BETA

20.11.2015

17:19

עודכן:

תפסת מרובה: האם ראש ממשלה יכול לנהל במקביל עוד ארבעה משרדים?

את משרד הכלכלה הוא לקח כדי להעביר מתווה גז שעורר לא מעט מחלוקת - גם בקרב פקידי ציבור בכירים • למשרד התקשורת הוא נכנס בעיקר כדי לפטר את המנכ"ל, שסירב להיות חותמת גומי • את משרד החוץ הוא פירק לחלקיקים ולמשימות, ועל עצמו לקח גם את המשרד לשיתוף פעולה אזורי • האם אפשר לנהל מדינה כל כך מורכבת ובמקביל להחזיק עוד ארבעה תיקים? ומה זה עושה לדמוקרטיה הישראלית? • לשכת נתניהו בתגובה: "האינטרס האמיתי מאחורי הכתבה - הניסיון להתערב בהכתרת היועץ המשפטי הבא"

יום שני, לפני כשבועיים: אורלי בר לב וחבריה למאבק במונופול הגז עושים נפשות להפגנה הקרובה בשבת.


כבר מספר שבועות שאלפי אזרחים זועמים ממלאים את רחובות הערים ברחבי הארץ, לא רק בתל אביב, אלא גם בחיפה, ירושלים ובאר שבע, במחאה על מה שנתפס בעיניהם כעושק. אבל זה לא רק הגז, אלא התחושה של ציבור הולך וגדל בישראל שמישהו עובד עליו בעיניים. מסדר אותו. ואם יש משהו שהישראלים ממש לא אוהבים, זה לצאת פראיירים.

 

בשבוע שעבר הגיש עורך הדין גיא בוסי בשם מפלגת יש עתיד עתירה לבג"צ המבקשת לבטל את הסעיף בחוק יסוד הממשלה שמאפשר לראש הממשלה לכהן כשר במשרדים נוספים. נכון להיום מתפקד ראש הממשלה הכי עסוק בעולם, פחות או יותר, גם כשר חוץ, כלכלה, תקשורת, ושיתוף פעולה אזורי. היכולת שלו להשפיע על המערכת הפוליטית והביצועית בסוג של שלטון יחיד היא מרחיקת לכת ומיד נפרט מהן הסכנות הטמונות בכך. אבל איך זה קשור לעצבים המתפרצים של מפגיני הגז?

 

משרד הכלכלה הוא מקום מצוין להראות, כיצד נתניהו משתלט על משרד שלם, כדי להעביר החלטה שנויה במחלוקת שחלקים נרחבים בציבור לא חפצים בה, תוך כדי תמרון והדחה של כל הגורמים שמתנגדים לדעתו.

 

ב-25 במאי השנה, מודיע הממונה על ההגבלים העיסקיים דייויד גילה על התפטרותו. הסיבה? ראש הממשלה נתניהו לא מגבה את החלטתו להגביל את כוחו של מונופול הגז, וממנה את ועדת קנדל כדי להגיע להסדר שלא מקובל על האיש שאמור לייצג את האינטרס הציבורי ולהוות משקל נגד ללחצים של טייקוני הגז על הממשלה. שומר הסף החשוב ביותר, זז הצידה.

 

פרקש מתנגדת ומוזזת הצידה

הבאה בתור להתנגד למתווה הגז שמוביל נתניהו, היא יושבת ראש רשות החשמל אורית פרקש. רשות החשמל בישראל, כמו בעולם המערבי, היא גוף עצמאי, שאינו כפוף לא לשר האנרגיה ולא לראש הממשלה. והסיבה לכך נעוצה בהחלטת המחוקק להציב שומר ציבורי עצמאי על אחד מענפי המשק המכניסים ביותר למדינה. משק שמגלגל עשרות מיליארדי שקלים בשנה - משק החשמל.


