בני גנץ בכנס שדרות במכללת ספיר
בני גנץ בכנס שדרות במכללת ספיר
,גיא וסרמן

בני גנץ: "היללות של החברה הישראלית בצוק איתן היו גדולות בהרבה מהמציאות"

הרמטכ"ל לשעבר נאם הערב בכנס שדרות, אמר כי עוטף עזה עמד יפה במבצע הצבאי בכל האתגרים שהוצבו בפניו, והוסיף כי על הממשלה לפעול במישורים נוספים פרט לצבאי: "לנצח נצטרך לוודא שיש כאן חרב - אך אני משוכנע בצורך לחפש אחר הסדרה מדינית"

"יללות", הרתעה והצורך בהסדר מדיני. הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, נאם הערב (שני) בכנס שדרות, שהתמקד בנושא "ממבצע צוק איתן לאינתיפאדה שלישית" - ומתח ביקורת על החברה הישראלית, במבצע הצבאי של קיץ 2014.

 

"המבצע היה במקום ובשעה הנכונה", אמר גנץ, "לא שלא היה מה לשפר, אך הייתה בו הובלה נכונה של ראש הממשלה, שר הביטחון והצבא וכוחות הביטחון". הרמטכ"ל לשעבר הוסיף: "עוטף עזה, עם כל הקשיים, עמד בצורה איתנה בכל האתגרים שהציבו בפניו - אך לחברה הישראלית אני יכול להגיד במידה מסוימת של ביקורתיות, שהיללות היו הרבה יותר גדולות מהמציאות".

 

"ההרתעה נוכחת מול חמאס"

 

גנץ דיבר גם על חמאס וארגוני הטרור הנוספים. "הוא לא 'לא מורתע', ההרתעה נוכחת", אמר רב האלוף במיל', "חמאס עושה מאמץ עושה מאמץ להתעצם ולשחזר את יכולותיו. הג'יהאד האסלאמי מופיע לכל אורך הגבולות שלנו ומשפיע על המדינות המתונות, שלא בטוח שתהיינה שם גם בהמשך".

 

 

סמיה.
 

סמיה. "עשרות מנהרות נחפרות ברגעים אלה"(גיא וסרמן)

 

על אירועי הטרור הנוכחיים, ועל התגובה הישראלית שהביאה לעתים גם לנפגעים חפים מפשע, אמר: "אלה פטריות שנאה של אחרי הגשם, שניזונות מאווירה שלילית ומתסיסה שצריך לדעת לעצור אותה. אנחנו צריכים לעמוד בצורה איתנה כחברה ולהגיב בשיא הכוח מול אירועים מסכנים וחמורים, ובמינימום הכוח מול אירועים שאינם מסכנים. אנחנו צריכים לדעת שהילדים שלנו גדלים על ערכים גם ברגעים הכי קשים".

 

הרמטכ"ל בדימוס הוסיף כי דרוש כעת הסדר מדיני, שיוכל לעזור בהתמודדות מול הטרור, במקביל להתעצמות הבטחונית. "כאן לא שוויצריה ולא לוקסמבורג, אנחנו הכי חזקים כאן וטוב שכך, לנצח נצטרך לוודא שיש כאן חרב - אך אני משוכנע בצורך לחפש אחר הסדרה מדינית. אני לא יודע האם ניתן להגיע להסכם שלום בקצה, אך המאמץ להסדרה הוא מאמץ חשוב".

 

אלוף פיקוד הדרום לשעבר, יום טוב סמיה, אמר בכנס: "ברגע זה יש עוד עשרות מנהרות שנחפרות בעזה, אבל אנחנו לא מתכננים פעולת מנע. למה? כי יש הפסקת אש עם חמאס. אבל אנחנו לא מדברים עם חמאס". סמיה אמר כי המבצעים הצבאיים ילכו ויהפכו קשים יותר ויותר, ואת 72 הצל"שים של צוק איתן כינה "אבסורד, פסטיבל תקשורתי".