BETA

16.05.2015

23:24

עודכן:

לא רק תיק פישר: כך שחיתות לכאורה מצד מח"ש מכשילה חקירות "בלחץ ההון-שלטון"

על רקע הביקורת בפרשת פישר סיפרו ניצבים לשעבר במשטרה כי היו עדים להתנהלות בעייתית מצד מח"ש בחקירותיה עוד בשירותם. "היו מקרים שבהנהלה הציעו בנוגע לקצינים בכירים שנחקרו להסתפק בדין משמעתי או בהכרזתם על פרישה", אמר בכיר מח"ש לשעבר אלכס אור. גורם אחר: "מהלך של בדיקות פוליגרף יכול היה לשמש כשוט - אבל בחרו להחילו חלקית"

בתקופה בה מצטרפת התנהלות מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) בפרשת רונאל פישר אל שורת סימנים מטרידים הנוגעים לטוהר המידות של חוקריה, סיפרו השבוע ניצבים לשעבר במשטרה כי צפו בהתבססות הנוהגים הבעייתיים של היחידה כבר במהלך עשרות שנות שירותם. לדברי ניצב בדימוס משה מזרחי, "גורמים מתחומי ההון, העיתונות והשלטון מפעילים יכולת עוצמתית מאוד".

 

על פי הנתונים, מח"ש נוהגת לסגור מדי שנה כמעט 98 מתיקי חקירות השוטרים. "אני לא מתפלא שהדברים האלו קורים", אמר מזרחי, "אתה עוסק כאן באנשים בעלי כוח לחורר כמעט כל מערכת. מדובר בגורמים חזקים שמחזיקים הרבה כסף ויכולת הפיתוי והקשרים שלהם בהתאם". לדברי ראש זרוע חשיפה במח"ש לשעבר, אלכס אור ששירת במשטרה במשך 20 שנים הוא פגש בהשפעה הבעייתית במחלקה "בעיקר דרך ההנהלה ובנוגע לחקירת קצינים בכירים".

 

"היו כמה מקרים שאמרו לי בהנהלה שמספיק דין משמעתי או נתלו בכך שהאיש פרש או כבר 'הבטיח שיפרוש'. לעומת זאת, דווקא החוקרים רוצים להחמיר וחושבים במקרים כאלו שיש להעמיד לדין פלילי", הוסיף אור. לטענתו, התנהלותה המדוברת של מח"ש מושפעת גם מהרכב משפחות הפשע. "אני מאמין שבכל משפחת פשע יש שוטרים שמסייעים לה", העריך.

בין "דרכיה" של מח"ש להימנע מטיפול בפשעי חוקריה ציינו ניצבים בדימוס את מיעוט בדיקות הפוליגרף. לדברי סגן-ניצב בדימוס ירון לונדון, "בכל 28 שנות שירותי לא עברתי בדיקת פוליגרף ואף פעם לא ראיתי באיזשהו מקום גם בתיקים רגישים שאנשים עברו בדיקות כאלו". גם לדברי מזרחי, "לא עברתי בדיקת פוליגרף אף לא פעם אחת".

 

בתקופה האחרונה הובלו לחקירה קצינים בכירים כמו ערן מלכה, משה רווח, ארז טלקר, שלמה סרבי וגלעד גרנביץ'. "היו במהלך שירותי דיונים בעניין האזנות כאלו ואחרות שביצעו קצינים והוצע בתגובה לעשות בדיקות פוליגרף כדי שאפשר יהיה לדעת מי מעביר ומדליף מידע", שחזר מנהל מטה ראש השב"כ לשעבר ליאור אקרמן. לדבריו, "מהלך כזה יכול היה לשמש שוט והרתעה ולייצר תרבות ארגונית שונה בתכלית, אבל בפועל סירבו להחיל אותו באופן גורף על כל הקצינים".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, למועמדים ומשרתים במשטרת ישראל מתבצעות בדיקות פוליגרף זה שנים לצורך סיווג ביטחוני בלבד ולתפקידים מוגדרים. לאחרונה פנתה המשטרה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לאשר ביצוע בדיקות פוליגרף תעסוקתיות לשוטרים לצרכי איתור אי-התאמה והרתעה, לרבות בתחום טוהר המידות, ולפי שעה טרם אושרה הבקשה".


עוד הוסיפה המשטרה כי "כל אימת שמתעורר חשד לביצוע עבירת משמעת נבדק הדבר על ידי הגורמים המוסמכים במשטרה באופן מקצועי ומעמיק וננקטים אמצעים בהתאם, לרבות העמדה לדין משמעתי ואמצעים מנהליים עד כדי פיטורין. המשטרה בשום אופן אינה מנסה להפעיל כל לחץ על מח"ש ועמדתה מגובשת על ידי הגורמים המוסמכים מתוך שיקולים מקצועיים ותו לא".