BETA

03.03.2015

17:59

עודכן:

נתניהו בקונגרס: "העסקה הנוכחית גרועה, היא סוללת את דרכה של איראן לפצצה"

בנאומו בקונגרס האמריקני שבועיים לפני הבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את העסקה המסתמנת בין שש המעצמות לאיראן. "אומרים לנו שהחלופה לעסקה הנוכחית היא מלחמה, אבל זה לא נכון. החלופה היא עסקה טובה יותר", אמר נתניהו בתגובה לדברים שאמר הלילה נשיא ארה"ב אובמה. "גם אם ישראל תצטרך לעמוד לבדה מול איראן – היא תעשה זאת", הוא אמר

הנאום המלא של נתניהו

נתניהו נגד אובמה: "העסקה הנוכחית גרועה". על רקע הסערה הפוליטית והביקורת הקשה על ההחלטה לנאום בקונגרס האמריקני שבועיים לפני הבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (שלישי) בחריפות את העסקה המסתמנת בין איראן לשש המעצמות.

 

"אני יודע שהנאום שלי היה נושא למחלוקת רבה. אני מתחרט על כך שרבים תופסים את ביקורי כפוליטי, זו לא הייתה כוונתי", הבהיר נתניהו בפתח דבריו. "אני רוצה להודות לכם על התמיכה המתמשכת שלכם בישראל, דור אחרי דור. אני יודע שלא משנה באיזה צד של המעבר אתם יושבים אתם ניצבים לצד ישראל", הוא אמר לחברי הקונגרס.

 

ראש הממשלה המשיך לשבח את מערכת היחסים בין המדינות: "הברית יוצאת הדופן בין ישראל לארצות הברית תמיד הייתה מעל פוליטיקה ותמיד תישאר מעליה. בגלל שאנחנו חולקים עתיד משותף - ישראל מודה לארצות הברית על תמיכתם של הנשיאים מטרומן ועד אובמה, וגם תמיכתו של העם האמריקני".

 

"אנו מעריכים את כל מה שהנשיא עשה עבור ישראל, חלק מזה ידוע ברבים כמו שיתוף מודיעני", המשיך נתניהו, "כמה מהדברים שהנשיא עשה עבורנו פחות ידועים - בשריפה בכרמל או כשביקשנו סיוע מול טרוריסטים של חמאס. בכל אחת מהרגעים האלה התקשרתי לנשיא ותמיד הוא היה שם. חלק מאותם דברים לא היו ידועים מעולם כי הם קשורים ליחסים האסטרטגיים בין המדינות ותמיד אהיה אסיר תודה לנשיא אובמה על התמיכה הזאת".

 

ראש הממשלה הודה גם לקונגרס על תרומתו למדינה. "ישראל אסירת תודה לכם חברי הקונגרס, על תמיכתכם בכל כך הרבה דברים כמו פיתוח כיפת ברזל", הוא אמר. "בקיץ האחרון מיליון ישראלים היו מוגנים מפני אלפי רקטות של חמאס בזכות כיפת הברזל שסיפקה לנו גבעת הברזל הזו (הקפיטול)".

 

לאחר מכן עבר נתניהו לדבר על הנושא לשמו הגיע לקונגרס, האיומים הכרוכים בעסקת הגרעין המסתמנת עם איראן.

"חמינאי צייץ בטוויטר שישראל צריכה להיות מושמדת. מי שמאמין שאיראן מאיימת רק על ישראל ולא על העם היהודי צריך להקשיב לנסראללה, שאמר: 'אם כל היהודים יתאספו בישראל זה יחסוך לנו את המרדף אחריהם ברחבי העולם'", אמר ראש הממשלה.

 

"אני עומד בוושינגטון, החוקה האמריקנית קוראת למרדף אחר האושר, וזו האיראנית מדברת על מוות ג'יהאד ודיקטטורה", הוא המשיך. "איראן מסייעת בעזה, בלבנון, שולחת סיוע למיליציות שיעיות בסוריה ולחותים שמנסים לכבוש את תימן.

עלינו לעמוד יחדיו כדי לעצור את המצעד האיראני להכנעה לדיכוי ולטרור במזרח התיכון".

 

 

 

"עלינו לעמוד יחדיו מול איראן", נתניהו בקונגרס(רויטרס)

 

ראש הממשלה הזהיר מהתדמית המוטעית שמנסים נשיא איראן ושר החוץ שלו לצייר בנוגע לאיראן. "לפני שנתיים נאמר לנו לתת לרוחאני ולזריף צ'אנס להביא שינוי ומתינות", הוא ציין, "אך המשטר של רוחאני תולה הומואים, רודף נוצרים, עוצר עיתונאים ומוציאה להורג יותר אנשים".

