שברי המטוס ברוסי בסיני
שברי המטוס ברוסי בסיני
,רויטרס

ארה"ב מעריכה: פצצה של דאע"ש גרמה להתרסקות בסיני

גורם אמריקני אמר לרשת CNN כי למרות שטרם התקבלה מסקנה רשמית, ההערכה בוושינגטון היא שארגון המדינה האסלאמית הצליח להחדיר מטען חבלה למטוס הנוסעים הרוסי שהתרסק בסיני. "המטוס לא התפרק באוויר סתם כך", הבהירו ברוסיה. אירלנד הצטרפה לאיסור הבריטי לטיסה בשמי סיני

גורם אמריקני רשמי אומר כי למרות שטרם אין לכך הוכחות חד-משמעיות, המודיעין בארצות הברית מאמין כי מטען חבלה שהטמין ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) הוא שגרם להתרסקות המטוס הרוסי בחצי האי סיני - כך דווח הערב (רביעי) ברשת CNN. מוקדם יותר נשמעה הערכה דומה גם מלשכתו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון.

 

"ישנה תחושה ממשית שמתקן נפץ הושתל במזוודה או במקום אחר על המטוס", צוטט הגורם בדיווח של רשת CNN. לדבריו, ההערכה מבוססת על מידע מודיעיני שהגיע לידי ארצות הברית לפני האירוע ואחריו, אולם הוא ציין כי לא היה כל מידע מודיעיני אמין או ספציפי לפני ההתרסקות, אולם ש"הייתה פעילות מוגברת בסיני שתפסה את תשומת לבנו". גורם אמריקני רשמי אחר אמר לרשת החדשות כי המודיעין בנוגע לדאע"ש מבוסס בחלקו על תחלופת הודעות פנימית בארגון הטרור.

 

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר הערב שאף חברת תעופה אמריקנית אינה טסה מעל סיני. הוא הבהיר שעוד לפני התרסקות המטוס הרוסי פרסמה רשות התעופה האמריקנית FAA הנחיה שאוסרת לטוס בחצי האי המצרי בגובה נמוך מ-8,000 מטרים. זאת, אחרי שמוקדם יותר מסרה ממשלת בריטניה שהיא חוששת שמטוס הנוסעים הרוסי שהתרסק הופל על ידי פצצה ולכן היא משהה את הטיסות לסיני וממנה. מאוחר יותר הודיעה גם ממשלת אירלנד על החלטה דומה.

 

 

זירת ההתרסקות
 

זירת ההתרסקות(רויטרס)

 

 

פרחים ונרות בסנט פטרסבורג לזכר נספי ההתרסקות
 

פרחים ונרות בסנט פטרסבורג לזכר נספי ההתרסקות(רויטרס)

 

לשכתו של קמרון מסרה שמומחי תעופה בריטיים עושים את דרכם לשארם א-שייח כדי להעריך את המצב הביטחוני בטרם יורשו טיסות בריטיות לשוב לטוס באזור. "איננו יכולים לומר באופן חד-משמעי מדוע התרסק המטוס בשעה שהחקירה עדיין מתנהלת", נמסר בהודעת הלשכה של קמרון. "אך ככל שמגיע עוד מידע אנו מודאגים יותר מכך שייתכן שהמטוס הופל על ידי חומר נפץ".

 

במקביל, גורם תעופה רוסי אמר כי אין עדות לכך שהמטוס שהתרסק בסיני הופל באמצעות טיל. לדבריהם, נבדקות שתי אופציות - פיצוץ שארע בתוך המטוס או תקלה טכנית. "המטוס לא התפרק סתם כך באוויר, הייתה סיבה", הוא הוסיף.

 

מקור מצרי שמעורה בחקירת הקופסאות השחורות של המטוס הרוסי אמר שסיבת ההתרסקות נראית יותר ויותר כמו פיצוץ, לא ברור מדלק או מפצצה. "ההערכה היא שמדובר בפיצוץ, אבל לא ברור מאיזה סוג. חוקרים את החול בזירת ההתרסקות לנסות להחליט אם זו הייתה פצצה", אמר המקור לסוכנות הידיעות רויטרס.