שוטרים צרפתים מסיירים בפריז, הערב
שוטרים צרפתים מסיירים בפריז, הערב
,רויטרס

אחרי המתקפה בפריז, ברחבי אירופה מרגישים מאוימים

כשבצרפת הודיעו שמספר ההרוגים במתקפת הטרור עלה ל-130, באיטליה הודיעו על הצבת מגנומטרים בקוליסאום ובהולנד הוכפל תקציב הביטחון. בינתיים מדינות האיחוד האירופי אישרו את הקשחת הבידוק בכניסה לתחומיו

מתקפת הטרור שאירעה בשבוע שעבר בפריז הכניסה את אירופה כולה לבהלה. בעוד המדינות השונות מעלות את הכוננות מחשש שהמפגעים יגיעו גם אליהם, האיחוד האירופי אישר היום (שישי) להגביר את הפיקוח בביקורות הדרכונים בכניסה לשטחי האיחוד. הערב הודיע ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, בדיון בפרלמנט בפריז כי מניין הנרצחים במתקפה המשולבת בעיר בשבוע שעבר עלה ל-130 בני אדם.

 

בפגישה שערכו בבריסל שרי הפנים והמשפטים של מדינות האיחוד האירופי, הוחלט על שורה של צעדים שנועדו להגביר את המעקב אחר חשודים, ביקורת הגבולות והפיקוח על כלי הנשק. על פי אחת ההצעות שאושרה, נדרשות המדינות "ליישם בהקדם את הבדיקות הנחוצות והמתואמות בגבולות החיצוניים, כולל של פרטים שנהנים מהזכות לתנועה חופשית". המשמעות היא שככל הנראה יחלו המדינות החברות להצליב את המידע על הנכנסים לשטח האיחוד האירופי עם מאגרי המידע הממוחשבים של הרשויות השונות, בהן האינטרפול.

 

כמו כן, השרים האירופים הסכימו היום לשתף יותר ויותר מידע מודיעיני בנוגע לאזרחי האיחוד שחוזרים ליבשת לאחר ששהו בסוריה או בעיראק. בתחילה הוצע להקים סוכנות מודיעין אירופית, אך השרים שהשתתפו בדיון לא הגיעו להסכמה למחויבות בנוגע לשיתוף המידע ושיתוף פעולה בין שירותי המודיעין הלאומיים ובטח שלא על הקמת גוף משותף לכלל האיחוד.

 

 

חייל ושוטרת מסיירים בכיכר המרכזית בבריסל
 

חייל ושוטרת מסיירים בכיכר המרכזית בבריסל(רויטרס)

 

 

חייל מסייר מול הקתדרלה במילאנו
 

חייל מסייר מול הקתדרלה במילאנו(רויטרס)

 

מנגד, מדינות האיחוד החליטו כי בין הצעדים שיינקטו יהיה מעקב צמוד יותר אחרי כרטיסי אשראי ששולמו מראש, מסחר בביטקוין ותשלומים באמצעות שירותי מימון שנעשים באופן אנונימי ושלא באמצעות הבנקים, בניסיון להילחם במימון פעולות טרור.

 

אולם בעוד האיחוד האירופי דן בדרכים לפעול יחד למלחמה בטרור, כל אחד ממדינות אירופה פועלת למניעת אירועי פריז לחזור על עצמם בשטחם שלהם. כך, ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, הודיע היום כי ארצו תגדיל את תקציב הביטחון ל-250 מיליון אירו. ההודעה הגיעה כשכמה שעות קודם לכן פונה ראש העיר רוטרדם ממסעדה בעיר בשל זיהוי של מכונית חשודה שחנתה מחוץ למקום, וכבר נעצרה מוקדם יותר השבוע במקום אחר במדינה. שלושה אזרחי בלגיה שהיו ברכב נעצרו בפארק סמוך. 

 

במקביל, גם באיטליה מעלים כוננות. הנהלת הקולוסיאום ברומא הודיעה כי יוצבו גלאי מתכות (מגנומטרים) בכניסה לאתר. בשבוע החולף הוברה האבטחה סביב אתרים ברחבי איטליה, אחרי שבעקבות מתקפת הטרור אמרה שגרירות ארצות הברית לאזרחיה שאתרי תיירות, בתי כנסת, מסעדות ומלונות ברומא ומילאנו עלולים להוות מטרות למפגעים.