BETA

04.12.2015

11:35

עודכן:

יותר מ-30 הרוגים בשנה: מי שומר על פועלי הבניין שבונים לנו את הבתים?

כולם מדברים על משבר הדיור והצורך לבנות כמה שיותר, אבל תנאי העבודה באתרי הבנייה הופכים את המקצוע למסוכן ביותר בישראל. חברות בנייה מפקירות את הפועלים, שמקבלים אישור לעבוד בגבהים למרות שלא קיבלו הדרכה, כמות הפקחים מזערית, ובתי המשפט גוזרים עונשים מגוחכים אפילו על המעטים שמורשעים בעבירות של רשלנות

בספטמבר 2008 יצא אבי בויום בפעם הראשונה בחייו לעבוד בבניין. זו הייתה השלמת הכנסה לצעיר שבדיוק החל את דרכו כחוקר פרטי אבל לא הצליח לסגור את החודש. שלוש שעות אחרי תחילת יום העבודה, נפל מגג בגובה 12 מטרים. שבע שנים עברו מאז וההסבר היחיד שקיבלה משפחתו היה דף מהפרקליטות, שמודיע על החלטה לסגור את התיק בעילת "אין עבירה פלילית".

 

אבל מי שנובר בתוך הטרגדיה הזאת, מוצא עדויות אחרות לגמרי.

 

עורכת הדין ענת גינצבורג אספה כל פיסת נייר שנשארה אחרי הסיפור הזה, ובסך הכל עשרה קלסרים עבי כרס. וכשמבינים מה קרה כאן בעצם, פתאום ברור למה אף אחד לא סיפר למשפחה איזה מוות מיותר בעצם היה כאן.


זו לא הייתה הפעם הראשונה שנושא הבטיחות הקלוקלת נבחן באתר הבנייה. יום קודם לכאן פקח מטעם משרד הכלכלה מגיע למבנה, רואה איך עובדים שם ומפסיק את העבודות מיד. בדוח שכתב הוא מסביר: "מצאתי פועלים ששהו על הגג ללא כל אמצעי בטיחות, הוראתי למנהל העבודה להוריד מיד את כל הפועלים למטה ולא לאפשר לעלות לגג...".

 

ויש הרבה יותר מדי מקרים כאלה. ענף הבניה הישראלי אחראי על כ-50 אחוז ממקרי המוות בתאונות עבודה. כן, פועל בנין בישראל עובד במקצוע המסוכן ביותר במשק: בחמש השנים האחרונות היה זינוק של יותר מ-60 אחוזים במקרי המוות של פועלי בניין, יותר מ-30 הרוגים בכל שנה.


החודש ביקשנו מכמה מפעילי עגורנים שיצלמו לנו מלמעלה איך נראית העבודה של אלו שמרכיבים את החלום הישראלי המתוק של ארבעה חדרים פלוס מחסן וחניה. אלא שגם כשיורדים למטה זה לא נראה הרבה יותר טוב.

 

כשרואים מקרוב את תרבות העבודה הזאת, מבינים די מהר למה בישראל שיעור ההרוגים בענף הבניה גבוה פי חמישה מזה של מדינות מערביות כמו אנגליה למשל. עלות התאונות האלה למשלם המיסים אגב, יותר משני מיליארד שקלים בכל שנה, וזו הערכה מתונה יחסית. רק לחשוב מה היה אפשר לעשות בסכום הזה, כדי לתרום לפתרון מצוקת הדיור. אבל אולי מה שמרגיז באמת, זה עד כמה פשוט לשנות את זה.

 

חסן שולי הוא אחד האנשים הפעילים ביותר בניסיון לעורר מודעות לכאוס שבו מתנהל ענף הבניה, והוא גם מפעיל את המרכז היחיד בישראל להכשרת פועלי בנין בגובה. מי שיוצא מכאן מבין איך לשמור על עצמו בעבודה, אלא שרוב הפועלים בישראל מחזיקים אישור בכיס גם בלי לעבור הדרכה.


תשובות, אגב לא קיבלנו בסוף: אתר הבניה המדובר במודיעין קיבל לפני חודשיים צו סגירה ואחרי שנפתח שוב - נפל כאן פועל ונהרג. האירוע הזה נמצא בחקירה, אבל באתר עדיין עובדים, עדיין מסכנים את חייהם של פועלים אחרים.

 

 

אתר בנייה באשקלון
 

אתר בנייה באשקלון(רויטרס)

 

ואלה האנשים שאמורים לוודא שאתרי הבניה בישראל עובדים על פי התקן: פקחי העבודה של משרד הכלכלה.
בסופו של דבר חבורה קטנה של פקחים עומדת מול החברות הגדולות והעשירות במשק עם רוגקטה מעץ ומנסה להכריח אותן לעבוד כמו שצריך. הקרב הזה אבוד מראש. אבל ההתנהלות הזאת עוברת לאורך כל השרשרת - מהמשטרה, דרך הפרקליטות ועד לבתי המשפט. מוות של פועלי בניין הוא פשוט לא סיפור חשוב מספיק.


בחמש השנים האחרונות נפתחו 68 תיקים בחשד לגרימת מוות ברשלנות של פועלי בניין, רובם נסגרו. רק 13 תיקים הגיעו לבסוף לבית המשפט - ועד שזה קורה, הם תמיד נגמרים בגזר דין מגוחך.

 

פועל נהרג? קבלו כמה חודשי עבודות שירות


לפני חמישה חודשים הורשעו הבעלים של חברה קבלנית בגרימת מוות ברשלנות של עובד שעליו נפלה קורת פלדה במשקל של 7 טונות. בגזר הדין מתח בית המשפט ביקורת חריפה על הנאשמים וכתב "העבודה נעשתה ללא ידע, ניסיון ואמצעים מתאימים". העונש? ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 7,000 שקלים.


בספטמבר 2008 ניתן גזר דינם של שני קבלנים שהורשעו בגרימת מוות ברשלנות של פועל שנפל מגובה של 16 מטרים לתוך פיר פתוח. השופט ציין כי בעלי החברה "לא מינו מנהל עבודה כחוק, לא הנהיגו נוהולי עבודה ברורים וכללי בטיחות". העונש: קנס של 3,000 שקלים, ו-250 שעות של עבודות שירות.


שנתיים קודם לכן הורשעו שני סוכני ביטוח לשעבר שהקימו חברת בנייה בגרימת מוות ברשלנות של פועל. בגזר הדין נכתב: "שוב אנו מוצאים נאשמים עוסקים בתחום שאינם בקיאים בו ואינם טורחים ללמוד ולברר, קודם שהם מתחילים לעסוק בו. התנהגות זו יש להרתיע. כתוצאה מהתאונה, נער בן 17, שעבד לפרנסתו, מצא את מותו". העונש: שישה חודשי עבודות שירות.

 

וכך זה נמשך, גזר דין אחר גזר דין, שמוכיחים שוב ושב כי חייהם של פועלי הבניין לא שווים הרבה בעיני החוק.
מאז התחלנו לעבוד על הכתבה הזאת לפני כישלושה שבועות נהרגו חמישה פועלי בניין ונפצעו עוד שבעה. הפצוע האחרון שהובהל מאתר בנייה אחרי נפילה שוכב בחדר הזה שבבית החולים שיבא. משפחתו עדיין לא יודעת אם ישרוד. הרבה מאוד אשמים עומדים מאחורי המיטה של האיש הזה, אבל אף אחד מהם כנראה לא יתן את הדין. ​