פרקש מפרסמת באוגוסט השנה דוח חריף שמתנגד למתווה. הסיבה העיקרית להתנגדות הם מחירי הגז המופקעים שמתכוונת המדינה לשלם למונופול וזאת למשך לא פחות מאשר 15 שנה. "השליטה המונופוליסטית של קבוצת בעלות אחת על מאגרי הגז לעשורים הקרובים הביאה להחמרה בתנאי ההסכמים למכירת הגז ומחיריהם, למשך שני העשורים הבאים, באופן שפוגע ברווחת צרכני החשמל וביכולת לפתח תחרות במשק החשמל".

 

עוד כותבת פרקש כי "תונצח עלייה עקבית ודאית של מחירי הגז לציבור במנותק מהמתרחש בשוקי הגז בעולם בניגוד למקובל ובלא הצדקה כלכלית". יושבת הראש החרוצה גם מגישה את החשבון: המתווה יעלה לציבור הישראלי עוד מיליארדים.

 

 

אורית פרקש-הכהן, יו
 

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל. הגישה את החשבון(חדשות 10)

 

זה כבר יותר מדי בשביל ראש הממשלה ושר האנרגיה שלו יובל שטייניץ. הצרה היא שאי אפשר פשוט לפטר את יושבת הראש הנמרצת מדי. רשות החשמל היא רשות עצמאית על פי החוק, כזכור. אז מה עושים? מחליטים על רפורמה, ומכפיפים את רשות החשמל לשר האנרגיה, ובמקרה דנן, כאילו אמרנו מכפיפים אותה ישירות לראש הממשלה. איך עושים את זה? הכל חוקי, אבל מריח לא משהו.

 

המשוכה הבאה בדרך לאישור מתווה הגז השנוי במחלוקת היא שר הכלכלה אריה דרעי, שמסרב להפעיל סעיף בחוק המאפשר לו להעביר את המתווה תוך כדי עקיפת חוות דעתו המפורשת של הממונה הפורש על ההגבלים העיסקיים. אבל גם דרעי מוזז הצידה. וכך דיווחנו רק לפני שבועות ספורים על הקומבינה שאיפשרה לנתניהו להשתלט על המשרד בדרך להעברת המתווה.

 

לשלוט בתקשורת

 

משרד נוסף אליו לוטש ראש הממשלה עיניים הוא משרד התקשורת. במקרה הזה, הוא אפילו לא מתאמץ להסתיר את העובדה שהוא מבקש לעצמו שליטה מוחלטת על ענייני המשרד. מי שהיה דוברו הנאמן, אופיר אקוניס, ממונה לתפקיד שר במשרד. אבל נתניהו מבהיר - אני שר התקשורת.

 

הדבר הראשון שעושה נתניהו כשר תקשורת זה להרים טלפון למנכ"ל המשרד אבי ברגר ולפטר אותו. השיחה נמשכת כ-30 שניות. לא ניתן בה כל הסבר. ובניגוד להליך התקין, אין שימוע למנכ"ל טרם פיטוריו, אין גם אישור ממשלה לכך כנדרש בחוק, אלא רק בדיעבד.

 

אז למה פוטר המנכ"ל בחיפזון רב כל כך? אפשר רק לשער שפעולותיו הנמרצות של ברגר לפתיחת שוק התקשורת הקווית לתחרות - פעולות שלא נשאו חן בעיניו של שאול אלוביץ', הבעלים של בזק ומקורבו של ראש הממשלה - תרמו לכך. כמו גם התעקשותו של ברגר שלא ליישר קו עם ניסיונו של ראש הממשלה להוביל באותה עת לסגירת ערוץ 10 על ידי הטלת תשלום גבוה בדרך לקבלת רישיון השידורים של הערוץ. ברגר סרב להיות חותמת גומי. ועוד שומר סף הוזז מתפקידו.

 

 

אבי ברגר. פיטורים ב-30 שניות
 

אבי ברגר. פיטורים ב-30 שניות(חדשות 10)

 

"משרד החוץ זכרונו לברכה"

ביום רביעי השבוע התקיים במשרד החוץ טכס חילופי שגרירים....אבל מתחת לנוהולי הפרוטוקול המתבקש מסתתרת אמת כואבת. משרד החוץ שנמצא כבר חצי שנה תחת אחריות השר נתניהו, חדל למעשה מלתפקד. או כפי שהגדיר זאת אחד הבכירים לשעבר במשרד, אפשר לומר עליו זכרו לברכה. אין משרד חוץ.

