חברי להקת "איגלס אוף דת' מטאל" בראיון ל"וייס" (יוז מימין והומה משמאל)
חברי להקת "איגלס אוף דת' מטאל" בראיון ל"וייס" (יוז מימין והומה משמאל)
,ללא קרדיט

"איגלס אוף דת' מטאל" בראיון ראשון: "מקווים לחזור להופיע בקרוב בבטקלאן"

שבועיים לאחר מתקפת הטרור בהופעה בפריז, בה נרצחו 89 אנשים ונפצעו רבים – בהם חברי הלהקה – מספרים ב"איגלס אוף דת' מטאל" לראשונה על המופע שהפך למרחץ דמים, על "החברים שבאו כדי לשמוע רוקנרול ומתו", ועל הרצון להיות ההרכב המוזיקלי הראשון שיופיע בתאטרון לאחר שייפתח מחדש: "רוצים לשוב ולחיות"

כשבועיים לאחר ש-89 בני אדם נרצחו בהופעה שלהם בתאטרון הבטקלאן שבפריז, אמרו לכתבי אתר "וייס" ג'וש הומה וג'ז יוז, חברי להקת "איגלס אוף דת' מטאל" כי בכוונתם לשוב ולנגן בתאטרון "בתור הלהקה הראשונה שתעשה זאת לאחר הירי".


"היינו שם כאשר התאטרון הפך לשקט פתאום, חברים שלנו באו לשם כדי לשמוע רוקנרול ומתו. אנחנו רוצים לשוב לשם ולחיות", דברי חברי הלהקה.


הומה ויוז, שעם הישמע קולות הירי תפסו מחסה מתחת לתופים או בצדי הבמה, שחזרו את רגעי הפחד: "מה שמדהים הוא שאנחנו להקת רוק כבד, קשה לגבור על הצלילים שאנחנו משמיעים, אבל הצליל של היריות הראשונות היה חזק כל כך שמיד ידענו שמשהו אינו כשורה".

 

בסופו של דבר הצליחו להימלט מהבמה כשחבר צוות הבחין כי לאחד הצלפים נגמרה התחמושת וקרא להם לרוץ, בטרם יהיה מאוחר מדי. הלהקה נסה לחדר ההלבשה בחיפוש אחר חברתו של יוז, טיוזדיי, אבל במקומה נתקלו פנים אל פנים במחבל שפתח את הדלת כדי לצאת למסדרון.


"הוא פנה אלי, הוריד את הרובה וחבט עמו במסגרת של הדלת", סיפר יוז, שקרא לחברי הלהקה לסוב מיד על עקבותיהם ולברוח במורד המדרגות. תוך כדי המנוסה הם איתרו את טיוזדיי ויצאו מהאולם בדלת צדדית. רבים, מציין יוז, לא נמלטו והמשיכו לעמוד בחוסר אונים "כאילו פשוט לא ידעו מה לעשות".


מאחור נותר רק הבסיסט של הלהקה, מאט ג'נקינס, שעם הישמע הירי התכופף מאחורי לוח הבקרה והווילון. בעוד המעריצים ממשיכים לנסות ולהימלט באמצעות אחורי הבמה, ג'נקינס ידע שבצד בו הוא מסתתר אין דלת יציאה וכי "הבחירה שלי היא לנסות להסתכן ולרוץ לאורך הבמה או להמתין ולקוות לטוב".


בסופו של דבר הצליח לסגת לחדר פנימי עם קבוצה גדולה של ניצולים, שמיהרו לאסוף כיסאות במטרה לחסום את הדלת. בתוך החדר, למקרה חירום, שמרו בקבוק שמפניה - הנשק היחיד נגד המחבלים.

 

 

פרחים ונרות מחוץ לתאטרון בטקלאן בפריז.
 

פרחים ונרות מחוץ לתאטרון בטקלאן בפריז. "להמשיך לחיות"(רויטרס)

 

החדר עצמו היה מוצף במים, מה שהניצולים חששו כי ימשוך את תשומת לבם של הטרוריסטים. מבין הניצולים היו רבים שנפצעו מהירי ודיממו, בהם אישה אחת שנזקקה לחוסם עורקים. "הירי נשמע קרוב יותר ויותר, ונמשך אולי רבע שעה. הוא פשוט לא נפסק, ואז כן נפסק וכולנו נשמנו לרווחה ואז הוא התחיל שוב", על פי ג'נקינס.


שון לונדון, איש הסאונד של הלהקה, הבין שדבר מה אינו כשורה רק לאחר שהתבונן בקהל בניסיון לברר את מקור קולות "הנפצים" - וראה את אחד המחבלים מכוון לעברו רובה.


"הוא הסתכל לי בעיניים, ירה בי ופספס, אבל פגע בלוח הבקרה שלי והכפתורים עפו לכל עבר", סיפר לונדון, שנפל מיד לקרקע והצטופף עם אחרים שהמתינו לירי שיחלוף. ממקומו ברצפה, שמע לונדון אנשים צורחים ונופלים ואת הירי נמשך ונמשך במשך דקות ארוכות. לונדון ניסה להימלט כשהוא נושא בזרועותיו נערה פצועה שהסתתרה לצדו, אבל נורה ברגלו.