הכירו את מפלגת "ובזכותן" שמבקשת לייצג נשים חרדיות, אבל לא רק

פעילות שטח חרדיות ייסדו את מפלגת "ובזכותן" - כנראה המפלגה המודרת ביותר במערכת הבחירות הנוכחית • איראן פחות מעניינת אותן מאשר מערכת בתי המשפט שפוגעת במותקפות, ומערכת החינוך ושוק התעסוקה שפוגעים באמהות • המפלגות שמתחת לרדאר - כתבה שביעית בסדרה

גם בבחירות הקרובות לא תהיה אשה חרדית בכנסת - לש"ס אין כזו ברשימה, גם מצד "יחד" ו"יהדות התורה" לא תבוא הבשורה - אלא אם המהפך של מפלגת "ובזכותן" יצליח.

 

מפלגת הנשים החרדית אולי לא זוכה לאזכורים בסקרים, אבל החשיבות של המפלגה היא בעיקר סמלית. "אנחנו מדברות בשם כל הנשים שקולן לא נשמע היום", מסבירים במפלגה לחדשות 10. "ואנחנו רוצים להשמיע את קולן של הנשים החרדיות בצמתי קבלת ההחלטות של מדינת ישראל, ובכלל בחברה הישראלית".

 

את תנועת המחאה הקימה רות קוליאן לפני מספר שנים, ולאחר ההודעה בדצמבר האחרון על הליכה לבחירות, הבינו במטה כי הבשילה העת. "במקביל למאבק של תנועת 'לא בוחרות לא נבחרות', החלטנו לעשות צעד נוסף קדימה, בהגנה כי חברי הכנסת החרדים יעשו הכל כדי שלא לשלב נשים במוקדי הכוח".

 

>> עוד בסדרת הכתבות

המפלגה שמבטיחה להילחם למניעת פורנוגרפיה מילדים
המפלגה שמבטיחה חינוך מדעי במקום חינוך מגזרי
המפלגה שמבטיחה פתרונות ירוקים, גם נגד איראן

המפלגה שמבטיחה להקים גוף-על חדש נגד שחיתות
המפלגה שמבטיחה לעשות מהפכת שמחה בכנסת
המפלגה שמבטיחה דינמיקרטיה, והכרה בפתק הלבן

בניגוד לתפיסה לפיה מדובר על רשימה המייצגת חרדיות, מבהירה רכזת המתנדבים במפלגה, בת-חן שלזינגר ברטשפיס, כי הבעיות שעל סדר היום שלהן גדולות בהרבה. "הדרת נשים היא לא בעיה של נשים חרדיות. היא גם לא בעיה של נשים דתיות. היא בעיה של נשים", היא אומרת, "סדר העדיפויות הישראלי מוכתב תוך התעלמות מוחלטת מצרכיהן של נשים, של הורים ושל משפחות. הנשים החרדיות נמצאות בקצה רצף ההדרה, ולמרות שאינן מהוות מיעוט מספרי - במונחים מוחלטים, הן מיעוט סמלי".

 

ההדרה קיימת גם בתקשורת המגזרית.

 

"אנו פועלות במסגרת החוק, ותובעות את מי שמפר את חוקי היסוד במדינת ישראל עד לקבלת חופש ביטוי שוויוני מלא".

 

המצע של "ובזכותן" כולל שוויון שיעניקו המוסדות המטפלים בחברה החרדית; "לאפשר לכל ילדה וילד בישראל גישה לחינוך ראוי ומעצים שיאפשר להם להשתלב בשוק העבודה ויבטיח את עצמאותם, ולא מערכת שמרטפות שכביכול מאפשרת לאם לצאת לעבוד; רפורמה של המערכת, כדי להתאימה לצרכיהם של פעוטות וילדים במקום שתתאים למגבלות התקציב; להבנות מחדש את מערכת המשפט ודיני המשפחה בישראל - לא נתיר לדיינים ושופטים להמשיך להתעלל בנשים, לגזול את רכושן ולהתעלם מצרכיהן".

