BETA

13.09.2015

13:57

עודכן:

רגע אחד מתשע"ה: כאשר שרשרת המזון נשברה

הטבע והקידמה נתנו לאדם יכולות לחסל כל מין אחר של בעלי חיים - אבל האם אנחנו באמת חייבים לעשות זאת? אחרי שתיעד מקרוב את מאבקם של פעילי זכויות בעלי החיים ואת המראות הקשים בבית המטבחיים, ניק קוליוחין מבטיח לפחות לשקול ברצינות את האופציה להפוך לטבעוני • פרויקט סוף השנה

במבט ראשון, השנה האחרונה סימנה אור בקצה המנהרה, מבחינת ההבנה של ציבור הולך ונרחב בישראל כי ישנה בעיה מוסרית בתעשייה הבשר החלב. אבל במבט שני ושלישי, ברור שהמצב הולך להישאר ללא שינוי עוד הרבה מאוד שנים. קשה עד בלתי אפשרי לשכנע ציבור - שבחלקו דתי ומסורתי - כי לאכול בשר ולשתות חלב אלה לא בהכרח מצוות, ולא צורך בסיסי שלנו, בני האדם.


בשנה האחרונה ליוויתי פעילים למען בעלי במגוון פעולות, ונחשפתי - כמו בתחקיר זוגלובק שעשה הרבה רעש - לסבל הרב שעוברים בעלי החיים על מנת שיהיה לנו אוכל בצלחת. המזונות שמהילדות סיפרו לנו שהם הכי בריאים וטבעיים, כמו חביתה וכוס חלב על הבוקר, בשר על האש בצהריים או בערב ובחגים, גבינות בחג השבועות ולאורך השנה - כל אלה אולי בריאים לבני האדם ואולי לא, אבל בטוח שעבור מאות מיליוני בעלי חיים בשנה בישראל בלבד, הם ממש לא בריאים.

 

> לכתבות נוספות בפרויקט סוף השנה

מאור צור ישב ליד מיטתה של דורון גנון

דורון הרמן מצא נקודות אור באפלת המשטרה
מירי מיכאלי לא שוכחת את החיוך של דן
אור הלר כותב על המלחמה שלא היתה
אביעד גליקמן סגר מעגל עם הרשעת אולמרט
נגה ניר נאמן חטפה מכות בדרך לגילוי האמת
גיל תמרי קרא את ההזמנה ולא האמין
אלי לוי צפה במפקד המחוז מקבל החלטה אמיצה
אלמוג בוקר עמד בנקודת התצפית - וקפא

 

זה נכון שישנה שרשרת מזון בעולם הטבע, וישנם בעלי חיים שגורל להישחט על ידי הטורפים שחזקים מהם, אבל ממתי אנחנו בני האדם נעמדנו בראש הפירמידה, עם השיניים הקטנטנות שלנו, וגופנו החלש כל כך פיזית לעומת רוב החיות?ממתי נהיינו כל כך בטוחים שהכל סובב סביב הבטן שלנו?

 

> לסיפורים גדולים נוספים של ניק קוליוחין מתשע"ה

זיהום בזיג-זג: כל שינויי הגרסאות במפרץ חיפה

דרך הייסורים של העגלים מאירופה לישראל

כך פרצו פעילי איכות הסביבה למפעל אפרוחים

קרינה מסוכנת התגלתה בבית ספר בשרון

כך הגיבו "לה פמיליה" כשגילו מי איתם באוטובוס

 

משהו בשיטה מרגיש לי לא נכון. הרי אנחנו יכולים להתקיים בלי בשר, חלב וביצים - לראייה, ישנם בישראל על פי ההערכות מאות אלפי טבעונים וצמחוניים שנראים בריאים ומאושרים. אבל עדיין רוב האנושות אוכלת מוצרים מן החי, וכיצורים חברותיים אנחנו הולכים לרוב עם הרוב. גם אני כמו הרוב אוכל בשר וחלב, אבל מרגיש לא בסדר עם זה.

 

החיות כמוצר


אולי העובדה שהפכנו את בעלי החיים לסוג של מוצר הוא מה שצורם כל כך. יאיר לפיד, משה כחלון, משרד האוצר, משרד החקלאות ועוד רבים, הורידו ומורידים מיסים, פותחים עוד שווקים, מגדילים תחרות ומדברים על החיות העצובות האלה בכלובים, כעוד מוצר שאפשר להוריד את ערכו על ידי משחקים של היצע וביקוש.

 

הפעילים למען בעלי חיים כל פעם מחדש מנסים להבין, איך עדיין לא הפכתי להיות טבעוני. אז לקראת השנה החדשה אני רוצה להגיד להם, שאולי השנה זה יקרה ואהיה טבעוני. בינתיים אני יכול להגיד שהתרבות שלתוכה גדלתי, של אכילת מוצרים מן החי, היא כל כך חזקה וטבועה בי בצורה כזאת עמוקה, שקשה לי להשתנות גם כשאני יודע שנגרם סבל כל כך לבעלי החיים.

 

 

הפגנה של פעילי זכויות בעלי חיים במקסיקו סיטי
 

הפגנה של פעילי זכויות בעלי חיים במקסיקו סיטי(רויטרס)

 

השנה, רוב התחקירים שעשינו על הסבל של בעלי החיים התמקדו בהתעללות אכזרית בבעלי החיים בעיקר במשקים מן החי - בתי מטבחיים, משחטות ובתי גידול. זה נכון שישנה התעללות אכזרית ובלתי מתקבלת על הדעת של העובדים במשקים המתועשים, בבעלי החיים המסכנים, אבל מדובר פה רק בסימפטום של הבעיה האמיתית.

 

כל עוד "מפעלי ההשמדה" ההמוניים האלה ממשיכים עם פס הייצור שלהם, ברור שלעובדים זה ייראה טבעי להתעלל מדי פעם בתרנגולת, ולזרוק אותה באוויר כמו כדור או לבעוט בה או לרקוד עם אחת מדממת. כשרואים את התמונה הכוללת, אז כבר לא מפתיע לראות ילד שמשליך כלב מעל חומה וחבריו מצלמים וצוחקים מהמעשה הברברי.

 

לא להיות חלק מהמשחק


אני חושב שאנחנו כאנושות מחליטים מהו מוסר, מה נכון ומה לא נכון. גם אם הטבע יצר בנו את היכולת להרוג מינים אחרים, גם אם הטבע יצר טורפים שנמצאים במעלה שרשרת המזון. הגענו היום לשלב באבולוציה שלנו, שאנחנו יכולים להחליט לא להיות יותר חלק מהמשחק שהטבע שם אותנו בתוכו.

 

והחלום שלי, אם יורשה לי גם לחלום, הוא שהאנושות כולה תפסיק לנצל מינים אחרים של בעלי חיים, אם זה לצורך מאכל או ניסויים או ספורט. במקום זאת, יהיה מדהים אם האנושות תתחשב במינים האחרים כמו שאנחנו מתחשבים (יחסית) אחד בשני, וברגע שהאנושות תנהג כך, כבר לא נצטרך להמציא כל אחד לעצמו - כולל אותי - תירוצים למה אנחנו עדיין בוחרים לקחת חיים של בעל חיים אחר, למען הנאתנו.