 

אז משרד החוץ בהנהגתו של ביבי פורק לחלקים. מי שאחראי על המשא ומתן עם הפלסטינים הוא שר הפנים סילבן שלום. גלעד ארדן הקים מטה מיוחד למלחמה בתנועת החרם ה-BDS, משימה שהיתה הדבר המשמעותי ביותר בפעילות המשרד ברחבי העולם.


סגנית השר ציפי חוטובלי היא אישה צעירה מאוד ובוודאי חסרה את הסמכות לעמוד על שמירת מרכזיותו של המשרד מול ראש הממשלה, ואל הבלאגן הזה, נכנס יאיר לפיד שמסתובב בעולם ומשמש סוג של שר חוץ ושר הסברה מטעם עצמו.

 

 

נתניהו במרכז הממשלה. תרתי משמע
 

נתניהו במרכז הממשלה. תרתי משמע(רויטרס)

 

ערב נסיעתו לפגישה עם הנשיא ברק אובמה, היה ראש הממשלה מתוח וקצר רוח במיוחד. אפשר להבין את המתח. מה שפחות אפשר להבין זה את שעון העצר איתו הגיע נתניהו לישיבת הממשלה החשובה, ואת הכרזתו כי לכל שר מוקצבות 3 דקות בדיוק לומר את דבריו.

 

אם לצרף את זה לעובדה שישיבות הממשלה הוגבלו לשעתיים בלבד, יש בהחלט מקום לשאול האם ראש הממשלה בכלל מעוניין לשמוע את שריו?

 

רק לשם ההשוואה, הישיבה השבועית על התוכנית שאתם רואים כעת נמשכת גם היא שעתיים. האם אתם באמת חושבים שאפשר לנהל מדינה שלמה בישיבה שבועית שנמשכת אותו פרק זמן בדיוק?

 

הכדור עובר לבג"צ

 

שופטי בג"צ יצטרכו להכריע בקרוב האם להמשיך ולאפשר לבנימין נתניהו להחזיק בכל המשרדים שבהם הוא מחזיק בנוסף לתפקידו כראש ממשלה. חשוב לומר שההשוואה לראשי ממשלה בעבר, מלמדת שכולם עשו זאת. כמעט כל ראש ממשלה החזיק בתיק נוסף אחד או שניים לפרקי זמן של חודשיים עד שלושה. נתניהו, הגדיל לעשות והוא מחזיק בארבעה תיקים כבר חצי שנה.


חלק מתוצאות מעשיו של ראש הממשלה בפרק הזמן הזה כבר פרשנו בפניכם. האם אנחנו בטוחים שזהו השלטון שאזרחי ישראל באמת מבקשים להם?

 

לשכת נתניהו: "ניסיון נוסף להשחרת ממשלת הליכוד בראשותו"

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "כתבתכם מגמתית ומסולפת ומהווה עדות טובה לסכנה האמתית לדמוקרטיה: זהו ניסיון נוסף שלכם בקמפיין התקשורתי להשחרת ממשלת ליכוד בראשות בנימין נתניהו.


"דוד בן גוריון, לוי אשכול, יצחק רבין, שמעון פרס ואהוד ברק כיהנו במקביל כראש ממשלה ושר ביטחון, שילוב תיקים עוצמתי הרבה יותר מהתיקים שבהם מחזיק ראש הממשלה נתניהו. תקציב משרד הביטחון גדול פי עשרה מתקציבי משרדי החוץ, התקשורת והכלכלה ביחד. כמובן שאיש לא העלה טענה על 'סכנה לדמוקרטיה' כשהיה מדובר בראשי ממשלה מן השמאל.

