המפצח: את הכסף שזרקתם לזבל אף אחד כבר לא ימחזר

שמונה אחוזים מהארנונה שאתם משלמים, הצטברו כבר למיליארד שקלים שיושבים בקרן הניקיון. קרן שאמורה הייתה לטפל בזבל - להפריד ולמחזר אשפה. אז איך עובדת השיטה שלוקחת מכם כסף וזורקת אותנו לזבל?

שני מיליון קוב של הזבל שלכם הולכים למלא את הבור הענק הזה. אלא שיחד עם הזבל שנזרק כאן, מוטמן גם הכסף שלכם: שמונה אחוזים מהארנונה שאתם משלמים, הצטברו כבר למיליארד שקלים שיושבים בקרן שאמורה הייתה לטפל בזבל - להפריד ולמחזר אשפה. אז אנחנו מפרידים, משלמים, עושים את החלק שלנו, אבל בסוף כל הזבל מגיע לכאן. אז איך עובדת השיטה שלוקחת מכם כסף וזורקת אותנו לזבל? באנו לפצח.

 

תושבי מודיעין הם ילדים טובים: 90% מהפסולת של העיר מופרדת בין ארבעה פחים שונים. הנייר והאריזות מופרדים וממוחזרים, אבל מה קורה לרוב מכריע של הפסולת - הרטובה והיבשה - רגע אחרי שאנחנו סיימנו את חלקינו במאמץ הלאומי?


על כל טון שראש העירייה חיים ביבס שולח להטמנה במזבלה, הוא משלם - כלומר, אתם משלמים - 300 שקלים. כמעט מחצית מהסכום הזה הולך לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה. תפקיד הקרן הוא לדאוג להקמת מתקני קצה, מתקנים שאמורים לקלוט את האשפה ולטפל בה, כדי שאפשר יהיה למחזר. אבל המתקנים לא קמו, האשפה שהפרדנו עושה איחוד משפחות והכסף שלנו נערם כמו זבל.

 

כדי להבין מה קורה כשאין מתקני קצה שיקלטו את הפסולת המופרדת, אנחנו מצטרפים לסיור בחיריה של הגליל, עם איש הזבל של ישראל. מפגעי פסולת בנייה כמו כאן לא חסר, אבל עד היום פרסמה הקרן רק שלושה מכרזים לטיפול בבעיה, אף אחד מהם עדיין לא החל. ב-2014 הכניסה הקרן 429 מליון ש"ח רק מהיטלי ההטמנה של הפסולת. לגבות מאיתנו את הכסף ידעו שם נהדר, להשתמש בו קצת פחות: רק 200 מליון שקלים, פחות מ-50% - נרשמו בסעיף ההוצאות. ומה עושים כשיש המון כסף מיותר?

 

אז ביקשנו לפגוש את אנשי הקרן, להבין למה הטילו עלינו מס זבל ומדוע לא משתמשים בו, אבל הם סירבו. אחרי הכל למה שיתנו לציבור לדעת לאן הולך הכסף שלו. החלטות הקרן אינן שקופות, נציגי הציבור סיימו את תפקידם לפני שנתיים ומאז לא מונו מחליפים, הכל מתנהל במחשכים.


אז השר גבאי מאשים את הביורוקרטיה, את מדיניות ההפרדה של קודמיו, את הרשויות המקומיות, את אלוהים. אבל כמה זמן לעזאזל צריך בשביל לשלוח משאית זבל, שתאסוף מכאן כבר את הכורסא היפה הזאת?

 

 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי. מאשים את כולם
 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי. מאשים את כולם(חדשות 10)