BETA

25.09.2015

15:07

נתניהו: "קולו של קירשנבאום יחסר לנו". רגב: "המציא ז'אנר שלם וייחודי"

במערכת הפוליטית הגיבו בהלם למותו של מוטי קירשנבאום הבוקר. יושב ראש האופוזיציה הרצוג: "הוא היה אלוף המילים החדות, לשונו המושחזת ידעה תמיד להפוך את הישראליות לברורה". לפיד: "היתה לו יכולת לחלק לאחרים את הכשרון שלו, את החום, את היכולת לאהוב"

גם במערכת הפוליטית הרכינו היום ראש לזכרו של מוטי קירשנבאום, איש התקשורת וחתן פרס ישראל, שהלך לעולמו בגיל 76.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תנחומים על מותו של קירשנבאום. "הוא היה מחלוצי הטלוויזיה בישראל, בעל קול ייחודי ושפה עשירה. מראיין נוקב בשאלותיו אך הוגן ובעל סקרנות אינטלקטואלית גדולה. קולו יחסר לנו".

 

שר הביטחון משה יעלון הוסיף: "קשה לתאר את התקשורת הישראלית בכלל ואת הטלוויזיה הישראלית בפרט ללא מוטי קירשנבאום. הוא מהאבות המייסדים ואחד מעמודי התווך שלהן, היה מורה דרך והשפיע עמוקות על דורות רבים של עיתונאים ואנשי תרבות, והיה לאחד המתעדים המרתקים והמרשימים ביותר של החברה הישראלית כשהוא עושה זאת בדרכים שונות, מגוונות וייחודיות.

 

"טביעות אצבעותיו של מוטי ניכרות בכל פינה בתקשורת הישראלית ובמקומות לא מעטים בתרבות שלנו, כמי שפרץ את הדרך לסאטירה נוקבת ושנונה וביים לא מעט תוכניות בידור וסרטים. מוטי קירשנבאום ידע לנתח בחדות וביד אמן את החברה הישראלית, לעיתים בהומור, לעיתים בכאב, לעיתים בביקורת, אך תמיד מאהבה גדולה ודאגה עצומה למדינת ישראל".

 

שלח: "מוטי היה מקבל את הדברים בהטיית ראש אירונית"

 

עפר שלח, לשעבר עיתונאי חדשות 10 וכיום ח"כ מטעם יש עתיד, כתב: "הדבר היחיד שעלול למנוע מאוהביו הרבים של מוטי קירשנבאום, ובהם אני, להביע במילים הכי חזקות שיש כמה אהבנו אותו וכמה צער גורם לנו מותו הפתאומי, הוא הידיעה איך מוטי עצמו היה מקבל את הדברים: בהטיית ראש אירונית, ובמשפט קצר בקול הקירשנבאומי הייחודי, שהיה מוציא בבת אחת את כל האוויר החם מהבלון.

"זה מה שמוטי היה, בנוסף לעמוד התיכון של הטלוויזיה בישראל ואוהב חיים, חיות ואדם ואחד האנשים הכי מצחיקים ביקום: מפוצץ הבלונים של ההוויה הישראלית, האיש שהראה לנו את עצמנו במראה עקומה, שבה השתקפנו כמו שאנחנו באמת.

"מוטי היה חייל של אבא שלי בצנחנים לפני כמעט 60 שנה - בשנים האחרונות טען שהצליעה הקלה שלו נבעה מתאונת צניחה, ועם מוטי בני אדם ואריות שידעו מה טוב להם לא התווכחו - וחבר לעבודה, מנטור מפרגן והאיש שהכי כיף לשתות איתו את הקפה המחורבן בערוץ עשר במשך שנים. היתה בו סקרנות אין קץ והבנה עמוקה של הטבע האנושי, שהיא שעשתה את הכתבות הקירשנבאומיות המיתולוגיות למה שהן ואת השותפות שלו עם ירון לונדון לדבר הייחודי ביותר בטלוויזיה.

"הוא היה מופת לאיך נרצה להיות כשנהיה בגילו: מלא מרץ, גדוש בכל מה שנתנו לו השנים והאיש הכי צעיר בחדר, האיש היחיד שהצליח להפוך אפילו את המילים ״חתן פרס ישראל״ לקוליות. יום אחד, אחרי שהוא וירון חידשו חוזה בערוץ, תפסנו בחדר האיפור שיחה על ספורט - עוד דבר שמוטי אהב והבין מאוד מאוד. באותו יום יוסי בניון חתם על חוזה אדיר באנגליה, ומוטי הגיב כדרכו: נראה איזה חוזה יהיה לו בגיל שבעים, אמר, שם את הכל - כולל אותו עצמו, כמובן - בפרופורציה המדוייקת של הקומדיה האנושית הנלעגת והמופלאה שכה ריתקה אותו.

שלום, איש יקר. הרבה דברים ואנשים עוד נראה, אבל לא עוד אחד כמוך".

