עבד אל-חמיד עבאוד
עבד אל-חמיד עבאוד
,רויטרס

רק יומיים אחרי גילו בצרפת שה"מוח" מאחורי המתקפה בפריז נמצא במדינה

לאחר שאישרו כי עבד אל-חמיד עבאוד מת בפשיטה בסן דני, הודו בפריז כי לא ידעו שנכנס לשטח המדינה אלא רק אחרי המתקפה. בעבר הוא ניסה לבצע ארבעה פיגועים - וכשל

לפני שנה חזר עבד אל-חמיד עבאוד לשטח אירופה מסוריה, תכנן ארבעה פיגועים שכשלו - ולצרפת לא היה כל מידע מודיעיני על מי שיהיה ה"מוח" של מתקפת הטרור בפריז שבה נרצחו 129 בני אדם. שר הפנים הצרפתי, ברנרד קזנוב, אישר אחר הצהריים (חמישי) כי עבאוד נהרג בפשיטה המשטרתית בסן דני, והודה כי למודיעין בצרפת לא היה כל מידע על כי הוא נמצא בשטח המדינה - אלא רק יומיים לאחר הפיגועים.

 

"לא קיבלנו שום מידע ממדינות אירופה שבהן הוא יכול היה לעבוד לפני שהיגע לצרפת", אמר קזנוב. "רק ב-16 בנובמבר, אחרי המתקפות בפריז, שירותי מודיעין מחוץ לאירופה אותתו שהם ידעו שהוא היה ביוון". הוא לא פירט מתי בדיוק עבאוד היה ביוון ומי העביר את המידע לידי צרפת.

 

עבאוד, בן 28 ובעל אזרחות בלגית, נחשב לפעיל בולט בשורות דאע"ש ובחודש פברואר האחרון אף פורסמה עליו כתבה במגזין שמפרסם ארגון המדינה האסלאמית, "דאביק", שם הוצג כמי שמצליח לנוע ברחבי אירופה מבלי שיבחינו בו על מנת לארגן מתקפות ולרכוש נשק.

 

כלי תקשורת בבלגיה דיווחו כי עבאוד היה מעורב בסדרה של מתקפות טרור שסוכלו בשטח בלגיה מאז ינואר האחרון. לדברי קזנוב, הוא גם היה מעורב מאז האביב האחרון בארבע מתוך שש פעולות טרור שסוכלו בשטח צרפת.  הוא הוסיף כי עבאוד היה נתון לצו מעצר אירופי ובינלאומי שהוצא בידי בלגיה, לאחר שבמדינה נגזרו עליו, בהיעדרו, 20 שנות מאסר בגין גיוס איסלאמיסטים קיצוניים. 

 

"ישנה דחיפות שאירופה תתעשת, תתארגן ותגן על עצמה נגד איום הטרור", קרא שר הפנים הצרפתי לפני פגישתו עם מקביליו ועם שרי המשפטים של מדינות האיחוד האירופי. על פי ההערכות, השרים עתידים לנסות ולהקשיח את הבידוקים בגבולות החיצוניים של אזור אמנת שנגן, בו לא מתבצעות בדיקות דרכונים.

 

במקביל, אחר הצהריים אישר הבית התחתון של הפרלמנט בפריז את בקשתו של ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, להאריך את מצב החירום במדינה בשלושה חודשים. לדבריו, קיים חשש שטרוריסטים יבצעו פיגועים באמצעות חומרים כימיים או ביולוגיים. "צרפת ניצבת בפני מלחמה חדשה", אמר ואלס. "הטרור הכה בצרפת, לא בגלל מה שהיא עושה בעיראק ובסוריה, אלא בגלל מה שהוא. אנו יודעים שקיימת סכנה של נשק כימי או ביולוגי".