BETA

סימון המוצרים מ"התנחלויות ישראליות בשטחים הכבושים" באירופה אושר רשמית

האיחוד האירופי החליט רשמית לאמץ את ההנחיות החדשות, ולפיהן תוצרת ישראלית משטחי יהודה ושומרון ומרמת הגולן, או כפי שהם מכונים באירופה "השטחים שישראל כובשת מאז 1967", יסומנו בתווית נפרדת. בישראל רואים בהחלטה נזק תדמיתי יותר מאשר כלכלי, וזריקת עידוד לתנועת ה-BDS

הסימון יוצא לדרך: האיחוד האירופי אישר הבוקר (רביעי) רשמית את ההנחיות החדשות לסימונם של מוצרים מהשטחים שבאירופה מכנים "על קרקע כבושה". בבריסל מגדירים את ההנחיה כטכנית בלבד - "השטחים הללו אינם חלק מהמדינה הריבונית של ישראל, אז אי אפשר למכור מוצרים כאלה כ'יוצרו בישראל'", כך בכיר באיחוד הבוקר, אולם בישראל כועסים עליה - ומגדירים זאת כ"אפליה בלתי מתקבלת על הדעת".

 

האיחוד "אימץ הבוקר את ההודעה לגבי מקורם של מוצרים מהשטחים שישראל כובשת מאז 1967", נאמר בהודעה של בכיר בגוף האירופי, שזכתה לאחרונה לרוב מוחץ בפרלמנט היבשת.

 

לפי ההנחיות הללו, כל תוצרת מההתנחלויות בבקעת הירדן והגולן שסומנה עד עכשיו כ"תוצרת ישראלית" בתווית המוצר, מעתה תהיה מסומנת תחת התיוג - "תוצרת מההתנחלויות". ההערכה היא שרוב מדינות אירופה יישמו את ההנחיות, בהן מדינות גדולות כמו צרפת, ספרד ואיטליה, בנוסף למדינות שכבר עושות זאת כמו דנמרק, בלגיה ובריטניה.

 

מכיוון שבישראל לא ממש בונים כבר זמן רב על ההכנסות ממדינות אלה, הרי שהנזק עבור ישראל, על פי הערכות של גורמים דיפלומטיים, הוא תדמיתי בעיקרו - ועשוי לתת זריקת עידוד לתנועת החרם העולמי נגד ישראל, ה-BDS.

 

כל 28 מדינות האיחוד האירופי, על פי ההנחיה החדשה, יזדקקו לתוויות המציינות את המילה "התנחלות", ואם המשווק הישראלי לא יעשה זאת, הרי שרשתות השיווק יצטרכו להוסיף את התוויות בעצמם.

 

שגריר ישראל באיחוד האירופי, דוד וולצר, הזהיר כי ההחלטה מהבוקר עלולה "להקשות על שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים, ולגרום לכך שהאיחוד האירופי לא ייחשב עוד כמתווך רצוי. הבהרנו שאנחנו מקבלים בברכה את תרומתו של האיחוד לתהליך השלום - כעת נכפה עלינו לחשוב על כך מחדש".

 

בהודעת המדינה הרשמית, נמסר: "ישראל מגנה את החלטת האיחוד לסמן מוצרים ישראלים שמקורם מעבר לקווי 67'. צר לנו על כך שהאיחוד בוחר ממניעים פוליטים לנקוט בצעד חריג ומפלה הלקוח מעולם החרמות דווקא, בימים בהם ישראל מתמודדת עם גל טרור המופנה כלפי כל אזרחיה, באשר הם. תמוהה ואף מכעיסה העובדה שהאיחוד בוחר ליישם סטנדרט כפול דווקא ביחס לישראל, בעודו מתעלם מ-200 סכסוכים טריטוריאליים המתנהלים כיום ברחבי העולם, כולל כאלה המתחוללים בתוכו או ממש על מפתנו. הטענה כי זהו צעד טכני צינית וחסרת בסיס".

 

סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי הוסיפה: "זהו צעד מפלה וחמור, החלטה שערורייתית, ונפעל בכל אמצעי כדי למנוע את יישום ההחלטה". שר החוץ בממשלה הקודמת, אביגדור ליברמן, הגיב: "בכל פעם שאירופה מסמנת יהודים סימן שהאנטישמיות, הטירוף והצביעות השתלטו ושהם מובילים לאסון לעולם החופשי כולו".

 

 

מחאה על סימון מוצרים: יינות מהגולן, שעל פקקיהם הוטבע דגל ישראל
 

מחאה על סימון מוצרים: יינות מהגולן, שעל פקקיהם הוטבע דגל ישראל(דן ברדב)

 

שר הביטחון משה יעלון הגדיר את הצעד "מביש ותמוה", ח"כ יאיר לפיד מיש עתיד שלח מכתב לשגרירי האיחוד האירופי ודיבר על "החלטה אנטישמיות שמעודדת טרור"; ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני הגדיר זאת "צעד מטומטם המטיל כתם על מצחה של אירופה", וח"כ אורן חזן הוסיף "זו תעמולה נאצית. היום מסמנים מוצרים, מחר אותנו".

 

אגב, לא כולם בשטחים ה"מסומנים" מקבלים את ההנחיה בהשלמה: ביקב "בזלת הגולן" שבמושב קדמת צבי ברמת הגולן, החליטו כמחאה לייצא את יין השרדונה שלהם כאשר על הפקק מוטבע דגל ישראל. "אנו גאים בדגל הלאום שלנו, ומקווים, כי יקבים נוספים ילכו בעקבותינו", אמר יואב לוי, מבעלי היקב.


בהכנת הידיעה השתתפו עקיבא נוביק וגלעד שושן