 

בזמן שש"ס מנהלת את קמפיין השקופים, "ובזכותן" מצהירות: "אנחנו לא שקופות יותר! נדרוש הגנה אמיתית על זכות הייצוג של נשים בכל דרגי השלטון; מענה אמיתי לצרכיהן של אמהות בשוק העבודה ובמערכת החינוך; פתרונות אמיתיים, שפוגעים בתוקפים ולא במותקפות, לסוגיות של אלימות נגד נשים במסגרות החקירה והתביעה; דיון אמיתי בבריאותן של נשים, והקצאת משאבים שוויונית לצרכיהן הבריאותיים".

האם אתן מגדירות עצמכן כמתחרות של המפלגות החרדיות המוכרות?

 

"אנחנו נייצג את קהילת הנשים (וגם הגברים) החרדיות, יותר טוב מכל מפלגה חרדית אחרת. מעבר לכך, אנחנו גם פונות לנשים מחוץ מקהילה החרדית, ובכך מתחרות לא רק במפלגות החרדיות, אלא גם בכל מפלגה שלא שמה את צרכי האישה והמשפחה בראש סדר העדיפויות שלהן. ההצבעה לנו משרתת את המגזר האזרחי בישראל - עמדות רלוונטיות לכל המעמדות מבחינה סוציו-אקונומית וכל המגזרים הדתיים והעדתיים. עיקר האג'נדה שלנו היא זכויות אדם, ונשרת את כל המיעוטים שקוראים להכרה ולזכויות".


מהי עמדתכן בנוגע ליחסי דת ומדינה?

 

"אנו נשות המגזר החרדי, ואיננו מתנגדות לרצון החרדי כי המדינה תתנהל על פי ערכי תורת ישראל. עם זאת, אנו מבינות כי הנזק עולה על התועלת, ונלמד את הנושא על מנת להציע אמנה שאיתה הן החרדים והן החילונים יוכלו לחיות בשלום".

 

קוליאן, שרה נעה ארז, תמר בלוי, גילה ישר נזי, שלמה מורציאנו, גילה וייס, נתן דוד לנגר, מרב אלישבע יצחקי ושרה יזדי הן לא שמות המוכרים לציבור הרחב, אלא פעילות שטח. זה קורה גם מפני ש"שמות מוכרים הן עניין של מיתוג. מפלגה חדשה כמו שלנו אינה יכולה להרשות לעצמה הוצאות על מיתוג כרגע", מסבירה שלזינגר, אבל מבטיחה: "אם נשב בכנסת, היא תהיה ידידותית יותר לאמהות, לילדים, להורים, למשפחות - ולערכיה של חברה בריאה".

 

 

נשים חרדיות במאה שערים בירושלים
 

נשים חרדיות במאה שערים בירושלים(רויטרס)

 

עם מי הייתן מעדיפות לשבת בממשלה, עם נתניהו או הרצוג?

 

"נשב עם מי שיתחייב לקדם את האג'נדה שלנו".

 

מי חבר/ת הכנסת הנערץ/ת עליכן?


"ישנן מספר חברות כנסת שעובדות בחריצות לקדם את מעמד האישה. נציין את עליזה לביא".

 

איזה מנהיג היסטורי מהארץ או מהעולם הייתן רוצות לפגוש?

 

"היינו רוצות לפגוש את הסופרג'יטסיות. הן סללו את הדרך לזכויות נשים בכלל ואנחנו - נשים שכיום בוחרות אך לא יכולות להיבחר - מרגישות זיקה אליהן וקרבה מסויימת. אנחנו מרגישות שאנחנו ממשיכות את עבודתן הקדושה".

 

מה לדעתכן צריך לעשות כדי לעצור את הגרעין האיראני?

 

"אין לנו שום התיימרות להביע נושא שבו חלוקים גדולי המומחים בתחום. אם נידרש לנקוט עמדה, נלמד את הנושא לעומק".

 

כמה צריך לעלות גביע קוטג'?

 

"גביע קוטג צריך לעלות כך שהיצרן ירוויח והצרכן לא יעושק. במידה וישראל תצטרף לאיחוד האירופי תגדל התחרות וירדו המחירים. כמובן שלהצטרפותה יש השלכות רבות אחרות כלכליות ומדיניות, ולשם מענה על שאלה זו נלמד את התחום לעומק בסיוע כלכלן שרווחת החברה חשובה לו".