חיפוש על גופו של פלסטיני בשער שכם בירושלים
חיפוש על גופו של פלסטיני בשער שכם בירושלים
,רויטרס

שב"כ: גל הטרור מונע מהסתה, אך גם מתחושות קיפוח וייאוש

סקירה שפרסם שירות הביטחון הכללי משרטטת קווים לדמותו של גל הטרור הנוכחי. כי המחבלים לא פועלים תחת הנהגה מאורגנת, שואבים השראה מהסתה ברשת ועבור חלקם הפיגוע מאפשר בריחה ממציאות שלא ניתן לשנותה

סקירה שפרסם אתמול (שלישי) שירות הביטחון הכללי מצביעה על הקווים המאפיינים את גל הטרור הנוכחי ושל אלה העומדים מאחוריו. לפי השב"כ, המניע שמפעיל רבים ממבצעי הפיגועים אינו שייכות לארגון המתאם את הפעולות. בשב"כ אומרים אמנם כי להסתה ברשת יש חלק בגל הטרור, אך המוטיבציה של מבצעי הפיגועים לפעול מבוססת על "תחושת קיפוח לאומי, כלכלי, ואישי - לרבות מגדרי, וכן מבעיות אישיות-נפשיות".

 

בניתוח מאפייני גל הטרור, ציינו בשב"כ כי לא קיימת "מסגרת פוליטית-ארגונית ברורה, תכנית פעולה רעיונית סדורה, או הנהגה מאורגנת, המובילה את המחאה" וכי "עבור חלק מהמפגעים הפיגוע מאפשר בריחה ממציאות מייאשת, שלתפיסתם לא ניתן לשנותה".

 

על פי הנתונים שנאספו, כ-90% מהמפגעים הם גברים בעוד שבע נשים לקחו חחלק בגל הטרור ובביצוע פיגועים. לפי נתוני השב"כ, 82% ממבצעי הפיגועים הם בגילים 25-16. פלסטינים מהגדה מהווים את עיקר מבצעי הפיגועים - 72%, מרביתם מאזור חברון או רמאללה, ו-23% ממבצעי הפיגועים הם תושבי מזרח ירושלים, בעלי תעודת זהות כחולה. בשב"כ מציינים כי רק 5% מהמפגעים הם ערביי ישראל. עוד מציינים בשירות הביטחון הכללי כי מרבית הפיגועים בוצעו בשטחי הגדה (62%) והיתר בירושלים ובתחומי הקו הירוק.

 

צבי יחזקאלי בעקבות ההסתה הפלסטינית ברשת

"ככלל, פעילותם של אותם צעירים פלסטינים, המחוללים את גל הטרור הנוכחי, אינה מאורגנת וממוסדת, אלא נושאת אופי ספונטני ועממי", נטען בסקירה. "ראשיתה, הסתה והפצת שמועות השקריות על ניסיון ישראלי לפגוע במסגד אלאקצא, המספקות אף הם מניע מידי, דתי-סימבולי, ומנתבים את המחאה האלימה והטרור לכיוונה של מדינת ישראל".

 

עוד נכתב ש"הצעירים חיים ברשת וניזונים מהמידע המועבר באינטרנט, המאדיר את הטיעון הפלסטיני, לפיו המפגעים הם קורבנות של 'התוקפנות הישראלית', וכי למעשה הם 'הוצאו להורג'. כמו כן קיימת גם דינמיקה פנימית המזינה את עצמה (פיגוע-מות המפגע-נקמה על מותו)".