 

"שלא יעבדו עליכם, איראן ודאע"ש פשוט מתחרות על הכתר של האסלאם הקיצוני", המשיך נתניהו להזהיר. "שתיהן רוצות אימפריה מוסלמית, הם פשוט לא יכולים להחליט. במשחקי הכס הקטלניים האלה אין מקום ליהודים או לנוצרים שאין להם את הנטייה הזו. כשזה מגיע לאיראן ודאע"ש, האויב של האויב שלך - הוא האויב שלך".

 

ראש הממשלה ציין מדוע המתווה של ההסכם המסתמן מסוכן לישראל ולמדינות העולם. "זה מה שעשוי לקרות אם העסקה הזו תתקבל על ידי איראן, העסקה הזו לא תמנע גרעין מאיראן היא תבטיח שאיראן תוכל להגיע לזה", הוא טען.

 

"אם לא יהיה שינוי דרמטי, העסקה תשאיר לאיראן תשתית גרעינית נרחבת שתאפשר לה יכולת פריצה לפצצה. על פי העסקה אף מתקן גרעין לא יפורק. אלפי צנטרפיוגות ימשיכו להסתובב באיראן, אלפים מאותן צנטריפוגות ינותקו באופן זמני. משום כך יכולת הפריצה של איראן תהיה במרחק שנה לפי ההערכה של ארצות הברית, אפילו פחות לפי ההערכה שלנו בישראל", הוסיף נתניהו.

 

 

נתניהו בתום הנאום בקונגרס האמריקני. לאן יוביל הלחץ?
 

נתניהו בתום הנאום בקונגרס האמריקני. לאן יוביל הלחץ?(רויטרס)

 

ראש הממשלה טען שפיקוח בינלאומי על פרויקט הגרעין באיראן לא יעזור, ומנה כדוגמה את התהליך הדומה שחל קוריאה הצפונית. "בקוריאה הצפונית היו פקחים, אבל היא פשוט סרקה אותם וכיבתה את המצלמות. תוך חמש שנים יכול להיות שיהיו לה מאה פצצות", הוא ציין. "איראן נתפסה פעמיים והתגלה כי היא הפעילה מתקנים סודיים, ויכול להיות שגם עכשיו היא מפעילה מתקנים סודיים שישראל וארה"ב לא יודעים עליה".

 

על פי נתניהו, גם אם איראן תשמור על תנאי העסקה עם מדינות המערב, היא עדיין תוכל להגיע לפצצה אטומית. "ההסכם תקף רק לעשר שנים. זה נראה כמו הרבה זמן, אבל זה הינד עפעף בחיי אומה ומדינות", אמר ראש הממשלה. "עלינו לשקול בכבדות מה יקרה אם בעוד עשר שנים ההסכם יפוג ואיראן תוכל להתקדם עם תכנית הגרעין שלה ולבנות מאות ואלפי פצצות".

 

נתניהו הזכיר את דברי שר החוץ האמריקני בנוגע להסכם המסתמן והזהיר מההשלכות. "חמינאי אומר זאת בצורה ברורה - הם רוצים 190 אלף צנטריפוגות. קרי אישר בשבוע שעבר שאיראן תוכל להזחיק באופן לגיטימי בכמות הצנטריפוגות הזו", הוא ציין.

 

"המממנת הגדולה של טרור בעולם יכולה להיות במרחק של שבועות מארסנל ששלם של כלי נשק גרעיניים, וכל זה בתמיכה בינלאומית. כרגע תכנית הטילים של איראן בכלל לא בעסקה, אז היא תוכל לשגר נשק גרעיני לכל קצוות כדור הארץ כולל ארצות הברית", הוסיף ראש הממשלה.

 

"לכן העסקה הזו היא כל כך גרועה, היא לא מונעת מאיראן פצצה - היא סוללת את דרכה לפצצה", המשיך נתניהו. "למה לעשות אותה? כי הם (מדינות המערב) מאמינים שהיא תשתנה לטובה בשנים הקרובות, או שהם מאמינים שהאלטרנטיבה גרועה יותר. אני לא מאמין שהמשטר ישתנה בקרוב. כמה מדינות היא עוד תבלע כשהכלכלה שלה תשתקם והסנקציות יוסרו? למה שמהשטר של איראן ישתנה לטובה כשהוא יכול להנות משני העולמות - תוקפנות כלפי חוץ ברחבי העולם, ושגשוג בפנים?".

 

 

 

"העסקה סוללץ את דרכה של איראן לפצצה". שר החוץ האמריקני קרי עם מקבילו האיראני זריף(רויטרס)

 

"זו עסקה גרועה מאוד, עדיף לנו בלעדיה"

ראש הממשלה ציין כי גם מדינות במזרח התיכון מודאגות מההסכם. "העסקה הזו לא תשנה את איראן לטובה היא רק תשנה את המזרח התיכון לרעה. נראה מירוץ חימוש גרעיני באזור המסוכן בעולם, אזור שבו תגרות קטנות יכולות לעורר מהומות גדולות יהפוך להיות תיבה של צרות גרעיניות. כשנגיע למורד הדרך נגיע לאיראן הרבה יותר גרעינית ומזרח תיכון עם ספירה לאחור לסיוט גרעיני אפשרי", הוא טען.

 

"לפני שנסיר את ההגבלות מאיראן יש לדרוש ממנה להפסיק את התוקפנות נגד שכנותיה במזרח התיכון, להפסיק לתמוך בטרור ברחבי העולם ןלהפסיק לאיים להשמיד את ישראל, המדינה היחידה של העם היהודי", הוסיף נתניהו.

 

"אני אומר לכם שהאמצעים להכנת פצצה גרעינית הם שונים מאוד", טען ראש הממשלה בפני חברי הקונגרס. "איראן לא תוכל להגיע לפצצה בלי אמצעים מאוד מסוימים. אפשר להחזיר את תכנית הגרעין אחורה אם נמשיך ללחוץ על הממשל הזה".

 

ראש הממשלה הדגיש כי איראן היא זו שנואשת להגיע להסכם: "אם איראן מאיימת לנטוש את השיחות, וזה בדרך כלל קורא בבזאר פרסי, זה בלוף - הם צריכים את העסקה הזו יותר מכם. בשמירת הלחץ על איראן יש לכם את הכוח לגרום להם להזדקק לזה עוד יותר. למעלה משנה אומרים לנו ששום עסקה עדיפה מעסקה גרועה. זו עסקה גרועה מאוד, עדיף לנו בלעדיה".

 

 

 

הפתיע את האמריקנים. נתניהו נואם בקונגרס
 

הפתיע את האמריקנים. נתניהו נואם בקונגרס(רויטרס)

 

נתניהו הדגיש כי החלופה להסכם לא חייבת להיות מלחמה. "עכשיו אומרים לנו שהחלופה היחידה היא מלחמה - וזה פשוט לא נכון", הוא אמר. "האלטרנטיבה לעסקה הזו היא עסקה טובה יותר, שלא מותירה תשתית גרעינית לאיראן. עסקה טובה שישראל ושכנותיה לא יאהבו אבל שנוכל לחיות איתה. אין שום מדינה שמתסכנת כאן יותר מישראל".

 

ראש הממשלה הזכיר את האסון שחווה העם היהודי בשואה והבטיח כי ישראל לא תאפשר לאזרחיה להיות שוב תחת סיכון שכזה. "איתנו נמצא היום ניצול השואה אלי ויזל. אלי - חייך ועבודתך מעוררות השראה ומשמעות למילים לעולם לא עוד. אני יכול להבטיח לך את זה - הימים בהם העם היהודי נותר פאסיבי מול כוח רצחני נגמרו", הוא אמר.

 

"אנחנו לא מפוזרים יותר בים האומות, חסרי הגנה. שיקמנו את הריבונות שלנו, החיילים שלנו אמיצים ובפעם הראשונה מזה אלף שנה אנחנו היהודים יכולים להגן על עצמנו. זו הסיבה שכראש הממשלה אני יכול להבטיח לכם שגם אם ישראל תצטרך לעמוד לבד מול איראן - היא תעמוד", הוסיף ראש הממשלה.

 

בסוף דבריו הצהיר נתניהו: "אני יודע שישראל לא עומדת לבד, אני יודע שארצות הברית עומדת לצדנו ואני יודע שאתם (חברי הקונגרס) עומדים לצדנו. אתם יודעים שהסיפור של ישראל הוא לא רק של העם היהודי אלא של הרוח האנושית שמסרבת להיכנע לזוועות של ההיסטוריה. מולי ניצבת דמותו של משה שהוביל אותנו מגיא השחיטה לארץ המובטחת. מי יתן וישראל וארצות הברית תמיד יעמדו ביחד ולא יפחדו וירתעו מהאתגרים".