פטריוטיזם לא אופייני ברחובות פריז
פטריוטיזם לא אופייני ברחובות פריז
,רויטרס

פריז התייחדה עם זכר קורבנות הטרור: "נהרוס את צבא הקיצונים"

בשונה מצעדת המיליון אחרי המתקפה בינואר, רק מעטים הורשו להגיע לטקס הממלכתי לזכר קורבנות מתקפת ה-13 בנובמבר. בטקס הממלכתי הבטיח הנשיא הצרפתח: "הם רצו לעצור את החדווה והאושר בפיצוצי מטענים. הם לא יעצרו אותם"

שבועיים אחרי המתקפה החמורה ביותר על אדמתה מאז מלחמת העולם השנייה, התייחדה היום (שישי) צרפת עם זכרם של 130 נרצחי הטבח בפריז. בזה אחר זה הוקראו שמותיהם וגילם של כל הרוגי הפיגועים בבירה הצרפתית, רובם מתחת לגיל 35, שנרצחו כשיצאו להינות בערב שישי מסעודה, משקאות, הופעת רוק או משחק כדורגל. צעיר הקורבנות היה רק בן 17, המבוגר שבהם בן 68.

 

באופן שאינו רגיל לנוף הפריזאי, ברחבי העיר הונפו דגלי הלאום מחוץ לחלונות הבתים ועל גבי האוטובוסים החוצים את הרחובות השונים, באקט פטריוטי שבא בתגובה למתקפת הטרור השנייה בעיר בשנה החולפת. למרות האחדות הלאומית והזמן שחלף, מצב הרוח נותר עגמומי והטקס הממלכתי שנערך בארמון האינווליד התקיים תחת אבטחה כבדה ועם קהל מצומצם ביחס לצעדת המיליון שנערכה אחרי המתקפה הקודמת, בינואר האחרון.

 

 

הטקרס שנערך בפריז. כניסה למוזמנים בלבד
 

הטקרס שנערך בפריז. כניסה למוזמנים בלבד(רויטרס)

 

 

הנשיא הולנד. הפעם לבדו, בלי מנהיגי העולם
 

הנשיא הולנד. הפעם לבדו, בלי מנהיגי העולם(רויטרס)

 

 

 

(רויטרס)

 

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, שבינואר האחרון הלך שלוב זרועות ברחובות פריז עם מנהיגי העולם במפגן אחדות עולמי נגד הטרור והאסלאם הקיצוני, ישב היום לבדו בחצר הארמון הפריזאי, כשמאחוריו קרובים לנרצחי המתקפה. איש ללא הזמנה לא הורשה להיכנס לאירוע. לאחר הקראת שמות הקורבנות, שקט שרר ברחבת הטקס והולנד קם לשאת את דבריו: "לכולכם, אני מבטיח בזאת שצרפת תעשה הכל כדי להשמיד את צבא הקיצוניים שאחראים לפשעים האלה".

 

"האירועים הפכו את כולנו למפוחדים יותר, אבל הם יעשו אותנו חזקים יותר", המשיך הולנד. "זו הייתה ההרמוניה שהם רצו לרסק. זו הייתה החדווה והאושר שהם רצו לקבור בפיצוצי המטענים. ובכן, הם לא יפסקו. נכפיל את השירים, את המופעים, את ההצגות. נמשיך ללכת אל האצטדיונים, במיוחד לאצדטיון הלאומי האהוב שלנו בסן דני. נמשיך להשתתף באירועי ספורט גדולי וקטנים. ואנחנו נתאסף במיטב רגשותינו, בלי להיות מוטרדים מהשוני שלנו, מקורותינו, צבע עורנו, דעותינו, אמונותינו או הדת שלנו. בגלל שאנחנו אומה אחת ומאוחדת".