BETA

13.11.2015

21:59

"היה פה אמבולנס של הסהר האדום, לא יודע למה נסע"

פרסום ראשון • בשיחה למד"א, סיפר אחד מיושבי הרכב שנפגע מירי ליד עתניאל כי במקום עבר אמבולנס של הסהר האדום, אך עזב מבלי להגיש עזרה לנפגעים. בסהר האדום טוענים: "עזבנו כשראינו שהצבא מגיע". בצה"ל ובמד"א פתחו בבדיקה. במקביל נמשכים החיפושים אחרי מבצעי הפיגוע

ראו והתעלמו? שיחת הטלפון של הנער בן ה-16 שנפצע באורח קל בפיגוע הירי היום (שישי) סמוך לעתניאל חשפה כי אמבולנס של הסהר האדום שעבר בסמוך לזירת הפיגוע ולא הגיש עזרה לנפגעים. הקלטת השיחה שפורסמה לראשונה בתוכנית "שישי" בערוץ 10 מהווה אישור לדיווחים קודמים בנושא. בצה"ל ובמגן דוד אדום אמרו שיבחנו את האירוע ובמידת הצורך אף תיעשה פנייה בנושא לצלב האדום הבינלאומי שתחתיו פועלים מד"א והסהר האדום.

 

מחקירת האירוע עלה כי אב המשפחה, שהיה גם נהג הרכב נפצע וכתוצאה מכך סטה לשוליים של הנתיב הנגדי ונתקע בסלעים. בנו בן ה-18 הספיק להתקשר למוקד לדווח על הפיגוע, אולם נורה בעצמו ומת מפצעיו לאחר מכן. אחיו, בן 16, שנפצע בפיגוע באורח קל מפגיעת ירי ברגלו, התקשר למוקד מד"א ודיווח על המתרחש.

 

"קילומטר בערך אחרי עתניאל ירו על הרכב שלנו", הוא סיפר למוקדנית של מד"א. "יש אצלנו אמבולנס של הסהר האדום. יש שני פגועים. שניים לפחות. אנחנו היינו שבעה ברכב. אחד פגוע בראש. עוד אחד פגוע, היה באמצע להתקשר. יש אצלנו פה הסהר האדום. הבהר האדום נסע מאיתנו. לא יודע למה".

 

בארגון הסהר האדום הפלסטיני דחו את הטענות לפיהם הפקירו את פצועי הפיגוע. "צוות הסהר האדום יצא מן הרכב להגיש עזרה ואז הגיע אמבולנס צבאי וגם אחד של מד"א. רק אז עזב צוות הסהר האדום את המקום", נמסר מהארגון.

 

במערכת הביטחון אומרים כי הסהר האדום מדגיש כי הוא האחראי על טיפול בפלסטינים ובאירועים בתוך שטחים הנמצאים בשליטת הרשות. אמנם הפיגוע התרחש באזור שנמצא בשליטה ישראלית, אולם אנשי הסהר האדום מחוייבים להגיש עזרה לנפגעים ללא קשר לזהותם האזרחית. אם אכן יתברר שאנשי הסהר האדום נמנעו במכוון מנפגעי הפיגוע, הרי שיהיה מקום לנקיטת צעדים בינלאומיים נגדם.

  

 

 

(דוברות הר חברון)

 

 

 

(רויטרס)

 

הפיגוע אירע סמוך לשעה 14:50 בכביש 60 החוצה את הגדה המערבית מצפון לדרום, סמוך ליישוב עתניאל. מזירת הפיגוע פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע נער בן 16 שנפצע באורח בינוני מפגיעת ירי ברגלו. אם המשפחה, בת 40, נפגעה קל אחרי שככל הנראה לקתה בלבה באירוע. שלוש ילדות שהיו ברכב ספגו חבלות. כל הפצועים הם בני אותה המשפחה של הנרצחים.

 

בני המשפחה היו בדרכם לאירוע שבת כלה שתוכננה להיערך ביישוב מיתר לרגל חתונת אחת מבנות המשפחה שנקבעה ליום שלישי הקרוב. מחקירה ראשונית של האירוע עלה כי חוליית המחבלים ככל הנראה המתינה בשולי אחד העיקולים של כביש 60 וכשהרכב הישראלי עבר במקום נפתחה לעברו אש. לפי חלק מהדיווחים, הנער בן ה-18 שנרצח בפיגוע הספיק טרם מותו עוד ליצור קשר עם כוחות ההצלה כדי לדווח להם על המתרחש.

 

הערב קיים שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש השב"כ, יורם כהן, ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף הרצי הלוי, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. במהלך הערכת המצב עודכן יעלון בפרטים ובהתקדמות החקירה והמצוד אחר מבצעי הפיגוע. כמו כן סיכם שר הביטחון על תגבור כוחות ופעילות בגזרה.

 

"בשעה זו מנהלים צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מצוד נרחב אחר מבצעי הרצח היום באזור דרום הר חברון, ואנו לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נלכוד אותם ואת שולחיהם, אם יש כאלו", הבהיר יעלון. "כוחות הביטחון עושים לילות כימים כדי ללכוד מחבלים טרם ביצעו את זממם, ברוב המכריע של המקרים בהצלחה. לדאבון הלב לעיתים מצליחים המחבלים לפגוע בנו, כפי שהתרחש היום, אך גם אליהם אנו נגיע. אני מבקש להשתתף בצערן של משפחות ההרוגים ולאחל החלמה מהירה לפצועים. אנו פועלים בנחישות, באחריות ובשיקול דעת למען ביטחונם של אזרחי ישראל".