הנשיא הולנד. "להישאר מאוחדים"
הנשיא הולנד. "להישאר מאוחדים"
,רויטרס (ארכיון)

מצב חירום: גבולות צרפת נסגרו, הצבא ברחובות פריז

נשיא צרפת הכריז כי לראשונה מאז שנות ה-60 נכנסת ארצו ל"כוננות אלפא אדומה". כל מעברי הגבול נסגרו, עוצר הוכרז ברחבי פריז. "עלינו להישאר מאוחדים", קרא הולנד לאזרחים

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הכריז הלילה (בין שישי לשבת) על מצב חירום קיצוני בעקבות מתקפת הטרור ברחבי פריז שבה נרצחו לפחות 140 בני אדם בשישה מוקדים שונים. "כוננות אלפא אדומה" שעליה הוכרז בתום דיון הערכת מצב שקיים הולנד עם חברי הקבינט, לא הוכרז בצרפת מאז 1961.

 

בעקבות מתקפת הטרור הכריזה ממשלת צרפת על ישיבת חירום בשעה חצות, שעון מקומי. הנשיא הולנד הגיע אל הישיבה אחרי שקודם לכן עוד היה נוכח באצטדיון הלאומי בצפון פריז שבו נערך משחק הידידות בין נבחרות צרפת וגרמניה בכדורגל, ובסמוך לו אירועו שני פיגועי התאבדות.

 

"מתקפת טרור חסרת תקדים מתרחשת בשעה זו ברחבי פריז", אמר הולנד בנאום לאומה ששודר בערוצי הטלוויזיה. הוא קרא לצרפתים להתאחד ולהישאר רגועים ככל האפשר. הוא אישר כי עשרות נהרגו במתקפת הטרור והודיע שהוא הורה לצבא להתפרס ברחבי עיר הבירה. הוא אף ביטל את נסיעתו לאירוע ה-G20.

 

הולנד אמר כי כוחות הביטחון פתחו במבצע כדי להתמודד עם המחבלים, וכי המשטרה מבצעת התקפות ברחבי פריז. עיריית פריז קראה לתושבים להסתגר בבתים. המשטרה המקומית הורתה לבארים ומקומות הבילוי לסגור את שעריהם להמשך הלילה. כמה מקווי הרכבת התחתית בעיר פסקו לפעול. כל בתי הספר והאוניברסיטאות באזור פריז יישארו סגורים בשבת.