באיחוד האירופי מתגוננים: "מתנגדים לחרם, לסנקציות, לבידודה של ישראל"

שגריר האיחוד האירופי לישראל, לארס פאבורג-אנדרסן, הגיב היום לביקורת החריפה שנשמעה בישראל על ההחלטה לסמן מוצרי קוסמטיקה וחקלאות המיוצרים ביהודה ושומרון וברמת הגולן. "המוצרים הללו עדיין רצויים מאוד בשוק האירופי - ההנחיות מבוססות על השקפתה של 99 אחוז מהקהילה הבינלאומית", מסר השגריר, בעוד ראש הממשלה נתניהו זועם: "האיחוד האירופי צריך להתבייש"

במסמך רשמי שהוציא היום האיחוד האירופי, לגבי סימון מוצרי חקלאות וקוסמטיקה משטחי יהודה ושומרון ורמת הגולן כסימון מוצרים "מהתנחלויות ישראליות על שטח כבוש", מנסים האירופים להתנער מהטענות בישראל כאילו מדובר בחרם פוליטי - ומביקורת חריפה שמותח אחר הצהריים גם ראש הממשלה, הטוען כי האיחוד האירופי "צריך להתבייש".

 

>> למסמך המלא

 

שגריר האיחוד לישראל, לארס פאבורג אנדרסן, שב על הטענה לפיה מדובר בעניין טכני בלבד. "ההחלטה משקפת את החקיקה הקיימת, והדרישות הן שתוצרים המגיעים מעבר לקו הירוק לא ישווקו באירופה כחלק מישראל, מכיוון שהאיחוד האירופי אינו מכיר בשטחים שמעבר לקו הירוק כחלק מגבולותיה המוכרים של ישראל", אמר השגריר, "במקרה, זוהי גם נקודת ההשקפה של 99 אחוזים מהקהילה הבינלאומית".

 

פאבורג אנדרסן ניסה להרגיע את המשווקים הישראלים: "התוצרים הללו עדיין רצויים מאוד בשוק האירופי - הם רק צריכים לשאת עליהם את ההגדרה הנכונה למקום ייצורם. ההחלטה שהתקבלה על ידי אירופה מאפשרת מספר דרכים שונות להגדרות הללו, ועל המדינות החברות בארגון להחליט איזו החלטה הכי תתאים להן. חלקן יכולות לכתוב 'יוצר בגדה המערבית (התנחלות ישראלית)', ואחרות 'יוצר בגדה המערבית (תוצרת פלסטינית)'. חשוב להבין - זוהי חקיקה שמתייחסת גם לתוצרים ישראליים וגם לפלסטיניים, למשל".

 

השגריר טען: "האיחוד האירופי מתנגד לסנקציות, מתנגד לחרם, מתנגד לבידודה של ישראל - ולצעדים החדשים, המתבססים על חקיקה קיימת, אין שום קשר לכך. אם היינו רוצים להחרים את המוצרים מישראל, היפוטתית, היינו עושים כפי שנהגנו עם מוצרים מחצי האי קרים לאחר כיבושו בידי רוסיה, אז החרמנו את המוצרים המגיעים משם".

 

ראש הממשלה נתניהו מסר אחר הצהריים: "החלטת האיחוד האירופי היא צביעות ומוסר כפול, ומתייחסת רק לישראל ולא ל-200 סכסוכים אחרים ברחבי העולם. האיחוד האירופי החליט לסמן רק את ישראל - ואיננו מוכנים לקבל את העובדה שאירופה מסמנת את הצד המותקף במעשי טרור. כלכלת ישראל חזקה ותעמוד בכך, מי שייפגעו יהיו דווקא הפלסטינים שעובדים במפעלים הישראליים. האיחוד האירופי צריך להתבייש".

 

 

לארס פאבורג אנדרסן, שגריר האיחוד האירופי בישראל, היום
 

לארס פאבורג אנדרסן, שגריר האיחוד האירופי בישראל, היום(חדשות 10)