"הטענות לגבי מתווה הגז שקריות ומעוותות את המציאות. האמת הפוכה: אחרי שהממונה על ההגבלים העסקיים הודיע על ביטול המתווה הקודם, שעליו שקד במשך יותר משנתיים, ביקש ראש הממשלה נתניהו מכול הרגולטורים להתכנס ולגבש פתרון מיטבי להוצאת הגז מהאדמה. הצוות כלל את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש אגף התקציבים באוצר וסגנו הממונה על האנרגיה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מנכ"לית משרד האנרגיה, הממונה על הנפט ורשות הגז במשרד האנרגיה, והממונה על ההגבלים העסקים ושני סגניו. צוות בכיר זה גיבש פתרון מקצועי על דעתם של כל הגורמים המקצועיים למעט הממונה על ההגבלים. הצוות שקל את מכלול השיקולים הרלוונטיים ובהם ביטחון המדינה, עצמאות אנרגתית, יחסי החוץ של ישראל, הגברת התחרותיות ועוד. ראש הממשלה לא התערב בעבודת הצוות, אבל גיבה את החלטתם לאחר שהתקבלה.

"גם לגבי רשות החשמל התמונה שאתם מציגים שקרית ומסולפת. אין קשר בין הרפורמה ברשות החשמל לבין מתווה הגז. רפורמת החשמל נועדה להקים רשות אנרגיה עצמאית וחזקה, שתאחד את רשות החשמל ומנהל החשמל, שני גופים מסוכסכים שמושכים לכיוונים מנוגדים. יתרה מכך. אין כאן שום עניין פרסונאלי - עם הקמת הרשות החדשה יפסיקו ממילא לכהן כל חברי מליאת רשות החשמל הישנה, לרבות הגברת פרקש.

"גם לגבי משרד החוץ ההיפך הוא הנכון. השילוב בין משרד ראש הממשלה לבין משרד החוץ הוא טבעי. אף אחת מסמכויות משרד החוץ בממשלה הנוכחית לא הועברה למשרד אחר. הכול היה קיים בממשלה הקודמת, ומעניין מדוע לא הערתם על זה בזמנו. המינויים הדיפלומטיים מתבצעים כסדרם. על כל תפקיד דיפלומטי שמתפנה מתמודדים מספר מועמדים, בישיבות הממשלה אושר מינויים של שגרירים וקונסולים חדשים. ראש הממשלה נתניהו פוגש כל מנהיג ושר חוץ שמגיע לביקור בישראל ורבים כאלה מגיעים לארץ לרבות מסין, הודו, יפן, אמריקה הצפונית ואמריקה הלאטינית. כל זאת בניגוד לטענה המגמתית על בידוד מדיני.

"הטענה על ניסיון להשתלט על התקשורת מגוחכת. ראש הממשלה תומך בפתיחת התקשורת לתחרות חופשית ולמגוון רחב של דעות וערוצים. מונופולי התקשורת הם אלה שמנסים לסכל בכל דרך תחרות חופשית זו מתוך רצון של קבוצת עיתונאים מצומצמת המזוהה עם השמאל לשמור על שליטתה בשיח הציבורי. כתבה זו היא דוגמה מצוינת לכך.
מנכ"ל משרד ממשלתי זו משרת אימון וכל שר רשאי להחליף את מנכ"ל משרדו במנכ"ל אחר לפי בחירתו. כך עשה ראש הממשלה כשהחליף את מנכ"ל משרד התקשורת. בפועל ראש הממשלה נתניהו אימץ את כל ההחלטות שהתקבלו על ידי הדרג המקצועי הקודם של משרד התקשורת לגבי ערוץ 10 ולגבי קבוצת בזק. ועל כן הטענה שלכם, בעניין זה, משוללת יסוד.

"טענתכם לגבי הליך מינוי היועץ המשפטי לממשלה חושפת את הסיבה שמסתתרת מאחורי כתבה זו - ניסיון אינטרסנטי להתערב ולהכתיב מי יהיה היועץ המשפטי הבא. קמפיין זה לא יצלח. בחירת היועץ המשפטי לממשלה נעשית בתהליך מסודר ושקוף בוועדת איתור ציבורית שבראשה עומד נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס".