BETA

02.09.2015

20:17

אובמה בשיט קרחונים באלסקה, אתמול. מפליג בבטחה ליעד
אובמה בשיט קרחונים באלסקה, אתמול. מפליג בבטחה ליעד,
רויטרס

ניצחון לאובמה: הבטיח את אישור הסכם הגרעין

הסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי ממרילנד הודיעה שתתמוך בהסכם עם איראן. ההודעה מבטיחה לנשיא ארצות הברית תמיכה של 34 סנאטורים הנדרשים על מנת למנוע ביטול של הווטו הנשיאותי להתנגדות להסכם ההיסטורי בין טהרן והמעצמות. קרי: "ללא ההסכם, אנחנו יודעים לאן פניה של איראן מועדים"

חרף המאמצים הישראלים להפעיל לחץ על הקונגרס במטרה להכשיל את אישורו, הסכם הגרעין בדרך לקבלת האישור של המחוקקים האמריקניים. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הצליח היום (רביעי) לזכות ברוב הנדרש על מנת להעביר את ההסכם ההיסטורי בין איראן והמעצמות ולא יידרש להטיל וטו על החלטה הפוסלת את ההסכם.

 

בסנאטורית הדמוקרטית ברברה מיקולסקי ממדינת מרילנד הודיעה אחר הצהריים על החלטתה להצביע בעד ההסכם ולהתייצב לצד הנשיא אובמה. בכך הפכה לסנאטורית ה-34 שמביעה תמיכה בהסכם ומודיעה כי תצביע בעדו בהצבעה שעתידה לתהקיים בהמשך החודש בגבעת הקפיטול. 32 סנאטורים דמוקרטים ושניים עצמאיים תומכים עתה בהסכם ומהווים את הגוש החוסם הנדרש על מנת למנוע מהסנאט להפיל את ההסכם.

 

"שום עסקה אינה מושלמת, במיוחד כזו שהושגה במשא ומתן עם השלטון האיראני. הגעתי למסקנה שהסכם זה הוא האפשרות הטובה ביותר בנמצא למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", מסרה הסנאטורית. "לאור זאת, אצביע בעד העסקה".

 

לאחר שכל חברי הקונגרס הרפובליקנים הודיעו שיתנגדו להסכם, וזכו גם לתמיכה של חלק מחברי המפלגה הדמוקרטית, נדרש אובמה ל-41 סנאטורים על מנת שיוכלו למנוע את דחיית ההסכם בקונגרס ללא צורך בווטו נשיאותי, עם זאת, תמיכתם של 34 סנאטורים מאפשר לאובמה להטיל וטו על החלטת המחוקקים לדחות את ההסכם מבלי לחשוש שהקונגרס יבטל אותו.

 

 

בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקני
 

בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקני(גטיאימג'בנק/GettyImages)

 

אתמול הודיעו שני סנאטורים נוספים מהמפלגה הדמוקרטית על תמיכתם בהסכם עם איראן. הסנאטורים בוב קייסי וכריס קונס הצטרפו ל-29 סנאטורים דמוקרטים ושני סנאטורים עצמאיים שהכריזו על תמיכה. "מעולם לא השתכנעתי מהטענות לפיהן היינו יכולים לנהל משא ומתן מוצלח יותר שיביא לתוצאה", אמר קייסי. קונס הסביר בנאום בדלאוור כי יתמוך בהסכם "משום שהוא מציב אותנו על דרך ידועה של הגבלת התוכנית הגרעינית של איראן ל-15 השנים הקרובות, בתמיכה מלאה של הקהילה הבינלאומית". 

 

קרי: סנקציות לבד לא הצליחו לעצור את המצעד של איראן לפצצה

 

במקביל, שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, שיגר היום מכתב למחוקקים בוושינגטון, בו הדגיש את מחויבות הממשל לביטחונן של ישראל ומדינות המפרץ הפרסי. במקביל, נשא קרי נאום פומבי בפילדלפיה שבו טען כי ההסכם הופך את בנות בריתה של ארצות הברית לבטוחות יותר. "אני באמת מאמין שהדרך המהירה ביותר למירוץ חימוש במזרח התיכון הוא שלא יהיה ההסכם הזה", אמר קרי, "משום שבלעדיו איראן כבר הבהירה מהי דרכה".

