היום: האיחוד האירופי יפרסם את הנחיות סימון המוצרים מההתנחלויות

האיחוד האירופי יפרסם היןם את ההנחיות למדינות אירופה בנוגע לסימון מוצרים שמגיעים מההתנחלויות בבקעת הירדן ובגולן. על פי ההנחיות, כל תוצרת המגיעה מעבר לקו הירוק תתויג עם התווית "תוצרת ההתנחלויות". ההערכה היא שרוב מדינות אירופה יישמו את ההנחיות, כולל המדינות הגדולות. הנזק הצפוי – תדמיתי ולא כלכלי

סימון המוצרים יוצא לדרך. היום (רביעי) יפרסם האיחוד האירופי את ההנחיות למדינות אירופה בנוגע לסימון מוצרים המגיעים מההתנחלויות מעבר לקו הירוק.

 

על פי ההנחיות, כל תוצרת מההתנחלויות בבקעת הירדן והגולן שסומנה עד כה כ"תוצרת ישראלית" בתווית המוצר, מעתה תהיה מסומנת תחת התיוג - "תוצרת מההתנחלויות". ההערכה היא שרוב מדינות אירופה יישמו את ההנחיות, בהן מדינות גדולות כמו צרפת, ספרד ואיטליה.

 

יש לציין כי הנזק הכלכלי הלאומי הצפוי בעקבות ההחלטה הוא לא גדול, והמהלך יגרום לנזק עבור מדינת ישראל במיוחד מהפן התדמיתי. בתוך כך, בכירים בירושלים אמרו הערב לחדשות 10 כי הם מעריכים שהדבר ייתן זריקת עידוד ואות תמיכה לתנועת החרם העולמית.

משרד החוץ הצליח למנוע את המהלך במשך שלוש וחצי שנים, אבל בסופו של יום האיחוד האירופי נחוש להראות כי יש לו מדיניות ברורה - כל מה שמעבר לקו הירוק מנוגד לחוק הבינלאומי. כך, ובאמצעות עוד החלטות מסוג זו, הם רוצים להעביר מסר לישראל כי מה שמתרחש מעבר לקו הירוק לא לגיטימי מבחינתם.