בני המיעוט היזידי שנמלטו לסוריה חוגגים את כיבוש סינג'אר מידי דאע"ש
בני המיעוט היזידי שנמלטו לסוריה חוגגים את כיבוש סינג'אר מידי דאע"ש
,Getty Images

הכורדים כבשו מדאע"ש את עירם של היזידים

לוחמי הפשמרגה כבשו את העיר שהפכה לסמל האכזריות של חמושי "המדינה האסלאמית" נגד היזידים. "איש לא נלחם בנו", צייין מפקד בכוחות הכורדים

הישג למתנגדים לדאע"ש: הכוחות הכורדים כבשו היום (שישי) את העיר סינג'אר שבצפון עיראק שבעבר הייתה מאוכלסת בעיקר בבני המיעוט היזידי והפכה לסמל האכזריות של ארגון המדינה האסלאמית.  "דאע"ש נכנע והוא בורח", צייצה מועצת הביטחון האזורית של כורדיסטן. "אף אחד לא נלחם בנו", צייץ מפקד בפשמרגה.

 

הכוחות הכורדים אמרו כי השתלטו על מתקנים אסטרטגיים בסינג'אר שבצפון עיראק, כחלק מהמתקפה נגד דאע"ש. הלוחמים הכורדים, מגובים בהפצצות אוויריות של ארצות הברית ובמתנדבים יזידים, פרצו לסינג'אר הבוקר, אחרי שניתקו את קווי האספקה אליה ממזרח וממערב.

 

מועצת הביטחון האזורית של כורדיסטן ציינה כי כוחות הפשמרגה נכנסו לעיירה "מכל הכיוונים" והחלו "בטיהור" העיר מחמושים. כתב רויטרס סיפר כי מאות לוחמים נכנסו לעיירה דרך הכביש הראשי, ללא התנגדות.  עדיין לא ברור אם אנשי דאע"ש נמלטו עוד לפני המבצע הכורדי,קצין פשמרגה בכיר מסר כי רק בודדים מהם נשארו היום בסינג'אר.


כ-7,500 משתתפים בקרב נגד דאע"ש לכיבוש סינג'אר. מאז תחילת המבצע אתמול, הכורדים כבשו מידי דאעש 150 קמ"ר באזור סינג'אר. בין היתר, הם השתלטו על נקודות מעבר מרכזיות בכביש הראשי 47 - נתיב האספקה בין בירת דאעש ראקה לעיר הגדולה ביותר שנמצאת בשליטתה - מוסול שבעיראק. דאעש משתמש בכביש זה להעברת כלי נשק וציוד, ולניוד לוחמים.


המפקדים הכורדים אמרו כי הם ייאלצו להתקדם באיטיות כדי להימנע מפיצוץ תחמושת שהוטמנה ככל הנראה על ידי דאע"ש בכבישים ובבניינים בסינג'אר. גורם אמריקני אמר כי ארצות הברית מצפה שתוך יומיים עד ארבעה ימים יסתיים תהליך אבטוח סינג'אר, ושבוע נוסף יידרש לפעולות הטיהור.