרב אויירבך ואנשיו (עץ) הקיצוניים יותר, לבין חברת הלומדים המסורתית בראשה עומד הרב שטיינמן. פילוג זה החליש משמעותית את כוחה של ההנהגה ויצר עוד תת זרם בתוך החברה החרדית, שלא מיוצג על ידי ההנהגה ופועל ומצביע כראות עיניו.


בפועל, ניתן ללמוד מהניסיון שמסקנות המועצת שהתכנסה אמש לא יזעזעו את אמות הסיפין, ולא נראה עזיבה המונית של נשים חרדיות את האקדמיה. מה שיקרה הוא שאותן נשים תרגשנה חוטאות בכך שהן באקדמיה, ותאלצנה לאמץ לעצמן זהות חדשה, זהות חרדית מודרנית.

 

 

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן. עומד בראש חברת הלומדים המסורתית
 

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן. עומד בראש חברת הלומדים המסורתית(שוקי לרר)

 

אט אט הופכת החברה החרדית מחברה בה יש שוליים צרים הנקראים "חרדים מודרניים" ומרביתה חברת לומדים חרדים קלאסיים, לחברה מודרנית עם שאיפות להשתלבות בהשכלה, בצבא ובתעסוקה כאשר בשוליים נשארים יושבי מגדל השן, אנשים שמצליחים להתפרנס מעצם היותם רבנים, עסקנים ומנהלי מוסדות.

 

אם מגמת ניתוק זו תמשך, ייווצר הליך של נדידת הקטבים המגנטיים של החברה החרדית, במסגרתו ככל שיחלפו השנים דרום הופך לצפון וצפון לדרום, ההנהגה החרדית תהפוך לא רלוונטית, וניחשף יותר ויותר למציאות האבסורדית במסגרתה בשנים האחרונות אין מאבק משמעותי אחד אליו יצאה היהדות הנאמנה, בו ניצחה והצליחה להטיל מרות על המגזר החרדי.

 

הסמארטפונים מציפים את השוק, המועצת צולמה מכל זווית במכשירים לא כשרים. אל הצבא ממשיכים להתגייס אלפי אברכים ונערים חרדים מדי שנה. האינטרנט קיים בכל מקום ואתרי החדשות החרדים, אשר נגדם התנהלה מלחמת חורמה עד לא מזמן, הפכו למדיה הפופולארית ביותר במגזר עם מאות אלפי כניסות ייחודיות מדי יום, ובתעסוקה הייתה בשנים האחרונות עלייה של עשרות אחוזים בשיעורי תעסוקת גברים חרדים. נראה שגם מאבק זה, כנגד נשים הבוחרות ללכת לאקדמיה כדי לשפר את עתידן ולהשתכר טוב יותר, לא יצלח.


הכותב הוא יוצא בשאלה, חבר בוועד "יוצאים לשינוי"