"השד הדמוגרפי": עד כמה אנחנו קרובים למציאות דו-לאומית?

נתונים עדכניים שפורסמו בדבר מספר המוסלמים בירושלים מצטרפים בשבועות האחרונים להערכותיהם של גורמים רבים בימין ובשמאל בדבר היתכנותה של מדינה דו-לאומית. על פי ח"כ לשעבר אברהם בורג, "ממילא מדינה יהודית היא אשליה אופטית. יש מדינה שייכת לאזרחיה ויש כזו שמפלה אותם". בתוך כך, מוצא הרעיון תומכים גם בקרב זרמי הימין המקווים לסיפוח. פרק 2 בסדרת הכתבות

רק לאחרונה נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קבעו כי בירושלים יש כיום 333,000 מוסלמים - כ-36 אחוזים מכלל תושבי הבירה. ואם ירושלים משמשת דוגמא עבור מחוז שבו מספר היהודים וערבים מתקרב לשוויון, הופכת המדינה הדו-לאומית לאפשרות ריאלית מתמיד בעיניי חלק מהחוקרים.

 

בראיון לסדרת הכתבות "השד הדמוגרפי", אומר מחבר הספר "הנה ימים באים", יו"ר לשעבר אברהם בורג: "מדינה ישראלית היא אשליה אופטית, הקו הירוק לא קיים בפועל".

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "השד הדמוגרפי"

פרק 1: כמה זמן יישמר הרוב היהודי?

פרק 3: מה יקרה כשהחרדים יהפכו לרוב?

פרק 4: יהדות אמריקה הולכת ומתרחקת מישראל

 

בשנים האחרונות מעריכים חוקרים מרכזיים של הדמוגרפיה בישראל כי אופי ההתגודדות סביב העיר תל אביב וכן הזנחת הפריפריה מהוות סיכון לחזון המדינה היהודית. "תל אביב בשבילי היא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, כתופעה. היא גולם שקם על יוצרו", אמר פרופסור ארנון סופר. לדבריו, "ברגע שהנוער היהודי עוזב את הפריפריה, ישראל הופכת למעשה לעיר-מדינה ללא פריפריה. מדינה יהודית יכולה להיות מוקפת בערבים ולהתקיים? ברור שבמצב כזה היא תיחרב".

 

לצד זאת, התוכניות שהולכות ורווחות בימין בקריאה לסיפוח השטחים מספקות גם הן דאגה לחוקרים אחרים, כשבמצב כזה צפוי להיעלם הרוב היהודי. לטענת עורכת מוסף "דיוקן" בעיתון "מקור ראשון", אורלי גולדקלנג, הבחירה בשטחים היא בחירה ב"מציאות מורכבת". "אנחנו מדברים על לנסות שלא להגיע למדינה דו-לאומית אבל לכבד זכויות", הסבירה.

 

ואולם, בשנים האחרונות תפס תאוצה רעיון המדינה הדו-לאומית גם בקרב חוגי השמאל, כשלדעת איש תנועת חד"ש בורג ממילא המדינה היהודית הינה "אשליה אופטית". "יש מדינה ששייכת לאזרחיה ויש מדינה שמפלה אותם", הוא אמר, "כיום בין הירדן לים אין רוב יהודי, אין דמוקרטיה ואתה מחסל את האופי היהודי של מדינת ישראל. השילוב של שלושתם ביחד מוליד היעדר ביטחון - אתה כל היום ירא".