 

רגב: "מוטי העריץ את הבמה וזו גמלה לו אהבה בחזרה"

 

מירי רגב, שרת התרבות: "גיבור תרבות הלך לעולמו היום. תרבות שכולה קירשנבאום. מוטי קירשנבאום ייזכר כמי שהפך את המסך שלנו לבמה ומחזה. הוא דיבר בשפה ייחודית לו שכבשה כל לב. ידע למתוח ביקורת ולהרעיף חן. ידע לזעוק ולחייך, ידע לאהוב אדם וטבע, אהב את הפשוט ורדף שלום. הוא הבטיח לעצמו ולקהל שכה אהב כי ימשיך לשדר עד היום האחרון שלו. וכך היה.


"קירשנבאום הביא את עצמו למסך ומה שהפריד בינו לבין הצופים הנאמנים היה רק המרקע. זה היה סודו, וזה היה עושרו התרבותי. מוטי העריץ את הבמה והבמה גמלה לו אהבה בחזרה. מוטי קירשנבאום השאיר אחרי מותו מורשת תרבותית עשירה, הומור ודמע, הסטוריה ועתיד גם יחד. האיש שצמח עם עמו והמציא ז'אנר שלם וייחודי שנקרא- קירשנבאום. יהיה זכרו ומורשתו לנצח עימנו".

 

יושב ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, כתב: "מוטי קירשנבאום היה נדיב. זו אינה תכונה מוערכת מספיק, נדיבות. היתה לו יכולת לחלק לאחרים את הכשרון שלו, את החום, את היכולת לאהוב. הוא היה האיש שידע לפרגן בעולם לא מפרגן. היה לו מספיק בטחון עצמי בשביל לאפשר לאחרים לפרוח. היה בו הכוח הנדיר שגרם לאנשים סביבו לגלות בעצמם כוחות. הוא היה חבר שלי".

 

ציפי לבני מהמחנה הציוני הוסיפה: "מוטי קירשנבאום, שאמר 'לעולם אל תפרוש בשיא', פרש - בלי שהתכוון לכך - בשיא. את כל השאר הוא קיים. מצלמה ביד עד הרגע האחרון, סקרן, חכם, אנתרופולוג של הטבע האנושי, מבקר נוקב וחד כתער, מ״ניקוי ראש' של רשות השידור ועד 'רואים ת׳סוף' בצוותא. דווקא בגלל זה, אהבתי להתראיין אצלו. בלי הנחות, מאתגר בשאלות קשות, דעתן, אבל הוגן. ייחסר לי בנוף הישראלי. יהי זכרו ברוך".

 

"לשונו המושחזת ידעה תמיד להפוך את הישראליות לברורה"

 

יצחק הרצוג, יושב ראש האופוזיציה, סיפר: "מוטי קירשנבאום הלך מאיתנו הבוקר לפתע פתאום. חיכיתי, כמו כל שישי, לשמוע אותו בפינתו הקבועה אצל מולי שפירא בגל"צ וקולו לא נשמע. הוא היה אלוף המילים החדות, לשונו המושחזת ידעה תמיד להפוך את הישראליות לברורה. נזכור אותו כאחד ממקימי השידור הציבורי, כמפיק וכותב סאטירה משובחת וכמורה שהעמיד תלמידים רבים בתחום התקשורת ותרם תרומה גדולה לשיח הדמוקרטי והפתוח בישראל. מגוון הנושאים שידע להפוך לנגישים ומרתקים ופועלו בתחומים רבים זיכו אותו בפרס ישראל והפכו אותו לאחד מאנשי התקשורת החשובים שהיו פה.

 

"אני משתתף בצערם של בת זוגו וילדיו, חבריו ואוהביו, ביניהם שותפו ירון לונדון שתיאר את מוטי תיאור מרגש ויוצא דופן בדפיו האחרונים של ספרו "לו הייתי פיראט" וסיפר כי יחסיהם "היו יחסים של אהבה שנקשרו בעבותות של סוד" אני מקווה שעוד שנים רבות נצחק, נדמע, נלמד ונזכור את מורשתו התקשורתית. יהי זכרו ברוך".

 

זהבה גלאון, יו"ר מרצ: "עצובה על לכתו של מוטי קירשנבאום, עיתונאי, סאטיריקן ויוצר סרטי טבע מבריק ואמיץ שבכל שנות הפעילות הרבות והפורות שלו הקפיד לא לדפוק חשבון לאף אחד. קירשנבאום הוא מהאבות המייסדים של הסאטירה הפוליטית בארץ, היא לא תהיה אותו הדבר בלעדיו. אני שולחת תנחומים למשפחתו, לחבריו, ולרבים כל-כך שאהבו אותו, את כתיבתו ואת מעשיו".

 


 

 

מוטי קירשנבאום בדרום סודאן
 

מוטי קירשנבאום בדרום סודאן(ערוץ 10 צילום מסך)