 

בנאומו כינה קרי את ההצבעה שתחל בשבוע הבא בקונגרס "חשובה יותר מכל החלטה שקיבל הקונגרס בהיסטוריה האחרונה. ההסכם יהפוך את ארצות הברית, ישראל, מדינות המפרץ והעולם לבטוחים יותר, וישמור על כל האופציות אם איראן לא תעמוד בהתחייבויות". לדבריו, "האלמנטים הבסיסיים של ההסכם יימשכו לא רק עשר או 15 שנה או 25 שנה, אלא יימשכו לעולם. אני אזים כאן את המידע הכוזב שמופץ על ההצעה שעליה יצטרך הקונגרס להצביע. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. נקודה".

 

 

קרי בנאומו, הערב.
 

קרי בנאומו, הערב. "רק ישראל מתנגדת"(חדשות 10)

 

 

הסנאטורית מיקולסקי. העניקה את הרוב הנחוץ
 

הסנאטורית מיקולסקי. העניקה את הרוב הנחוץ(רויטרס (ארכיון))

 

שר החוץ האמריקני ציין כי "לפני שנתיים, בספטמבר, איראן היתה כבר מדינת סף גרעינית. ראש הממשלה נתניהו החזיק אז קרטון עם פצצה כדי להראות עד כמה תוכנית הגרעין מסוכנת ועד לאן הגיעה איראן. ב-2013 הוא חזר לבמת האו"ם והצהיר שאיראן רצה לעבר הפצצה לפני שהעולם יוכל לאתר אותה. ראש הממשלה אמר שהפריצה לגרעין היא של חודשיים. המסר של ראש הממשלה היה ברור: איראן הצליחה להיות מדינת סף גרענית. אנחנו היינו מודעים לזה והגבנו לזה. סנקציות לבד לא הצליחו לעצור את המצעד של איראן לפצצה. אז אובמה היה נחוש שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, והוא הצליח לא רק לעצור אלא להסיג את איראן מהשגת נשק גרעיני".

 

קרי שב והבהיר ש"אם איראן תחליט לרמות, היא תצטרך לעשות יותר מאשר לקבור מתקן בעומק האדמה. היא תצטרך מקור סודי של אורניום, מתקן כרייה סודי, מתקן המרת אורניום סודי, מתקן העשרת אורניום סודי. המודיעין ומשרד האנרגיה שלנו מסכימים שאיראן לעולם לא תוכל להצליח במבצע תרמית כזה".

  

בסוף השבוע התייחס נשיא ארצות הברית לפעילות של ישראל והלובי היהודי בגבעת הקפיטול בניסיון להכשיל את אישור ההסכם עם טהרן. "פעולותיהם בקונגרס מטרידות, הם הופכים את היחסים בין המדינות לנושא פוליטי. צריך להתקדם בשיחות על הסיוע לישראל", אמר אובמה למגזין "פורוורד". "אני מוטרד מכמה מהפעילויות שמבוצעות בקונגרס. אני רוצה שיהיה ברור לקוראים ולכל מי שאכפת לו מיחסי ארה"ב-ישראל - צריך לשמור על העקרונות של היחסים האלה, שזהו אינו נושא פוליטי. התמיכה הדו-מפלגתית בישראל היא קריטית ליחסים חזקים בין המדינות".

 

אובמה גם ביקר בחריפות את הופעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס ואמר כי אינו "חושב שזה היה הדבר הכי חכם לעשות. אם אני הייתי הולך לכנסת ומנסה לעשות לובינג בעד עמדה המנוגדת לעמדת ראש הממשלה אני מניח שהיו מורמות כמה גבות בישראל".